Telegraph: Rus İstihbaratının Türkiye'deki Varlığı Artıyor
Dış Basından / 26 Aralık 2010 Pazar Saat 15:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
The Telegraph gazetesi, Rusya’nın dış istihbarat örgütünün Türkiye’deki varlığını artırmakta olduğu yazdı.

The Telegraph gazetesi, Rusya’nın dış istihbarat örgütünün Türkiye’deki varlığını artırmakta olduğu yazdı.

The Telegraph gazetesi, İsrail’in gizli servisine ilişkin “Gideon’un Casusları” isimli kitabın yazarı Gordon Thomas imzası ile MOSSAD’ın yeni Başkanı Tamir Pardo’nun önceliklerine ilişkin bir makale yayımladı.

Pardo’nun hedeflerine dikkat çekilen makalede, “MOSSAD’ın, Suriye ve Türkiye’deki varlığını giderek artıran ve her iki ülkeyi Avrupa’ya girmek için atlama tahtası olarak kullanan Rusya’nın dış istihbarat örgütü SVR’yi daha yakın takibine almasını istiyor” ifadelerini kullandı.

Thomas, makalesinde son üç yılda MOSSAD Başkan Yardımcısı olan Pardo’nun, Dubai suikastında İngiliz pasaportlarının kullanıldığı için İngiltere’den özür dileyeceğini, İngiltere ve NATO’ya İran’ın “nükleer silah programı”na ilişkin daha çok istihbarat sağlayacağını kaydetti.

Tamir Pardo’nun ayrıca, MOSSAD’ın Yemen’deki rolünü de artırmayı, El Kaide’nin yeni askeri operasyonlar şefini yakalamaya yönelik operasyonların öncülüğünü yapmayı planladığını yazan Thomas, Pardo ile ilgili olarak şu ifadeleri de kullandı:

“Aynı zamanda, MOSSAD’ın, Suriye ve Türkiye’deki varlığını artıran ve her iki ülkeyi Avrupa’ya girmek için atlama tahtası olarak kullanan Rusya’nın dış istihbarat örgütü SVR’yi daha yakın takibine almasını istiyor. Yeni görevi devraldıktan sonra üst düzey elemanlarına verdiği ilk brifingde MOSSAD’ın, Batı’ya ‘yeni Soğuk Savaş’ olarak adlandırdığı mücadeleyi kazanmaya yardımcı olmak konusunda kilit bir rol oynaması gerektiğini söyledi.”-The Telegraph

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.