WSJ: Laiklerin Tüyleri Diken Diken Oldu
Dış Basından / 16 Ocak 2011 Pazar Saat 17:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikan gazetesi, Wall Street Journal içki satışlarıyla ilişkin yeni yönetmenliğin yayımlanmasıyla Türkiye’de “yeni bir tartışma cephesinin açıldığı” ve ‘gizli ajanda’

Amerikan gazetesi, Wall Street Journal içki satışlarıyla ilişkin yeni yönetmenliğin yayımlanmasıyla Türkiye’de “yeni bir tartışma cephesinin açıldığı” ve ‘gizli ajanda’ iddialarının yeniden gündeme geldiğini yazdı.

Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’de içki satışlarına getirilen yeni sınırlamaları değerlendirdiği haberinde, “Türk hükümetinin bölgenin az sayıda laik demokrasilerin temellerini budadığına ilişkin tartışmalarda yeni bir cephe açıldı: içki” dedi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik’in, “Amacımız, vatandaşın bu alandaki özgürlüğünü kısıtlamak değil” yönündeki sözlerinin aktarıldığı haberde “Sıkılaştırılan kurallar, hükümetin gizli bir gündemi olduğu iddialarını yeniden alevlendirdi” ifadesini de kullandı.

İçki satışlarına ilişkin yönetmenliğin içeriğine ilişkin bilgi verirken yeni kuralların “içki satışlarında önemli bir etkisi olabileceği” yorumunu yapan gazete, otoyolların kenarındaki lokantalardaki içki yasağı gibi önlemlerin tartışılmamakla birlikte atılan adımın “bazı laiklerin tüylerinin diken diken olmasına yol açtığı” yorumunu da yaptı.

Gazete, yönetmenliğe karşı çıkanların, özellikle catering şirketlerinin kır düğünleri gibi açık hava etkinliklerde içki ikramına yönelik sınırlamalara odaklandığını belirtirken Efes Pilsen’in adını değiştirmesi gerekeceğine işaret etti.

WSJ, Türkiye’de göreli olarak az sayıda Türkün içki içtiğini, OECD verilerine göre de Almanya’da 9.9, İngiltere’de ise 10.8 litre olan yıllık kişi başına tüketiminin Türkiye’de 1.4 litre civarında olduğuna vurgu yaptı.

Gazete, “Dindar muhafazakar sosyal baskıların, yeni yönetmenliğin ortama çıkmasından çok daha önce Türkiye’deki içki alışkanlıklarını etkilediği gibi görünüyor” dediği haberine, şu değerlendirmeye son verdi:

“Açık Toplum Enstitüsü’nce desteklenen ‘Türkiye’de Farklı Olmak’ başlığını taşıyan 2009 tarihli bir araştırma, 2003 ile 2008 yılları arasında 300 bin kadar hanehalkının, büyük ölçüde sosyal baskılar nedeniyle tamamen içki tüketmeyi durdurarak ülkenin içki tüketen hanehalkı oranının yüzde 6’dan yüzde 8’e inmesine yol açtığını ortaya koydu.”- Wall Street Journal

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.