Kürt Halkı Kendi Kaderini Belirliyor
18 Ağustos 2017 Cuma Saat 14:36
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Zin Maraş

Rojava’da Kürt halkı öncülüğünde gelişen direniş, Suriye’nin demokratik yapısına da örnek teşkil eder durumdadır. YPG direnişi etrafında farklı güçlerde kendisini örgütledi QSD yapılanmasıyla açılım alanlarını genişletti. Özellikle Rakka direnişi önemli bir aşamaya geldi. DAİŞ gibi katil bir yapının beli kırılmak üzere, bunda ki Kürtlerin öncülük gücü inkar edilemeyeceği gibi Kürt halkı kendi statüsünü yaratmaktadır.  Ancak Kürt halkının yarattığı değerleri boşa çıkarmak kendi çizgisine çekmek isteyen hem hegonomik güçler hem de bölge güçleri Kürt halkının kazanımlarına karşı ciddi bir saldırı planlaması içinde olmaktadır.

Rakka operasyonu tamamlanma da Kürt halkını yeni bir savaş cenderesi içine çekilmek istenmektedir. Bu sefer ki güç bölge gücü olarak TC çeteci yapılanmasıdır.  Tarihte günümüze Kürt halkı savaşçı topluluk olarak tanınmaktadır. Kürt halkının sayısız direnişleri isyanları da özgürlük arayışına dayanmaktadır. Ancak hiçbir zaman samimi muhatap bulamadığı için ve kendi öz iradesine dayalı direnişleri örgütlemediği için özgürlük hayalleri hep bir hüsrana uğramıştır. Hegonomik yapılarda Kürtleri hep bir kullanılacak güç olarak gördüğü için yedeğinde tuttu. Bu günde bu plan değişmiş değildir. Kürt halkının bu gün ki avantajı örgütlü bilinçli bir toplumsallığının oluşmasında güç yaratması gelecek teminatını da oluşturmaktadır. Bu örgütlü güç bölge de çokta hazım edilmiş bir durumda değildi.

Afrin dönük gelişen bu saldırılar Kürt halkının kazanımlarına saldırıdır. Kürt halkının kendi kendini yönetmesine olan tahammülsüzlüktür. Bu savaşla Kürtler hizaya çekilmek istemektedir. Gelişen bu savaş sadece Türklerin söylediği gibi güvenlik gerekçesi ile geliştirilen bir savaş değildir. Kürt halkı ile 40 yıldır savaşan Türkiye bu savaşta ne kazandı, hangi hükümet savaş siyaseti ile uzun ömürlü oldu, Her gelen bu savaşta yenilerek gitti. Şimdi kendi sınırlarını da aşarak, Rojava Kürtlerini de Kürt- Türk savaşına çekmek istiyor. Bunda Türkiye’nin bir çıkarı yok tam tersine Türkiye’nin düştüğü bataklık derinleşmektedir. Türkiye’nin şimdiki yaşadığı durum hasta Osmanlının gidişatını hatırlıyor. Osmanlı büyük bir güçtü ama kendi iç dinamiklerini doğru tahlil edemediği için dış güçlerin piyonu olduğu için çöküşü yaşadı. Erdoğan diktatöründe aynı kaderi paylaşması an meselesi,  Bunda fayda sağlayacak güçler dış güçlerdir. Ve bölge güçlerini daha fazla kutuplaşmaya çekmiş olacaktır.

Kürt halkına da uzun süre savaştırılacak güç olarak bakmaktadır. Hem Türkiye karşı hem de gelecekte İran’a karşı Kürtler üzerinde yatırım yapılmak istenmektedir. Türkleri Afrin’e salarak kürdün statü kazanmasını tartışmalı bir durumda tutmak istemekteler. Sözde bunlar koalisyon güçleri olup Kürt kazanımlarına saygılıydılar. Ancak hegonomik yapılar hiçbir zaman tek plan üzerinde yürümez, hep bir ikinci plan içinde örgütlenirler. Kürt halkı bu gerçeği iyi bilmektedir. Bu gerçeğe göre de hiçbir güce güvenerek dayanamayacağını bilmektedir.  Afrin’de ki gelişen bu savaş Türkiye’nin sonucu yakınlaştırır.  Özgürlük tadına varanlar köleliğe boyun eğmez. Kendini yönetme sanatına ulaşanlar başka efendilere artık tahammül edemez. Kürtler bu savaşa hazırlıklı DAİŞ gibi kanlı bir yapıyı kırın özgürlük tutkusuydu. Faşist TC yapısına teslim olmayacağı açıktır. Bu savaş sadece savaşın ömrünü uzatır. Milliyetçi çizgileri derinleştirir. Barış ve demokrasi umudunu kayıp eden Türkiye halkları da bu savaş taraftarı olacağını sanmam. Barış ve demokrasi halkların elinde olan güçtür. Devlet terörü OHAL’ le bu süreci götürecek güçten de değildir.

 Kürtlerde artık eski Kürt değildir. Kendi özgürlüklerini yarattıkları gibi artık ulusal bütünlüklerini yaratmada da adımları atmış ulusal birlik kongresi buna önemli bir zemin olmuştur. Gücümüz birliktelikte geçtiği gibi güçsüzlüğümüzde parçalı duruşlarımızda olur. Ulusal kongre Kürt halkının ortak iradesini oluşturmada önemli bir güçtür. Bu güne kadar Kürt direnişleri Partiler üzerinde gelişti, bu günde sonra ulusal kongre Kürt halkının genel çıkarlarını gözeten ortak iradenin gücünü açığa çıkarmada önemli, önemsenmesi gereken bir yapılanmanın ilk adımı olmaktadır.  Şengal’in yaşadığı katliamı,  bir devamı Afrin’de yaşatamazlar. Afrin savunmasız bir yapı değil örgütlü halk kitlesine sahiptir. Hiçbir faşist saldırı bu savaşta kürdün kaderini tarihteki kaderle bütünleyemez. Kürt eski Kürt değildir. Başarıları tatmak güzel bir duygu, bu gün Rakka’da yarın Cizre, Surda yarınlara özgür yürüyeceğiz.

Zin Maraş

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş
Ulaş Arslan
VARLIĞI KORUMAK!

ARAMA