Kurier: Erdoğan Kürtlere Karşı Dürüst Değil
Dış Basından / 18 Ekim 2010 Pazartesi Saat 07:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avusturya’nın önde gelen günlük gazetelerinden Kurier, Türkiye’nin en temel sorununun Kürt meselesi olduğuna dikkat çekerek,

Avusturya’nın önde gelen günlük gazetelerinden Kurier, Türkiye’nin en temel sorununun Kürt meselesi olduğuna dikkat çekerek, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bu konuda dürüst olmadığını yazdı. Gazete “Ankara’nın cesaretli değil. Erdoğan, 2011’deki seçimi kazanmak için Kürtleri yine şekerle kandırmaya çalışacak” ifadesini kullandı.

Avusturya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Kurier’de Türk hükümetinin son dönemlerdeki Kürt sorununa yaklaşımlarını ele alan makale yayımlandı. Gazetenin redaktörlerinden Walter Friedl’in kaleme aldığı yazının başlığı ise “Mazeretli bir diyolag anlamsız”.

Türk başbakanın sadece seçimler öncesi Kürtleri hatırladığına dikkat çekilen makalede “Erdoğan anayasa değişikli için yapılan referandum sonrasında ‘evet’ oyu kullanan Kürtlere teşekkür etti. Ancak daha sonra hiçbir adım atılmadı” yorumu yapıldı.

‘ERDOĞAN KÜRTLERİ YİNE KANDIRABİLİR’

Kürtlerin Türkiye toplumunun beşte birinden fazla bir kesimi oluşturduğuna dikkat çekilen gazetenin yorumunda devamla şu ifadeler yer aldı:

“Kürtleri, sadece seçimi kazanmak için hatırlamak zararlı bir politika olduğu kadar, geleceği düşünmeyen yanlış bir stratejidir. Kürtlere verilen sözlerden sadece Kürtçe televizyon sözü gerçekleşti, o da devlet televizyonu tarafından yapılıyor. Bunun dışında sorunun çözülmesi için hiçbir adım atılmadı. Ankara çözüm için hala cesaretsiz.

Erdoğan, Haziran 2011’den önce genel seçimlerin yapılacağına açıkladı. Bu şu anlama geliyor; seçimler öncesinde Erdoğan Kürtlere karşı ‘şirin’ görünmeye çalışacak. Kürtlerin oyunu kazanmak için onları yine şekerle kandıracak. Ancak büyük bir oy potansiyeli olan ulusalcıları da kızdırmamaya çalışacak. AK Parti hükümeti şu andaki yüksek oranıyla da Kürt sorununu çözebilir. Yeter ki sorun ciddiye alınsın. İşte belki o zaman sorun tamıyla çözebilir.”

Kurier’in başka bir sayfasında bugün yapılacak KCK operasyonunda tutuklanan siyasetçilerin yargılamasını konu alan bir haber yer aldı. “151 Kürt siyasetçi mahkeme önünde” başlığıyla verilen haberde ayrıntılı bir şekilde davaya ilişkin tutukluların görüşleri ve BDP’li yöneticilerin açıklamaları yayımlandı.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoParveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.