01 – 10 Aralık 2009 Kronolojisi
Kronoloji / 14 Aralık 2009 Pazartesi Saat 19:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tecrit koşullarının ağırlaştırılması üzerine Kürdistan ve Türkiye’nin bütün şehirlerinde Kürt halkı infial halinde

01.12.2009

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tecrit koşullarının ağırlaştırılması üzerine Kürdistan ve Türkiye’nin bütün şehirlerinde Kürt halkı infial halinde gösteriler yapıyor. Gever halkı üç gündür sokaklarda.  İstanbul’da da Kürtler sokaklara çıktı. BİM marketleri ve AKP’lilere ve faşistlere ait araçlar ateşe verildi. Antalya’da yüzlerce Kürt genci caddeleri savaş alanına çevirdi.

             Hakkâri halkı bugün barış gruplarını 10 bin kişiyle karşıladı. Mitingde İmralı işkence sistemine tepki gösterildi. İmralı’daki ölüm çukurunu asla kabul etmeyeceklerini söylediler. Barış gruplarının Ağrı Doğubayazıt’taki mitingi sonrasında TC polisleri halka saldırdı.

             TC devletinin polisleri, Mersin’de 30 kişi, Gever ve Kocaeli, Amed, Adana, Tatvan’da toplam 60 Kürdü gözaltına aldı.

             Asrın hukuk bürosu, İmralı koşullarının düzeltmesi için İnsan hakları kuruluşlarına ve CPT’ye başvuruda bulunuldu.

             İmralı işkence sistemine karşı PKK ve PJAK’lı tutsakların bulunduğu 4 hapishanede daha süresiz açlık grevine başlandı.

             Avrupa Kürt kadın hareketi CPT’yi acil müdahaleye çağırdı.

             DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk: “İmralı değişiklik sürecin önünü tıkamadır. Kürtlerin hassasiyetleri dikkate alınmıyor.”

             DTP yarın basın açıklaması yapacak.

             DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, DTP Şırnak il başkanı Selim Bayar ve bazı ilçe belediye başkanları ile birlikte Beytüşşebap ilçesini ziyaret etti. “Uludere'ye güzelim dağlarımıza domuz gribi gelmemiş. Çünkü domuz gribi ve mikropların çoğu Ankara'da ve ötesinde kaldı. Irkçılık, kafatasçılık, insanları kimliklerine, din ve inançlarına göre ayıranlara ve kendini başkalarından üstün gören faşist mikroplara karşı halkımızın çok uyanık olması lazım” dedi.

             Barış ve Demokratik çözüm platformu, İmralı işkence sistemi provokatif bir yaklaşımının soncudur açıklaması yapıldı.

             HPG ana karargâh komutanı Nurettin Sofi, Suriye devletini tutsaklar üzerindeki baskılara son vermeye çağırdı.

             Van-Çiyareş’te 1994 yılında kimyasal silah kullanılması sonucu 45 gerilla katledilerek toplu bir şekilde Payizava’da gömülmüştü. Aynı operasyonda olan bir askerin anlatımları sonucu katliam açığa çıktı.

             Van’ın Çaldıran ilçesinde sağ yakalanıp katledilen 1 sivil ile iki HPG gerillası için yapılan anıt mezara soruşturma açıldı. Anıt mezar İçişleri bakanlığının talimatı ile yıktırılacak.

             Barış elçilerinin dün yaptıkları basın açıklamasına yönelik soruşturma başlatıldı.

             Ergenekon savcıları, 2004 yılı komutanlarından üç kuvvet komutanı; Özden Örnek, Aytaç Yalman ve İbrahim Fırtına’yı gelecek Çarşamba günü ifade çağırdı.

             Dersimli sivil toplum örgütleriyle TC başbakanı görüştü. Dersim isminin tekrar geri iade edilmesi talep edildi.

             AKP hükümetinin hazırladığı, imam hatip liselerine üniversite sınavlarında eşit katsayı kararı Danıştay tarafından iptal etmişti. AKP hükümeti Danıştay’ın bu kararını ‘ideolojik’ olarak değerlendirmişti. Danıştay bu söylemlere basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

             İstanbul Zeytinburnu’nda ses bombaları patladı.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Kanunsuz gösterilere izin verilemez. Polis daha farklı davranabilirdi” dedi.

             TC devletindeki Jandarma Teşkilatı en geç 5 yıl içinde İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. Kurumda asker yerine profesyonel siviller görev alacak ve başına Kara Kuvvetleri'nden bir orgeneral değil mülki idare'den bir vali ya da Emniyet Teşkilatı'ndan birinci sınıf bir polis şefi atanacak. İç güvenlik tamamen 200 bin kişilik Emniyet Teşkilatı sorumlu olacak.

             TC ordusunda, dört ordu komutanı için her biri 1.7 milyon liraya mal olacak süper zırhlı otomobiller alınacak.

             Güney Kürdistan’da Fetullah Gülen’e bağlı faaliyet gösteren Fezalar Eğitim Kurumları'na bağlı Türk okulları, 12 bin aileye et dağıttı. 

             Sri Lanka devleti, Tamil halkını kapattığı kampı boşaltacağını açıkladı.

             İsviçre’den sonra Avrupa’nın 5 ülkesi de minare referandumu için hazırlık yapıyor.

             Irak içişleri bakanlığının verilerine göre Kasım ayı içinde 160 kişi öldü.

 

02.12.09

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirdiler.

             Amed ilçeleri Farqin ve Bismil’de binlerce kişi, İmralı işkence sistemine karşı yürüyüş düzenledi. AKP ilçe binaları önüne siyah çelenk kondu.

             Nusaybin’de yürüyüşe polis saldırdı. Çatışmalar gün boyu sürdü.

             İmralı işkence sistemine karşı Maxmur kampında BM binası önünde oturma eylemi yapıldı. BM yetkilileriyle görüşüldü.

             Barış grupları Giyadin’de düzenlenen mitinge katıldı. Polis kitleye saldırdı. Kürtler Giyadin sokaklarında polisle çatıştı. Barış gruplarının bir başka ziyareti ise Hakkâri’ye oldu. Sivil toplum örgütleri ve belediye ziyaret edildi.

             Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan CPT bürosu Kürtler tarafından işgal edildi. CPT genel sekreteriyle görüşüldü. İmralı işkence sistemine ilişkin hazırlanan dosya verildi.

             İmralı işkence sistemi Gever, Hakkâri, Siirt, Urfa, Van, Batman’da eylemlerle protesto edildi.

             DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, DTP milletvekillerinin tamamının katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Ahmet Türk konuşmasında: “Açılımın aldatmadan ve oyundan ibaret olduğu anlaşılmıştır. İncir çekirdeğini doldurmayacak şeyler açılım olamaz. Öcalan sıradan bir tutsak değil. Sayın Öcalan’ın barış eli tutulması gerekirken sergilenen tutumlar kabul edilemez. Kürtlerin gözü kulağı İmralı’dır. CPT acil olarak yerinde yapmalıdır.”

             DTP-MYK’sı ardından grup başkan vekilleri AKP hükümetinin adalet bakanının randevu vermesi üzerine Sadullah Ergin ile görüştü. Bakan, gerekli incelemeleri yapacağını söyledi.

             Demokratik Toplum Kongresi: “Öcalan’a yönelik işkence kabul edilemez. Öcalan’a yönelik bu imha konseptinden hemen vazgeçilmelidir.”

             Amed demokrasi platformu: “Sayın Öcalan’ın koşulları derhal düzeltilmelidir. AKP hükümetinin İmralı koşulları ile oynaması kaotik bir sürecin başlangıcı olabilir.”

             Emek örgütleri: “Öcalan kabul görmüş siyasi liderdir. Ona göre hareket edilmelidir. Halkları karşı karşıya getiren bir süreç dayatılmaktadır.”

             TİHV: Faili belili kayıplar için “Kayıplar projesini” kamuoyuna açıkladı.

             Alman devleti Kürtlere ait 11 eve eş zamanlı baskın düzenledi.5 kişi gözaltında.

             Uluslar arası Af örgütü İran devleti tarafından idam cezası verilen Kürt tutsaklara ilişkin bir açıklama yaptı.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ürdün ziyaretinden sonra Ürdün ile Türkiye arasındaki vize kaldırdı. Gül, yaptığı açıklamada: “kimse yaptığı ile kalmaz. Böyle bir terör örgütü bu coğrafyada kalamaz” sözleriyle Kürtlere tehditlerde bulundu.

             TC devleti İsviçre’nin minare referandumuna tepki gösterdi. Paralarını İsviçre bankalarını yatıran Müslümanlara çağrı yaparak, “paralarınızı Türk bankalarına yatırın” denildi.

             Kürdistan’da HPG gerillalarına karşı kimyasal silah kullanan TC devletinden eski büyükelçi Kimyasal silahları yasaklama örgütü başkanlığına getirildi.

             Obama yeni Afganistan strateji çerçevesinde yılın ilk yarısına kadar Afganistan’da 30 bin asker gönderileceğini söyledi. Obama, Afganistan’da savaşmak üzere Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu NATO üyelerinden ek asker istedi.  Gelecek olan askerlerle birlikte ABD’nin Afganistan’daki asker sayısı 100 bini bulacak. 

             Bush’a ayakkabı fırlatan El Zeydi’ye, Paris’te basın toplantısında Irak’lı bir gazeteci tarafından ayakkabı fırlatıldı

             Moskova’daki trene yapılan saldırıyı ‘Kafkas Emirliği’ isimli bir örgüt üstlendi.

 

03.12.09

             KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “İmralı bir ölüm kafesidir. Önder Apo’yu imha etmek için oraya koymuşlardır. İmralı işkence dozunun arttırılması yüzyıllara yayılacak bir savaşın gerekçesidir. Bu bir tasfiye konseptidir. Önder Apo devreden çıkartılırsa halkların birlikte yaşama zemini ortadan kalkar. Türk devleti ile aramızdaki temel köprü Önder Apo’dur. İmralı’daki sistemin uygulayıcısı Türk devletidir. Yeni yer CPT’nin önerisi üzerine yapıldı. Yarın Önderliğimize bir şey olursa CPT sorumludur. Önder Apo Kürt halkı için bir kimliktir. Kürt sorunun çözümsüzlüğünden ABD sorumludur. PKK yine pazarlık konusu yapılacak. Bizi küçümseyen güçler yanılmaktadır. Hiç kimse bizi yenemez. Kimse kendini kandırmasın. Hareketimizin gücünü görmezden gelenler yanlış hesap yaparlar.”

             KJB koordinasyonu: “Yeni bir süreç başlıyor. Önderliğin sağlığı güvenliği güvence altına alınıncaya kadar olağanüstü durum halinde olacağız.”

             Silopi, Cizre, Urfa, Suruç, Viranşehir, Tatvan, Amed, Adana ve Van’da Kürt gençleri İmralı’daki ölüm çukuruna karşı eylem yaptı. Meşaleli yürüyüş düzenlendi, ateşler yakıldı. Polisin saldırması üzerine çatışma çıktı. Adana’da polis panzerinin çarpması üzerine bir Kürt çocuğu yaralandı.

             Muş’un Kop ilçesinde yaklaşık bin kişi yürüyüş düzenleyerek, İmralı işkence sisteminden sorumlu AKP hükümeti uyarıldı

             Meclis insan hakları komisyonu toplantısında İmralı’ya bir heyet gitmeli önerisi yapan Akın Birdal’a karşı AKP, CHP ve MHP’li komisyon üyesi milletvekilleri öneriye karşı çıktı.

             Avrupa’daki Kürt kadınları Lahey adalet divanı önünde eylem yaptı.

             DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, İmralı’nın sıradan bir cezaevi, Abdullah Öcalan’ın da herhangi bir mahkûm olmadığını söyledi. Öcalan’ın sağlık koşulları, yaşamı ve güvenliğinin, Türkiye’deki gelişmeleri derinden etkileyecek düzeyde kilit bir öneme sahip olduğunu kaydeden Türk, “İmralı sistemi, bir tehdit ve şantaj unsuru olarak kullanılmamalı. Bu ülkemizi çok tehlikeli noktalara sürükler” dedi. Türk, “Sayın Öcalan önemli bir şahsiyet olmasa diğer mahkûmlar gibi başka bir yerde olması gerekirdi. Devlet milyonlarca dolar harcayıp bir yere koyuyorsa önemli olduğu çok açık” diye konuştu.

             DTP Amed il örgütü: “tıkanıklık şiddet ortamına dönüştü. Sayın Öcalan olmadan sorunun çözülmediği objektif bir gerçekliktir. İmralı koşullarının uluslar arası koşullara göre düzenlenmelidir. Pazar günü yüz binlerin katılacağı mitingle Amed halkı tepki gösterilecek.”

             Batman, Çewlik, Amed, Siirt, Şırnak, Dersim, Muş-Malazgirt’te Cumartesi ve Pazar günü mitingler düzenlenecek.

             KNK: “Öcalan, kırmızı ve stratejik çizgimizdir.”

             MKM’li Kürt sanatçılar ortak basın açıklaması yaptılar. İmralı’daki uygulamalara sert tepki gösterdiler.

             ABD başkanı Obama’nın Afganistan için TC devletinden asker isteğine cevap veren TC cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “çarpışan pozisyonunda olmak istemiyoruz. Nasıl olacağına biz karar veririz” dedi.

             TC Başbakanı Erdoğan önceki gün kabul ettiği Dersim heyetinin dile getirdiği “Seyit Rıza’nın mezarı bulunsun” talebinin yerine getirilmesi için ilgili kurumlara talimat verdiği öğrenildi. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bu konudaki arşivlerinin gün ışığına çıkarılması konusunda talimat verildiği söyleniyor. I döneme ilişkin asıl arşiv kayıtlarının Genelkurmay’da olduğu belirtiliyor.

             Marmaris’te bulvara verilen Cunta başı ‘Kenan Evren’ ismi bir süre önce değiştirilmişti. Bu olay ardından Antalya'’ya bağlı Nebiler Köyü'nde 1980'den sonra, 'Kenan Evren' adı verilen ilkokulun tabelası indirildi. Okula Ali Osman Cingöz ismi verildi.

             Demokrat Parti'nin Bursa il ve ilçe örgütlerinde görev yapan 400 yönetici, Mustafa Sarıgül'ün liderliğini yaptığı Türkiye Değişim Hareketi (TDH)'ne katılmak üzere partilerinden istifa etti.

             TC Anayasa mahkemesi DTP’nin kapatılmasına ilişkin davayı 8 Aralık’ta görüşecek.

             Domuz gribi virüsünden Türkiye’de ölenlerin sayısı 241 kişi oldu. Dünyada 8750 kişi öldü.

             TC devletinin eğittiği Çeçenistan’da Rusya’ya karşı savaşan sorumlu düzeydeki Çeçen komutanlar gittikleri ülkelerde tek tek Rus istihbaratı tarafından bulunup öldürülüyor. Çeçenlerin örgütü Kafkasya emirliğinden 3 Çeçen, Türk istihbaratına ve emniyeti tarafından korumaya alındı.

             Yüksek Askeri Şura Aralık ayı toplantısı yarın, Tayip Erdoğan başkanlığında yapılacak.

             Kürt halkını infial haline getiren İmralı işkence sistemini incelemek üzere Cezaevleri Tevkif Genel müdürü Adalet bakanının talimatı üzerine İmralı’ya gitti.

             Türkiye meclisinin faşizan partisi MHP’nin grup başkan vekili Oktay Vural, AKP hükümetinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmasına yönelik ceza yasasında değişiklik yapılacağını iddia etti. AKP hükümetinin adalet bakanı Sadullah Ergin ise iddiaların doğru olmadığını söyledi.

             Türkiye genelinde Eczacılar yarın “kepenk” kapatacak.

             Adıyaman’da bir töre cinayeti 16 yaşında Medine Memi ailesi tarafından infaz edildi. Medine evin bahçesine boğularak öldürülmüştü.

 

04.12.09

             TC devleti Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 20 günlük “hücre cezası” verdi.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Bu cezaevini CPT, Avrupa, dolayısıyla İngiltere ve ABD istedi, Türkiye sadece uyguluyorlar. MHP için Anadolu Siyonist Türk Partisi diyorum. Bunları yazmak ve iyi tartışmak lazım. CHP, İttihat Terakki’nin bir devamıdır. Ancak MHP de İttihat Terakki’nin kurduğu bir partidir. Bunların Türklükle, Türk demokratlığıyla, Türk yurtseverliğiyle, Türk milliyetçiliğiyle bir alakası yok. Bununla Hükümeti, Devleti kendi istedikleri biçimde teslim almaya çalışıyorlar. Bunların istediği Kürtlerle Türklerin karşı karşıya gelmesidir. Bunlar Kürtlere asimilasyon işte soykırımdan başka bir şeyi reva görmüyorlar.”

             Kürtlerin ayaklanması üzerine TC devleti 10 yıldır hiç kimsenin İmralı’ya gitmesine ve görüntü alınmasına izin vermediği İmralı işkence merkezinin fotoğraflarını yayınladı. Adalet bakanı Sadullah Ergin: “Türkiye’deki F tipleri hangi standartlara sahipse İmralı’da o standartlardadır. Öcalan’ın yeniden yargılanmasının olanağı yok” dedi.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Cengiz Çiçek: “Adalet bakanlığının yayınladığı fotoğraflar gerçeği yansıtmıyor. Müvekkilimizin kaldığı hücrenin fotoğrafları değildir. Çekilen fotoğraflarda müvekkilimiz yoktur. İmralı’daki birçok sistem F tipi cezaevlerinde yoktur.”

             KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “AKP hükümeti ve Türk medyası imhacı zihniyeti örtbas etmek için İmralı koşulları çarpıtılıyor. Ortada bir aldatma var. İmralı’ya AKP’li bir heyetin gitmesi bir manevradır. Hem kendileri bu durumu yaratıyor hem kendileri gidip denetleme yapacak. ABD, Türk devletini savaş, imha ve tasfiye konseptinde cesaretlendirmemelidir.”

             İnsan hakları örgütleri İmralı işkence sistemini incelemek amacıyla İmralı’ya gitmek için adalet bakanlığına başvurdular.

             DTP’nin yerel yöneticileri İmralı işkence sistemine karşı harekete geçti. DTP’li 98 belediye başkanı ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklama metnini Amed Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir okudu: “Kürt sorunun çözümü için Kürtlerin sergilediği çaba, AKP hükümeti tarafından sergilenmediği gibi önderlerinin tecrit ve izolasyon ağırlaştırılmıştır. Öcalan’ın yaşam koşulları Türkiye’deki koşulları etkileyecektir. İmralı’daki koşullara son verilmelidir. İmralı koşulları standartlara eğer uygunsa başbakan, Baykal, Bahçeli, 11 yıl değil 11 gün gelip İmralı’da kalsınlar. O zaman koşullar uygun mu değil mi görecekler.

             DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk: “Partimiz kapatılırsa, vekillerimiz hakkında fezleke verilirse parlamentodan çekiliriz.”

             DTP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan: “Partimiz kapatılırsa halkımıza döneriz. Biz meclise tiyatro oynamaya gelmedik. Halkımıza dönersek çok farklı bir süreç başlayacak. Turuncu koltukları tek tip siyasetçilere bırakacak kadar kararlıyız. Gandi yöntemleri devreye girecektir. Askere gitmez, vergi vermez.”

             DTP milletvekillerinden oluşan bir heyet, Maxmur kampına gidecek.

             Ergani’de binlerce kişi yürüyüş düzenledi. “İmralı’da açtığınız çukurda boğulacaksınız” pankartı taşındı.

             Patnos’ta binlerce İmralı işkence sistemine karşı yürüyüş düzenledi. TC devletinin polisleri yürüyüş düzenleyen kitleye saldırdı.

             DTP Eşbaşkanı Emine Ayna: “AKP’nin açılımı bitti. İmralı’ya yaklaşımla açılım bitti.”

             Çaldıran ilçesinde TC devletinin askerleri tarafından katledilen üç kişi için yapılan anıt mezar, yüzlerce asker ve polis eşliğinde yıkıldı. Çaldıranlılar yıkılan anıt mezarın yerine yenisini yaptı.

             Anayasa raportörü, Yargıtay savcısının kapatma istemini uygun buldu. DTP kapatılsın dedi.

             ABD, TC devletinden Afganistan’a muharip güç göndermesinde ısrar ediyor. Obama-Erdoğan görüşmesi sonrasında Afganistan’a asker gönderileceği, bu temelde Kürtler ve PKK konusunda pazarlıkların yapıldığı söyleniyor.

             TC başbakan yardımcısı Bülent Arınç: “Türkiye’deki hiç bir şey gizli kalmayacak. Herkes yaptıklarının hesabını verecek. Bu ben de olsam yaptıklarımın hesabını vereceğim.”

             Mardin-Nusaybin ilçesi Bagok dağlarında TC ordusunun başlattığı operasyonda çıkan çatışmada 1 asker öldü, 1 asker yaralandı.

             Katliamcı parti CHP’nin genel başkanı Deniz Baykal ve Onur Öymen, Ankara üniversitesi-Siyasal bilgiler fakültesinde öğrenciler tarafından protesto edildi. “Onur Öymen dışarı, katliamcılar dışarı, Onur Öymen’in sözlerinin altında kan var” slogan ve pankartları açıldı.

             TC Askeri Şurası bugün başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı raporunda “İrticai tutumları tespit edilen iki personel ihraç edildi” açıklaması yapıldı. Karara başbakan ve milli savunma bakanı şerh koydu.

             ABD’de konferans veren eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcı Rıza Türmen, AKP’nin ‘demokratik otoriter’ bir yönetime yöneldiğini söyledi. Toplumun İslamlaştırıldığını savunan Türmen, “20 yılda Türkiye’nin, Cumhuriyet’in kurucu değerleriyle ilgisi olmayan bambaşka bir ülke olmasından korkuyorum” dedi.

             Derin devletin kadrolarından olan Hikmet Çetin, bir dönem genel başkanlık da yaptığı CHP’den ayrılacağını açıkladı. Çetin, Sarıgül liderliğindeki TDH’ye katılacak.

             ABD başkanı Obama’nın isteği üzerine Afganistan’a 7 bin yeni asker daha gönderiliyor.  ABD dış işleri bakanı Clinton, “Türkiye’nin desteğinden memnunuz” açıklamasını yaptı.

 

05.12.09

             İmralı işkence sistemine karşı Cizre’de binlerce kişi yürüyüş yaptı.  TC devletinin polisleri yürüyüş yapan kitleye saldırdı. Gösteriler ve çatışmalar ilçe geneline yayıldı. Polisler cami hoparlörlerinden “çocuklarınıza sahip çıkın” çağrısı yaptı. Bazid’de esnaf kepenk kapattı. Burada yapılan eylemlere polis saldırdı.

             TC devletinin Kürt düşmanı başbakanı Tayip Erdoğan: “Hiç kimse bizim iktidarımızı illegal örgütlerle anlaşma yapıyor diye gösteremez. Hiç kimse terör örgütü liderinin kaldığı cezaevini gerekçe göstererek eylem yapamaz. Polis ve savcılar gerekeni yapacaktır.”

             Barış elçileri Gever’de 15 bin kişi tarafından karşılandı. İmralı işkence sistemi protesto edildi. Polis burada da kitleye saldırdı. Bir Kürt polisin attığı gaz bombası nedeniyle ağır yaralandı.

             İmralı ölüm çukuruna karşı DTP’nin Adana’da düzenlediği mitinge binlerce kişi katıldı. DTP milletvekili Özdal Üçer, burada yaptığı konuşmada,  ölümlerin sorumlusunun pompalı Erdoğan olduğunu, AKP’nin kan ve ranttan beslendiğini söyledi. Aynı amaçla Adıyaman ve Çınar’da da protesto yürüyüşü düzenledi.

             Van’da 21 sivil toplum örgütü ortak basın açıklaması yaptı. CPT’nin İmralı’ya heyet göndermesi istendi.

             DTP, İmralı işkence sistemine karşı Amed, Batman ve Siirt’te protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yapacak.

             Çaldıran, Nusaybin, Hakkâri, Batman, Amed ve İstanbul’da Kürt gençleri gece boyunca eylem yaptı. Amed’deki gençler 7. Kolordu komutanlığı önündeki nöbet kulübelerine saldırdı. İstanbul’da PTT binası ve bir belediye otobüsü ateşe verildi.

             İsviçre’deki Kürtler İmralı ölüm çukuruna karşı protesto yürüyüşü düzenledi. 4 bin kişinin katıldığı yürüyüş Zurich’te yapıldı. Almanya’nın Hamburg kentinde de yüzlerce kişi yürüdü. Berlin’de ki yürüyüşe polis saldırdı. Fransa, İngiltere, Avusturya ve Almanya’da açlık grevleri başlatıldı. İmralı’nın kapatılması ve CPT’nin heyet gönderilmesi istendi.

             İsviçre’nin Zurich ve Bern kentlerinde Kürt gençleri işgal eylemleri gerçekleştirdi. İtalya’nın Roma kentinde de işgal eylemleri yapıldı. Fransa ve Hollanda’da protesto yürüyüşleri yapıldı.

             Maxmur’da halk meclisine dayanışma amacıyla halk danışma meclisi kuruldu.

             Medya savunma alanlarında 70 gerilla adayı daha mezun olarak birliklerine dağıldı.

             Faili belli kayıplar için Türkiye ve Kürdistan şehirlerinde Cumartesi anneleri ve kayıp yakınları oturma eylemleri ve basın açıklaması yaptı. İmralı işkence sistemi buralarda da protesto edildi.

             Amirallere suikasttan 1 albay ve 1 teğmen tutuklandı. SAT komutanlığından 7 subay daha önce tutuklanmıştı.

             TC ordusunun 3 eski generali Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven isimli darbe planları yaptıkları iddiasıyla Beşiktaş’taki ağır ceza mahkemesine gelerek ifade verdiler.

             TC ordusunun Yüksek Askeri Şura toplantısında, Fetullah Gülen’i ve AKP’yi bitirme planı hazırlayan Dursun Çiçek hakkında her hangi bir disiplin veya ihraç kararı çıkmadı.

             Erzincan’da Erzurum’dan gelen özel yetkili savcı Ergenekon ile bağlantısı olduğu belirtilen bir MİT müdürü ve 2 MİT elemanı gözaltına alındı.

             Deniz Baykal: “Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı açık bir şekilde asimetrik psikolojik savaş yürütüyor.  Belediye başkanları bir araya geliyor, toplantı yapıyor ve savcılar buna göz yumuyor. Terör diyorlardı, dağdaki terör ovaya indi. Türkiye’de yaşanan gerginlikler hukukun yerine getirilememesinden kaynaklanıyor.”

             TC dışişleri bakanlığı Avrupa’dan bir heyetin İmralı cezaevini ziyaret edeceğini söyledi.

             Alman polisinin son 14 ayda 4. kez baskın düzenlediği Milli Görüş’e, imamlar için sosyal sigorta primi ödemediği gerekçesiyle 10 milyon Euro’luk haciz yapılacağı ortaya çıktı

             Rusya’da bir diskoda havai fişek patlatılması sonucu çıkan yangında 102 kişi öldü.

             Uluslar arası Af Örgütü 2009 yılı içinde 120 mahkûmun idam edildiğini söyledi.

 

06.12. 09 

             Kürdistan tarihi günlerini yaşıyor. Kürtler Kürdistan ve Türkiye’de serhildan durumunda. Başbakanları Tayip Erdoğan’dan icazet alan polisler Amed, Batman, Siirt, Van, Hakkâri’deki protesto yürüyüşlerine saldırdı. Kürdistan şehirlerini savaş alanına çevirdi. DTP Milletvekilleri ve belediye başkanları da saldırılardan nasibini aldı.

             Kızıltepe’de binlerce kişi İmralı ölüm çukuruna karşı protesto yürüyüşü düzenledi. Mitinge DTP milletvekili Gülten Kışanak da katıldı.

             Barış grupları Şemzinan’da düzenlenen mitinge katıldı. Miting sonrasında polis halka saldırdı. Çatışmalar çıktı.

             İstanbul Gazi, Bağcılar, Ümraniye mahallelerinde de bugün İmralı işkence merkezi için protesto gösterisi düzenlendi. Polisin saldırısı sonucu alanda tama bir savaş yaşandı.

             Maxmur öğrencileri BM temsilciliği önünde oturma eylemi düzenlediler.

             DTP’nin Urfa’ya bağlı Karaköprü beldesindeki binası faşistler tarafından yakıldı.

             Erdiş’te polis tarafından gözaltına alınanlar daha sonra faşistlere teslim edilerek linç edildiler.

             DTP Eşbaşkanı Emine Ayna: “İmralı’daki koşulların metrekare hesabına indirgenerek tartıştırılması çok çirkincedir. İmralı’ya yaklaşım Kürt halkına yaklaşımdır. İmralı’daki sistemle Kürt halkı nefessiz bırakılmak isteniyor.”

             İmralı işkencesine karşı Demokrasi için birlik hareketi İstanbul’da yürüyüş düzenledi. DTP milletvekili Sabahat Tuncel’in katıldığı ve konuşma yaptığı yürüyüşe faşistler saldırdı.

             ‘Açılım’ı paçalarından dökülen TC devletinin başbakanı Tayip Erdoğan,  Obama ile görüşmek üzere bugün ABD’ye gidiyor. Erdoğan gitmeden önce gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. TC devletinin dış işleri bakanlığı Obama görüşmesinin Afganistan değil İran gündemli olacağını açıkladı.

             Kürt Halk Önderine yönelik tecridi protestosu etmek için Hakkâri’de gösteri düzenlendi. Gösteriye polisler sert müdahalede bulundu. Mersin, Batman, Nusaybin, Viranşehir ve Şemzinan’da gösteriler düzenlendi buradaki yürüyüşlere de polis sert müdahalede bulundu. Şemzinan’da ki gösteride yer alan bir çocuğu polisin köprüden aşağı attığı ortaya çıktı.

             Amed’de gerçekleşen gösterilerde TC devletinin sivil polisinin açtığı ateş sonucu Ahmet Erdem isimli üniversite öğrencisi yaşamını yitirdi, iki kişi de yaralandı.

             Süleymaniye’de PKK davasında tutuklu olan tutsaklar Kürt Halk Önderinin tecridini protesto etmek için açlık grevine başladıklarını açıkladılar.

             İstanbul Küçükçekmece’de faşistler DTP ilçe binasına saldırdı. Saldırıda bina tahrip edildi. Olaya polisin müdahale etmediği açıklandı.

             Güney Kürdistan’da domuz gribine yakalananların sayısı 68 kişi olduğu açıklanarak, şimdiye kadar 6 kişinin da öldüğü belirtildi.

             Türkiye’nin Irak özel temsilcisi Murat Özçelik Barzani ile görüşmelerinin iyi geçtiği, görüşmede Türk şirketlerinin durumları ve güneydeki çalışmaların yanında bölgeye katkılarının tartıştıklarını belirterek yapılan görüşmenin çok verimli geçtiğini açıkladı.

             Diyarbakır savcısı “Öcalan” tecridine yönelik açıklama yaptıkları gerekçesi ile 99 belediye başkanı hakkında soruşturma başlattı.

             Güney Kürdistan’ın Hewlêr, Duhok ve Süleymaniye şehirlerinde yeni pasaport yapımı için bürolar açılacak yapılacak pasaportlar “ A” sınıfında olacak.

             TC içişleri bakanlığı askerlik sorunları olan 45 bin polis için özel yasa çıkarttı. 2 ay askerlik yapanlar tekrar polis olarak askerliklerini tamamlayacak. TC emniyet genel müdürlüğü bünyesinde 212 bin polis bulunuyor.

 

07.12.09

             Amed’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı işkencesini protesto etmek için katıldığı serhildanda Aydın Erdem, TC devletinin sivil polisleri tarafından sırtından vurularak katledilmişti. Mardinli olan Aydın Erdem’in naaşı, Mardin’in Çınaraltı köyünde on bin kişinin katıldığı bir törenle defnedildi.

             Kızıltepe’de Aydın Erdem’in katledilmesi nedeniyle kepenkler kapatıldı.

             KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “AKP’nin sahte maskesi özgürlük mücadelesi sayesinde düşmüştür. Erdem’in katledilmesinden Erdoğan sorumludur. Erdem, tecrit ve savaşın ilk şehididir. Erdem’in şahadetiyle Kürdistan’da yeni dönem başladı. Kürtlerin meşru savunması terörizm olarak değerlendirilemez.”

       &#

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.