‘Türkiye Suriye’de Tampon Bölge Oluşturmayı Planlıyor’
Dış Basından / 30 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 09:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Robert Fisk, Suriye tarafından kandırıldığını düşünen Türkiye’nin olası bir mülteci akınına karşı tedbir aldığını yazdı.

Robert Fisk, Suriye tarafından kandırıldığını düşünen Türkiye’nin olası bir mülteci akınına karşı tedbir aldığını yazdı.

Yaşanan olaylardan kaçan bir grup Suriyeli geçtiğimiz haftalarda Türkiye'ye sığınmıştı. Ancak 1991'deki körfez Savaşı sırasında yaşanan kitlesel göçün bir benzeri yaşanmadı.

İki aydan fazla bir süredir Suriye’de devam eden olaylar Beşar Esad yönetimini olduğu kadar bölge ülkelerini de endişelendiriyor. Olayları en yakından takip eden başkentlerin başında Ankara geliyor.

İngiliz Independent gazetesinin Orta Doğu Muhabiri Robert Fisk, şimdiye kadar net bir tavır almayan Türkiye’nin olayların daha da büyümesi durumunda harekete geçeceğini belirtti.  Fisk Suriye'den yönelebilecek bir mülteci akınından kaygılanan Türkiye'nin Suriye topraklarında bir tampon bölge oluşturmayı planladığını yazdı.

Fisk, Beşar Esad'ın Ankara'ya iki kez askerleri sokaklardan çekme, reform ve demokratik seçim sözü verdiğini ancak bu sözleri tutmadığını söylüyor.

Türkiye'nin iki kez Şam'a heyet gönderdiğini belirten Fisk’e göre, Türk yetkililer Suriyelilerin ikinci ziyarette dışişleri bakanına yalan söylediğini düşünüyor. Fisk Suriye’deki durumu “Başlar Esad’ın kardeşi Mahir'in lejyonlarının Suriye sokaklarından çekileceğine söz verdi ancak yapmadı. İşkenceciler işlerini yapmaya devam etti" şeklinde özetledi.

Esad'ın sözlerini tutmamasına çok kızan Türk hükümetinin Suriyeli yüzlerce mültecinin Lübnan'a girişini gördüğünü belirten Fisk’e göre Türkiye Körfez Savaşı sonrasında yaşanan kitlesel göçün tekrarından endişe ediyor. Robert Fisk, Suriye’nin kuzeyinde yaşayanların bir bölümünün Kürt olmasının Ankara’nın tampon bölge kurma planlarında etkili olduğunu şu satırlarda vurguladı:
‘Türk devleti Esad’ın sözüne inanmıyor’

“Daha da ciddisi Türkiye'nin, Suriye'deki ayaklanmanın tam bir iç savaşa dönüşmesi halinde Suriye toprakları üzerinde bir "koruma bölgesi" oluşturma planları. Türkiye, 1991'de Saddam Hüseyin'in Kuveyt'ten çıkarılması ardından güçlerini Kürtlerin üzerine sürmesini ve yüz binlerce Kürt’ün sınırlarından içeri girmesini kaygıyla hatırlıyor. Binlercesi donmuş dağlarda ölmüş, sadece Amerika'nın Güney Kürdistan’da güvenli bir bölge kurması Türklerin mültecileri geri çevirmesini sağlamıştı. Güney Kürdistan’da olduğu gibi Batı Kürdistan’ın büyük bölümü Kürt… Çoğu kimse Esad'ın Kürtlere vatandaşlık vaadini tutacağına inanmıyor. Türk güçleri de ülkelerinin güneydoğusundaki dağlarda Kürt gerillalarıyla savaşıyor. Daha fazla vatansız Kürt'ün sınırı geçmesini istemiyorlar. Esad Türklere kamuoyu önünde açıkça askerlerini çekeceğini söyleyeceğine söz vermiş gibi görünüyor. Bunu yapmaması Türk dışişleri bakanını özellikle öfkelendirdi"-BBC

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.