Komalen Ciwan’dan Karadağ’ın Tutuklanmasına Tepki
Gençlik / 02 Ocak 2011 Pazar Saat 16:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde asker kurşunuyla yaralanan DYG Yüksekova Sözcüsü Sedat Karadağ'ın tutuklanmasına sert tepki gösteren Komalen Ciwan,

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde asker kurşunuyla yaralanan DYG Yüksekova Sözcüsü Sedat Karadağ'ın tutuklanmasına sert tepki gösteren Komalen Ciwan, Kürt gençlerini mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.

Komalen Ciwan Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada, yeni bir mücadele yılına yoğun gündemlerle girdiklerini belirterek, “Başta önder Apo olmak üzere, özgürlük hareketimizin, halkımızın büyük bir sabır ve kararlılıkla yürütmekte olduğu barış mücadelesi inkarcı, faşist yaklaşımlarla cevap bulmaya devam etmektedir” dedi.

Kürt halkının artık kendi ülkesinde ve coğrafyasında tutsaklık koşullarında yaşamayı kabul etmediği belirtilen açıklamada, kendi çözümünü ortaya koyma konusundaki istem ve ısrarı önü alınamaz bir düzeye geldiği ifade edildi. “Artık ok yaydan fırlamıştır” denilen açıklamada, Kürtlerin zafer yürüyüşü karşısında tedirginlik ve çaresizliği yaşayan Türk devletinin her şeye pervasız biçimde saldırdığı belirtilerek şöyle dendi:

“Bu saldırılardan en fazla nasibini alan kesim kuşkusuz Kürdistan gençliğidir. Sömürgeci Türk devletinin özel savaş politikalarının temel hedefi olan Kürdistan gençliği gelmiş olduğu politik ve örgütsel düzey bakımından bu politikaları büyük oranda boşa çıkarmıştır. Bu durum sömürgeci güçlerin hazım edemediği bir durumdur. Örgütlü olan her Kürt genci özel savaş politikalarının boşa çıktığının, başarısız olduğunun bir göstergesidir. Bundan kaynaklı son zamanlarda örgütlü Kürt gençliği üzerinde sistematik bir saldırı konseptinin uygulandığının görmekteyiz. Üniversitelerde faşist- kontra güçlerin kışkırtılarak yurtsever Kürt gençliğinin hedef yapılması, Kürdistan’daki liselerde uyuşturucunun polis eliyle aleni bir biçimde yaygınlaştırılması, devşirme merkezleri olan YİBO’larda fuhuşun yaygınlaştırılması yine özellikle Gever gençlik sözcüsü Sedat Karadağ’ın ilçe merkezinde devlet güçlerince infaz girişimine maruz kalması bu konseptin ne düzeyde ele alınıp uygulandığının en somut örneğidir.”

Sedat Karadağ şahsında örgütlü, politik bilinç sahibi yurtsever Kürt gençliğinin hedef alındığı belirtilen açıklamada, saldırı ile Kürt gençlerine gözdağı verilmek istendiği ifade edildi. Açıklamada, “Sedat Karadağ halen yoğun bakımda olmasına rağmen, sağlık durumu ciddiyetini halen koruduğu halde tutuklanması Kürdistan gençliği tarafından kabul edilmemesi gereken bir durumdur. Bu infaz girişiminin daha farklı bir biçimde devam ettirilmesidir” dendi.

Kürt gençlerini mücadeleyi yükseltmeye çağıran Komalen Ciwan Koordinasyonu açıklamanın sonunda şunları belirtti:

“Yapılan hukuki düzenlemelerle tecavüzcüleri, hırsızları, katilleri, dolandırıcıları serbest bırakan AKP hükümeti sadece onurlu bir yaşam için mücadele eden Kürt gençlerini önce infaz etmeye çalışmakta olmayınca da tutuklamaktadır Sömürgeci Türk devletinin Kürt gençliğine reva gördüğü durum budur. Bu bizler için mücadeleyi yükseltme gerekçesi olmalıdır. Bu durumu kabul etmek bundan sonra yapılacak yeni katliamların, infazların kapısını aralayacaktır. AKP hükümeti Kürdistan gençliğiyle oynayarak aslında Kürt halkının geleceğiyle oynamak istemektedir. Kürdistan gençliğine kaybettirir ise Kürt halkına kaybettireceğini düşünmektedir. Apocu Kürt gençliği bu hevesi sömürgecilerin ve işgalcilerin kursağında bırakmalıdır. Apocu gençlik kendisini savunabileceğini faşist sömürgecilere göstermelidir. Kendisine ve halkına dönük hiçbir saldırının cevapsız kalmayacağını pratikte sergilemelidir. Kürdistan gençliğinin örgütlülüğünü parçalamayı, onu özel savaş politikasının bir aracı haline dönüştürerek mücadeleden koparmak ve uzaklaştırmak üzerine kurulu bu konsepti boşa çıkarmak için her yeri eylem alanına dönüştürmeli, buna gereken en sert cevabı vermelidir. Apocu gençlik hareketi olarak bu vesileyle tüm yurtsever Kürt gençliğini her alanda serhıldanı yükseltmeye, her yeri bir direniş ve mücadele mevzisine dönüştürme çağrısı yapıyoruz.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.