DYG'ye Operasyon: 50 Gözaltı
Gençlik / 29 Nisan 2011 Cuma Saat 14:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP'nin gençlik örgütü Demokratik Yurtsever Gençlik'e (DYG) yönelik sabah saatlerinde İstanbul, Ankara, Mardin, Diyarbakır, Van, Siirt ve Batman gibi illerde eş zamanı operasyon düzenlendi.

BDP'nin gençlik örgütü Demokratik Yurtsever Gençlik'e (DYG) yönelik sabah saatlerinde İstanbul, Ankara, Mardin, Diyarbakır, Van, Siirt ve Batman gibi illerde eş zamanı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 50'ye aşkın genç gözaltına alındı.

YSK vetosuna karşı protestolarla başlayan sivil itaatsizlik eylemleri ile Demokratik Çözüm Çadırlarına yönelik gözaltı terörü BDP gençlik örgütüne sıçradı. Demokratik Yurtsever Gençlik'e (DYG) birçok ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. İstanbul, Ankara, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Van ve Batman gibi illerde düzenlenen eş zamanlı ev baskınlarında 50'yi aşkın kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, gözaltı sayısının daha fazla olabileceği belirtildi.

DYG Meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Emniyet Müdürlüklerine götürüldü. Diyarbakır'da yapılan ev baskının da Sinan Ezel, Cafer Yıldız, Ramazan Aktaş, Yaşar Saçlı ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi, gözaltına alındığı öğrenildi.

MGK’DEN OPERASYONLARA ONAY

Düzenlenen operasyonun dün yapılan MGK toplantısının ardından gelmesi dikkat çekti. MGK toplantısı ardından yayınlanan bildiride, "sivil itaatsizlik" eylemleri "insan hakları kisvesi altında gerçekleştirilen ‘terör’ eylemleri" olarak tanımlanıp, buna karşı devam operasyonların devam edeceği sinyali verilmişti.

10 GÜNDE 2 ÖLÜ, 930 GÖZALTI, 120 TUTUKLAMA

ANF kayıtlarına göre, AKP hükümetinin 18 Nisan günü YSK vetosu ile başlattığı polis terörü sonucu, son 10 gün içinde 2 kişi hayatını kaybederken, 880 kişi gözaltına alındı, 120 kişi ise tutuklandı. DYG’li gençlere karşı operasyonla birlikte 10 günde gözaltına alınanların sayısı 930’a yükseldi.-DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.