Yönümüz Leyla Güven’dir
01 Şubat 2019 Cuma Saat 07:46
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Kasım Engin

Bir kadın ki, 86 gün süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinde. Ölümün eşiğinde. Bir kadın ki, bugüne kadar içine girdiği eylem sürecinden tek bir milim geri adım atmadığı gibi, herkesi bu direnişe katılmaya çağırıyor. Ve bir kadın ki, İmralı’daki tecridi kırmak için geç kaldığı için Rêber Apo’dan özür diliyor. Özrünü genelleştirerek kendisinin de yürütülen tüm çalışmalarda sorumlu ve eksik kaldığı için Rêber Apo’nun tutsaklığının sorumlusu olduğunu belirtiyor.

Evet; bir kadın ki, ölüm eşiğindeyken bile bedenlerini ölüme yatıran diğer açlık grevcilerden –kendisinin Amed’den bulunmasından dolayı- şanslı olduğunu belirtiyor. Amed zindanında günlük olarak kendisini Sara’nın, Kemal Pir’in, Hayri Durmuş’un ziyaret ettikleri için de moralini güçlü kıldığını belirtiyor.

Evet; bir kadın ki, tarihi bir dönemeçte geçilirken, tarihi gelişmelerin yönünü beliriyor.   Böyle bir kadının; herkese, hepimize yön olması, önümüzü aydınlatması kadar doğal ne olabilir ki?

Zamanında Fikri Baygeldi Sema Yüce’nin 8 Mart’ta başlayarak 17 Haziran’a kadar geçen direniş serüveni karşısındaki duruşunu, kendisi için çizgi belirleyerek, ‘Komutan Sema’dır bende onun savaşçısıyım’ demişti.

Rêber Apo ise Zilan-Zeynep Kınacı yoldaşın büyük eylemliliği karşısında, “Zilan komutan, bizler onun emir erleriyiz” demişti.

Gerçeklik eğer yol gösterenlerin takip edilmesi ise, o zaman yönümüz Leyla’dır, Leyla’nın eyleme yaklaşımı ve direnişe yaklaşımıdır. Leyla Güven’in Halkların Demokratik Kongresi’nin kongresine sunduğu mesajında; ‘Direniş büyütür, pasifizm öldürür.’

Özcesi, Leyla ve duruşu direniş duruşudur. Duruşu sömürgeciliğe ve her türlü baskıcı otoriter-faşizan rejimlere karşı duruş ise yapılması gerekli olan, Leylalaşmaktır. Leylayı kendine çizgi olarak benimseyerek direnişin bir neferi olabilmektir. Direnişi kesintisiz sürdürerek tecridin kırılarak faşizmin yıkılmasına götürmektir.

Evet, yönümüz tarihin bu kritik sürecinde Leyla’dır. Leyla gibi mücadelenin ortasında yer almanın zamanıdır.

 

Kasım ENGİN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş
Ulaş Arslan
VARLIĞI KORUMAK!

ARAMA