Diyarbakır'da Bir Haftada 5 Araç Ateşe Verildi
Gençlik / 15 Nisan 2011 Cuma Saat 07:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendilerin Amed Apocu Gençlik İnisiyatifi adını veren bir grup, son bir hafta içerisinde Diyarbakır’da düzenledikleri eylemlerde 10 asker ve polisin yaralandığını,

Kendilerin Amed Apocu Gençlik İnisiyatifi adını veren bir grup, son bir hafta içerisinde Diyarbakır’da düzenledikleri eylemlerde 10 asker ve polisin yaralandığını, 5 aracın ateşe verildiğini bildirdi.

Amed Apocu Gençlik İnisiyatifi, haftalık eylem bilançosunu açıkladı. Artan askeri ve siyasi operasyonlar, "Demokratik çözüm çadırları" ile "Demokratik halk direnişi" eylemlerine yönelik polis saldırılarına dikkat çekilen açıklamada, "Halkımıza yönelik gerçekleştirilecek her türlü saldırı karşısında öz savunma bilinci ile en sert şekilde karşılık vereceğimiz bilinmelidir. Bir hafta içerisinde düzenlenen eylemlerimiz uyarı amaçlıdır. Saldırıların devam etmesi durumunda eylemlerimiz yaygınlaşacak ve daha da sertleşecektir" denildi.

Tüm gençleri "Ya özgürlük ya özgürlük" şiarıyla alanlarda “direnişi yükseltmeye” çağıran Apocu Gençlik İnisiyatifi "Artık hiçbir güç, özgürlük tutkusunun önünde duramayacaktır. Hem dağda hem şehirlerde geliştirilen direniş, onurlu bir yaşam ve özgürlük ile sonuçlanacaktır" dedi.

Yapılan açıklamaya göre bir haftalık eylem bilançosu şöyle:

* 10 Nisan günü Merkez Yeişehir İlçesi'ne bağlı Fiskaya Mahallesi'ndeki üniversite yolu trafiğe kapatılarak, kimlik kontrolü yapıldı. Yoldan geçen valiliğe ait bir araç ateşe verilerek kullanılamaz hale getirildi. Aynı gün devriye gezen polis aracına ses bombası atıldı. Araçta maddi hasar meydana geldi.

* 11 Nisan günü Merkez Yenişehir İlçesi'ne bağlı Şehitlik Mahallesi'ndeki polis karakoluna ses bombası atıldı. Eylemde 1 polis yaralanırken, karakolda da maddi hasar meydana geldi.

* 12 Nisan günü Yenişehir İlçesi'ne bağlı Seyrantepe Caddesi üzerinden geçen bir İran otobüsü durdurularak ateşe verildi. Aynı gün Ferit Köşk'te bulunan 7. Kolorduya bomba atıldı. 4 asker yaralandı.

* 13 Nisan günü Yenişehir İlçesi, Şehitlik Caddesi üzerindeki devriye gezen polis aracına ses bombası atıldı. 1 polis yaralandı. Aynı gün Seyrantepe Mahallesi'nde devriye gezen polis aracına da ses bombası atılırken, araçta maddi hasar meydana geldi.

* 13 Nisan günü Sur İlçesi Balıkçılar PTT Şubesine maytap atılarak, önündeki 2 araç ateşe verildi. Aynı gün Çarşı karakoluna bomba atıldı. Eylemde 1'i ağır 4 polis yaralandı. Yine ilçede bulunan SODES binası, işbirlikçilere ait bir kahve ile devriye gezen 1 polis aracı ateşe verildi.

* 13 Nisan günü Bağlar İlçesi 5 Nisan Polis Karakolu'na Molotof atılırken, eylemde karakolda maddi hasar meydana geldi.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.