AKP Telaş İçinde
Basından Seçmeler / 26 Nisan 2011 Salı Saat 13:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkın direnişini selamlayan bağımsız adaylar, 'AKP Bölge'de seçimi kaybetme telaşı içindedir' dedi. 'Hükümet halkı sindirmeye çalışıyor' diyen adaylar,

Halkın direnişini selamlayan bağımsız adaylar, 'AKP Bölge'de seçimi kaybetme telaşı içindedir' dedi. 'Hükümet halkı sindirmeye çalışıyor' diyen adaylar, 'Baskılara karşı direnişimiz sürecek' diye konuştu

» SİNSİ TASFİYE GİRİŞİMLERİ

Amed'de toplanan Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayları, Bölge'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Adaylar adına ortak açıklamayı yapan Sırrı Süreyya Önder, "Askeri ve siyasi operasyonlarla, barajlarla önü kesilmeye çalışılan Kürtler, bir de sinsice planlanmış vetolar yoluyla tasfiye edilmeye çalışıldı" diye konuştu.

» HALK AKP'Yİ TELAŞLANDIRDI

"Halklarımız, iradesinin Meclis'e yansımasına engel olmaya çalışanlara karşı demokratik tepkisini göstermiş ve hakkımızı gasp edemezsiniz demiştir" diyen Önder, "Bunu yaparken 'bu halk demokrasiden anlamaz!' diyenlere tarihi bir cevap vermiştir. AKP, yükselen halk muhalefeti karşısında büyük bir telaşa kapılmıştır" dedi.

AKP Bölge'de seçim kaybetmenin telaşında

YSK'nin veto kararı ve protesto gösterilerine yönelik sert müdahalelere dikkat çeken "Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu" adayları, halkın "Bu halk demokrasiden anlamaz!" diyenlere tarihi bir cevap verdiğine işaret etti. Gözaltına alınan ve tutuklananların serbest bırakılması çağrısı yapan adaylar, "Hukuksuzluklar devam ettikçe, onurlu bir şekilde halkımızla birlikte demokratik tepkimizi yükselteceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır" dedi.

Bölge'de yaşanan olayları değerlendirmek üzere dün Amed'de toplanan bağımsız adaylar, yaşanan gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Cegerxwîn Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Leyla Zana, Şerafettin Elçi ve Nursel Aydoğan katıldı. Açıklamayı yapan Sırrı Süreyya Önder, "Toplu tutuklamalarla, askeri ve siyasi operasyonlarla, seçim barajlarıyla ve daha birçok engelle sürekli önü kesilmeye çalışılan, barışçıl alanların dışına itilmeye çalışılan Kürtler, bir de seçim alanlarından, sinsice planlanmış vetolar yoluyla tasfiye edilmeye çalışıldı" dedi.

'Blok ezilenlerin umududur'

"Bu çabanın nedeni çok açıktır diyen Önder, "Bugüne kadar siyaset, statükonun kirli temsilcileri olan AKP ve CHP'nin arasında bir nöbet değişimi esasıyla yürütülmekteydi" dedi. Önder, "Artık halklarımız, ölüm ve hastalıktan ibaret olan bu iki seçeneğe de mahkum değildir. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu, yeni ve insani bir çözüm seçeneği olarak tüm ezilenlere, mağdur ve mazlumlara yüksek bir umut olmuştur. 21. yüzyılın ruhuna uygun, evrensel değerleri önceleyen bu ittifak, köhnemiş diğer tüm seçenekleri tarihin çöp sepetine atacaktır. İşte son gelişmelere yol açan telaş ve hukuk dışılıkları da buradan kaynaklanmaktadır" dedi.

'AKP büyük bir telaşa kapılmıştır'

"Halklarımız da iradesinin gasp edilerek Meclis'e yansımasına engel olmaya çalışanlara karşı, meydanlara çıkarak demokratik tepkisini göstermiş ve hakkımızı gasp edemezsiniz demiştir" diyen Önder, "Bunu yaparken 'bu halk demokrasiden anlamaz!' diyenlere tarihi bir cevap vermiştir. Artık statükonun önemli bir parçasına dönüşen AKP iktidarı, başlangıçta olup biteni keyifle seyrederken, yükselen halk muhalefeti karşısında büyük bir telaşa kapılmıştır" dedi.

'Arkadaşlarımız bırakılsın'

Önder, "Bu telaş onu demokratik bir çözüm üretmeye sevk etmemiş, tam tersine, emrindeki güvenlik güçlerini, gaz bombalarıyla ve kurşunlarla halkın üzerine yönlendirmiştir. Halil İbrahim Oruç da ömrünün en civan zamanında polis kurşunuyla katledilmiştir. İbrahim Oruç'u katletme emrini veren Bismil Kaymakamı ile Emniyet Müdürü derhal soruşturma başlatılarak görevden alınmalıdır. Bu süre içerisinde gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bugün gözaltına alınmayan çalışanımız kalmamış gibidir ve bu durum halen fütursuzca devam etmektedir" dedi.

Mücadelemizi yükselteceğiz

Blok adayları olarak, halkların demokratik hak arayışı çerçevesinde geliştirdiği demokratik direnişi selamladıklarını ifade eden Önder, "Türkiye demokratik kamuoyunun, son süreçte gösterdiği duyarlılık ve dayanışma iradeleri barış umutlarımızı büyütmüştür. Bu desteklerine teşekkür ederken, talep, kaygı ve önerilerine büyük bir titizlikle sahip çıkacağımızı belirtmekten de onur duyarız. Şunun da bilinmesi gerekir ki, bu hukuksuzluklar devam ettiği sürece, buna karşı aynı kararlılıkla, onurlu bir şekilde halkımızla birlikte demokratik tepkimizi yükselteceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır" dedi.

Bağımsız adaylar açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Seçim beyannamelerinin ne zaman açıklanacağı yönündeki bir soruya ilişkin olarak Türk, yapılan operasyonlar nedeniyle açıklamanın geciktiğini, bir iki gün içinde yapılacağını belirtti.-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.