Kritik Eşiğe Doğru Giden Dolar Değil Erdoğandır
07 Aralık 2017 Perşembe Saat 15:20
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Kasım Engin

Biliniyor, birinci dünya paylaşım savaşında kağıtlar karıldığında Kürtler yok sayılmış ve bugün Kürdistan’ı sömürge altında tutanlara ise ulus devlet hediye edilmişti. Bu hediyenin iyi mi oldu, kötü mü oldu sorusuna başkaları cevap versin. Her hâlükârda bu yok saymada Kürtler büyük kayıp ettiler. Sadece yok sayılmadılar, sözün tam manasıyla belki de insanlık tarihinde eşiğine ender rastlanılacak Soykırımlarla yüz yüze geldiler. Hem de bir şekilde halen süren ve sürdürülmekte ısrar edilen bir Soykırım türüyle.

Ancak bu kez kağıtların yeniden karılması başka bir karılma türünden. Bu kez hedefte birinci dünya paylaşım savaşında kendi elleriyle oluşturulmuş oldukların hem ulus devletlerdir hem de genel manada ulus devlettir.

Örnek mi?

Tunus, Libya, Mısır, Yemen, Suriye vesaire vesaire.

Katar’a dönük operasyonun ikinci aşamasına şimdiden geçildi. Ancak herkes de biliyor ki, Katar’ın operasyonu İran ve Türkiye’ye yapılan bir operasyondur.

Kendilerince Güney Kürdistan’ı kuşattıklarını düşünürlerken, ABD’nin ve kendilerini açığa vurmayan kimi gücün bir karşı hamlesiyle Erdoğan’a en yakın duran, durmuş olan ve hatta Erdoğan’a hep bir şekilde can simidi uzatarak ayakta tutan Barzani, sömürgeci güçlerin ve sözü edilen güçlerin baskısıyla görevinden çektirilmiştir. İleri de bunun Erdoğan için ne anlama geleceğini hep birlikte görülecektir diyelim.

Buna bir de Suudi Arabistan’da olup bitenleri eklendi. Burada da olup bitenler Türkiye’yi ve İran’ı çok yakından ilgilendiriyor.

Ya Lübnan’da olup bitenler en çok kimi ilgilendiriyor dersiniz? Burada da en çok tırsandı olan yine İran ve Türkiye.

Devam edecek olursak, AB Türkiye’ye yaptıkları yardımları kısma kararı aldı.

NATO tatbikatında Erdoğan ve Atatürk hedef tahtası olarak seçilmiş. Hem de düşman olarak.

Rıza Zarrab davası ise çok fazla psikolojileri bozmuşa benziyor. ABD adaleti ile işbirliği içerisinde hareket edeceği söyleniyor. Yani işlenen suçların kimlerle birlikte yapıldığının ihbarını Zarrab yapacak. 17-25 Aralık sürecinde ayakkabı kutularında paralar görülmüştü, yine Erdoğan’ın birçok yakınının evinde bir de para sayma makinaları da bulunmuştu. Biz rüşvet alan bakanlardan söz bile etmiyoruz. Ve bu davanın hedefinde de yine en özel olarak Erdoğan’ın olduğu kesin.

Vize meselesine de girmeyelim.

Ya her gün bir şekilde vergilerin artırılmasına ne demeli? Demek ki, bir yerde bir şeyler ters gidiyor diyelim ve dolara geçelim.

 Dolar malum 4 Lira’nın eşiğine doğru tırmanıyor. Tırmandıkça Türkiye milyarlarca lira zarar görüyor. Zorlandıkça da zorlanıyor.

Doların 4 liranın eşiğine doğru kayması sadece Liranın dibe vurması değildir. Esasta dibe vuran Erdoğan’dır.  Ve Erdoğan için çoktan birçok cepheden çanlar çalmaya başlamıştır. Ve dikkat edersek, çanların sesi dinmemekte ve tam tersine giderek daha yüksek bir tonda artarak devam etmektedir.

Son zamanlarda olup bitenleri sıraladık. Bu olup bitenlerin en hafif hem de objektif tahlili; Erdoğan’ın kritik eşiğe doğru hızla kaydığıdır. Yorumu ise, bu eşiğin hem de uçurum eşiğinin çok mu ama çok yakın olduğudur.

Bizden; Erdoğan’a yakın duran, ona dalkavukluk eden, tırşıkçılık yapan, borazanlığını yapmaktan yarışanlara bir nasihat: Dikkatli olun, saflarınızı bir daha gözden geçirin. Aksi taktirde, başınıza geleceklerden kendiniz sorumlu olur, keşke meşkelerin de, size faydası olmaz.

Ve tabi bir de Erdoğan’ın sözlerine, onun medyasına, onun polisine, trollerine, para militer faşist yapılarına bakıp ürken, korkan ve sonuç itibariyle mücadele sahasında çekilenlere de söyleyeceğimiz bir iki sözümüz olacak: Faşizmden ve faşistlikten Hitler’den geri kalmayan Erdoğan’a karşı bu baskıları gerekçe göstererek, onurlu duruş içerisinde olmayanların da yarın verecek hesapları olacaktır. En azından vicdanlarıyla baş başa kalacak ve keşkelerle ömürleri hep geçerek, yaşamları onlara zindan olacaktır. Bu duruma düşmemek için bir an evvel, bu geri yaşam duruşundan vazgeçeceklerinin umuduyla...   

Kasım Engin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş

ARAMA