Tekirdağ'da Sahte 'PKK Eylem' Planları
Basından Seçmeler / 11 Nisan 2011 Pazartesi Saat 07:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı, Tekirdağ Jandarma Komutanlığı"nda görevli bazı personelin "sahte PKK operasyonu" düzenlediği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı, Tekirdağ Jandarma Komutanlığı"nda görevli bazı personelin "sahte PKK operasyonu" düzenlediği gerekçesiyle soruşturma başlattı. 3 Jandarma personeli gözaltına alınırken, yapılan aramalarda askerlere ait ‘sahte PKK eylem planları’ ele geçirildi.

Sabah ve Star gazetelerinin haberine göre, 31 Ocak 2011'de Çorlu Jandarma birimleri Çorlu Emniyeti'nden bir evde uyuşturucu ve silah olduğunu belirterek arama yapılmasını istedi. Ancak polis ihbar mektubu olmadan bunu yapamayacaklarını bildirdi. Kısa süre sonra 155 hattına bir ihbar geldi. Eve yapılan baskında silah, şarjör, fişek ve uyuşturucunun yanı sıra çeşitli devlet dairelerine saldırı planlarını gösterenler dokümanlar bulundu. Evdeki 4 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Aramalara jandarma personelinin de katıldığı ve astsubaylardan Yılmaz Ç.'nin "Kaleşnikof silah da olması lazım, başka malzemeler de çıkacak, bomba patladı yer yerinden oynayacak" dediği tutanak altına alındı.

Evde bulunan dokümanların PKK'ye ait olduğu izlenimi uyandırılmak üzere hazırlanan sahte dokümanlar olduğu tespiti de yapıldı.

Arama yapılan evdeki çantaların sahibi olduğu iddiasıyla Nadir Çınar isimli kişi gözaltına alındı. Çınar'ın Jandarma'nın kayıtlı haber elemanı olduğu belirlendi. Bu gelişmeler sonrasında İl Jandarma Komutanlığında görevli Astsubay Yılmaz Ç. Uzman Çavuş Şevki U. ve Uzman Çavuş Suat D. 4 Nisan'da gözaltına alındı.

Sorgularının ardından bu isimler serbest bırakılırken, savcı ve polis yaptıkları ilk incelemede belgeler üzerinde tutarsızlıklar tespit etti. Bunun üzerine el konulan dokümanlar, bilirkişi incelemesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığına gönderildi. Hazırlanan bilirkişi raporunda, incelenmek üzere gönderilen malzemelerin PKK’ye ait olamayacağı, dokümanlarda geçen bazı ifadelerin resmi kurumların yazışmada kullandığı ifadelere benzediği ifade edildi. Rapordaki çarpıcı tespiti ise “dokümanların PKK terör örgütüne ait olduğu izlenimi uyandırılmak üzere hazırlanan sahte dokümanlar” olduğuna ilişkin belirleme oldu.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.