DYG'den 'Demokratik Özerklik' ve '15 Şubat' Çağrısı
Gençlik / 13 Ocak 2011 Perşembe Saat 15:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi (DYG-M), 'Demokratik Özerk Kürdistan'ın' inşası için her alanda örgütleneceklerini belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın

Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi (DYG-M), 'Demokratik Özerk Kürdistan'ın' inşası için her alanda örgütleneceklerini belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın bir komplo sonucu Türkiye’de esaret altına alındığı 15 Şubat 1999’un yıldönümünde bütün Kürt gençliğine demokratik eylemsellik çağrısı yaptı.

Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi (DYG-M), 9 Ocak 2011 tarihinde gerçekleştirdiği meclis toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. Siyasal süreç, örgütsel durum ve planlama konuları başlığı altında yapılan toplantıda, 2010 yılının Kürt halkı açısından özgürlük mücadelesinde güçlü kazanımlar elde ettiği yıl olduğu açıklandı.

Sonuç bildirgesinde, AKP Hükümeti ve Türk devletinin tüm iktidar ve muhalefet kurumlarıyla ortak hareket etme ve oyalama siyasetine girerek inkar politikasının devam ettirildiği belirtilirken, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sürece dahil olmasının engellenmeye çalışılarak, tecrit koşullarının ağırlaştırıldığı kaydedildi.

Kürt gençliğinin yarattığı direniş ruhunun devlet tarafından hazmedilemediğinin yer aldığı bildirgede, gençliğe yapılan baskılar, saldırılar, tutuklamalar ve son olarak DYG Gever Meclis Sözcüsü Sedat Karadağ'ın infaz girişimini AKP Hükümetinin hazımsızlığı olarak belirtildi.

AKP Hükümetinin 2011 yılında da inkar ve imha politikalarına devam edeceğinin belirtildiği bildirgede, gençliğin rolünün 'Demokratik Özerk Kürdistan'ın' inşası için her alanda örgütlenmek olduğu belirlendi.

21 Şubat'a 'Dünya Anadil Günü'nde' Kürt gençlerinin eylemlerini yasakçı anlayışlar bertaraf edilene kadar büyüterek devam ettirileceğinin kararlaştırıldığı vurgulanan bildirgede, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası bir komplo sonucu esaret altına alınışının yıldönümü olan 15 Şubat'ta her yerde demokratik eylemsellik çağrısı yapıldı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.