Türkiyeli Kürtler Seçim Yasağını Protesto Ediyor.
Dış Basından / 20 Nisan 2011 Çarşamba Saat 15:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nin 12 Haziran seçimlerini boykot etmesi, gazetenin sayfalarında yer bulmuş.

Türkiye'de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nin 12 Haziran seçimlerini boykot etmesi, gazetenin sayfalarında yer bulmuş. Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekili adaylıklarını iptal ettiği 12 bağımsızın yedisi, BDP tarafından destekleniyordu.

Financial Times, YSK'nın kararının hassas bir bölge olan Türkiye'nin güneydoğusunda gerginliği artırdığını belirtiyor. Bölgede göstericiler dün polisle çatışmıştı. Financial Times'a göre YSK'nın kararı, Kürtlerin şikâyetlerini gidermeye yönelik çabaları ciddi şekilde aksatabilir.

Gazeteye konuşan Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü)'nden Emma Sinclair Webb ise Türkiye'de Kürtlerin siyasi faaliyetlerine yönelik resmi kısıtlamaların sürdüğünü söylüyor. Emma Sinclair Webb, KCK Davası'na atıfta bulunarak, Barış ve Demokrasi Partisi üyesi 151 belediye başkanı ve aktivistin terör suçlarıyla yargılandıkları davanın, bu kişilerin şiddeti destekledikleri ya da kışkırttıkları yolunda bir kanıt olmasa da sürdüğünü belirtiyor.-BBC

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.