Sultan ‘Bayram’ Hazırlığında
Basından Seçmeler / 17 Ağustos 2011 Çarşamba Saat 09:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘’Bıçak kemiğe dayandı, faturası ağır olacak, milat olacak“ diyerek Ramazan sonrası katliam duyurusu yapan Türk Başbakan Erdoğan, hazırlıklarını sürdürüyor.

‘’Bıçak kemiğe dayandı, faturası ağır olacak, milat olacak“ diyerek Ramazan sonrası katliam duyurusu yapan Türk Başbakan Erdoğan, hazırlıklarını sürdürüyor.

OHAL’i kaldırmakla övünen Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, uygulamaya koyacağı yeni savaş planları netleşmeye başladı. KCK’ye karşı mücadele adı altında devreye konulacak uygulamalar arasında OHAL’e de rahmet okutacak „süper valiler“, sınır ötesi harekât ile Hakkâri başta olmak üzere kırsal alan, kent ve kasabalarda yoğun polisiye ve askeri operasyonlar var.
Erdoğan, yarın yapılacak olan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı öncesinde MGK üyesi bakanlar ve parti kurmaylarıyla Kürtlere yönelik yeni savaş konseptini görüştü. Habertürk’ün haberine göre, toplantıda bir süredir gündemde olan Kandil’e yönelik sınır ötesi operasyonun yanı sıra bölge çapında kırsal kesimlerde yapılan askeri operasyonlara ağırlık verilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Ayrıca, kırsalın yanı sıra Hakkâri merkez ve ilçeleri başta olmak bölgedeki birçok yerleşim merkezinde de Kürt siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine operasyonların yapılması istendi.

‘Süper’ valiler
Bu çerçevede, şehir merkezlerinde alınacak önlemlerde illerde valilere ‘süper yetkiler’ tanınmasında görüş birliğine varıldığı bildirildi. Buna göre; jandarma ve polis birliklerine birlikte komuta etmesi için valilere Olağanüstü Hal (OHAL) dönemini aratmayacak yetkiler tanınacak. Süper yetkilerle donatılacak valiler ayrıca jandarma birliklerinin operasyonlarının sevk ve idaresinde de daha etkin rol üstlenecek.

Tutuklama listesi

Habertürk’ün Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı da “Ramazan bitince ne olacak?” sorusuna yanıt veriyor. Altaylı, özetle şunları yazdı:
- Yargı devreye girecek. Öncelikle herkesin bahsettiği 800 ila 1400 kişi arasında değişen bir ‘tutuklama’ listesi var. Bunlar tutuklanmaya başlayacak. Bu listede başta DTK’nin üyeleri, sorumluları ve sözcüleri. Bunlar toplanacak.
- BDP’li siyasetçiler ve hatta yemin etmeyen milletvekilleri de listede.
- Örgütün sözcülüğüne soyunan bazı gazetecilerin de tutuklanacaklar arasında yer aldığı söyleniyor.
- Diğer yandan çok şiddetli bir ‘güvenlik operasyonu’na başlanacağı da söyleniyor. Bu operasyonda ABD ve Kuzey Irak Kürt yönetiminin de desteği olması muhtemel. İran’ın kendi Kuzey Irak sınırındaki güvenliği artırıp, sınırı tam anlamıyla kontrol altına alması da bunun göstergesi. Batı’nın tavrına güvenenler varsa onlar da yanlış hesap içinde. Türkiye güçlü ve Batı kendi dertleriyle daha meşgul…

AKP medyası
AKP’ye yakın medyadaki yorum ve haberlerde de askeri ve siyasi operasyonların gerekliliği anlatılmaya, buna yönelik gerekçeler üretilmeye hız verildi. Hükümet güdümündeki kalemler, Başbakan Erdoğan’ın katliam tehdidini olumlayarak başka yol kalmadığını savundu. Star Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu’ndan Taraf Koordinatörü Yıldaray Oğur’a kadar bütün yazıcıların benzer argümanlarla Kürt tarafını suçlaması dikkat çekti.

Yeni yaklaşımmış!
Yeni Şafak Gazetesi’nin içerden beslenen Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi de Habertürk’ün kulis haberini doğrulayan bilgileri dünkü köşesine taşıdı. Selvi’ye göre şu aşağıda sıraladıklarının ‘askeri yol’ veya ‘şiddet seçeneği’ ile ilgisi yok, üstelik bunlar ‘yeni yaklaşım’ın parametreleridir:
-  Kara Kuvvetleri Komutanlığı iç güvenlikten çekilmeli.
- Jandarma yeniden yapılandırılmalı.
- Terörle mücadele; şehirde özel harekât polislerine, kırsalda, Jandarma’ya bırakılmalı.
- Jandarma, TSK’dan ayrılarak İçişleri Bakanlığı’na bağlanmalı.
- Jandarma, askerlik hizmetinin yapıldığı yer olmaktan çıkarılıp, özel birliklerin görev yaptığı terörle mücadele birimine dönüştürülmeli.
- Jandarma Yüksek Okulları kurulmalı.
- İnsana ve elektronik sistemlere dayalı istihbarat güçlendirilmeli.
- İstihbarat yeniden yapılandırılmalı. İç istihbarat ve dış istihbarat olarak ikiye ayrılmalı.
- Terörle mücadelede, uydu, sensör, insansız hava aracı ve füze sistemleri dahil elektronik sistemlerin oranı yükseltilmeli.
- Örgütün karargâhı ve liderlerine yönelik yeni konseptler geliştirilmeli.
- Bu tür başlıklar, eylem planına dönüştürülüp, bir birine entegre, kalıcılığı olan bir yapılanmaya dönüştürülecek.

MGK toplantısı yarın
Dün de Türk Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve beraberindeki komuta kademesinin kabul ederek bir süre görüşen Erdoğan, ayrıca MGK Genel Sekreteri ile de görüştü. Erdoğan’ın „topyekûn savaş“ planı çerçevesinde yapılacak olan değişikliklere, yarın gerçekleştirilecek olan MGK toplantısında son şekli verilerek, karar altına alınması bekleniyor.

Erdoğan, Pazar günü yapmış olduğu bir konuşmada, Ramazan ayının bitmesini beklediklerini belirterek, „Artık bıçak kemiğe dayandı“ demişti. BDP ve DTK’yi hedef göstererek, „bedelini ağır ödeyecekler“ demişti.

Paralı askerler hazır

AKP’li Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ağustos ayının sonuna kadar 5 bin sözleşmeli er alınacağını açıkladı.
Yılmaz, AKP’nin 10. kuruluş yılı nedeniyle Tekirdağ İl Başkanlığı’nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, sözleşmeli er çalışmalarının tamamlandığını belirtti. İlk aşamada 5 bin sözleşmeli er alınması için ilan açıklandığını söyleyen Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, „Bununla ilgili hala müracaatlar devam ediyor. Aşama aşama bunları bir şekilde istihdam ettireceğiz ve Ağustos ayı sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz“ dedi.

Erdoğan Ramazan dinledi mi?

‘Ramazan’a hürmeten sabrediyoruz’ diyen Türk Başbakanı Recep T. Erdoğan’a hatırlatma: 2010 yılı Ramazan Arifesi’nde 9 HPG’li katledildi. „Kara Bayram“ ilan edildi.
Devam eden imha operasyonlarını görmezden gelerek son günlerde artan asker kayıplara ilişkin „Ramazan’a hürmeten sabrediyoruz“ diyen Erdoğan, geçen yıl Ramazan Ayı’nda gerillaya yönelik saldırı ve vahşet uygulamalarını yok saydı. Türk devletinin eylemsizlik konumundaki gerillalara yönelik saldırılarında Hakkâri, Van ve Ağır’da 20’nin üzerinde HPG’li yaşamını yitirdi.
8 Ağustos 2010’da Van’ın Çaldıran ilçesi ile Amed’in Lice ilçesinde yaşanan çatışmalarda 4 HPG’li yaşamını yitirdi. 19 Ağustos 2010 tarihinde ise Van’ın Erciş İlçesi’ne bağlı Şehir Pazarı (Şarbazar) Köyü çıkışında 2 HPG’li pusuya düşürülerek katledildi. Bu olaydan üç gün sonra da Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi Konur (Nuxayilan) Köyü’nde çatışma haberi geldi. Ramazan ayı olmasına rağmen hız kesmeyen operasyonlar sonucunda Konur Köyü yakınlarında Aktütün (Bezele) Karakolu’na bağlı askerin başlattığı operasyonda çıkan çatışmada 4 HPG’li yaşamını yitirdi. Söz konusu operasyon sonucunda yaşamını yitiren HPG’lilerin cenazelerini almak için Şemdinli’de toplanan kitleye de polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Bayram arifesinde çatışma

Ne eylemsizlik ne de kamuoyunun tepkisi operasyonları engelleyemedi. 7 Eylül 2010 tarihinde Ramazan Bayramı’na iki gün kala bu sefer çatışma haberi Hakkâri’den geldi. Van, Şırnak ve Hakkâri’den giden askerlerin katılımıyla Hakkâri sınırında HPG’ye yönelik operasyon başlatıldı. Üç ilden giden askerlerin katılımıyla başlatılan büyük operasyonda Hakkâri-Van sınırında bulunan Aksu Köyü kırsalında Bileh û Binevşan bölgesinde yaşanan çatışmada 9 HPG’li yaşamını yitirdi. Bunun üzerine bölgenin tamamında protesto eylemleri gerçekleştirildi. Özellikle Hakkâri ve Van’daki protesto eylemlerinde halka yönelik saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı.

‘Kara Bayram’ ilan edildi
Bayrama iki gün kala yaşanan ölümler üzerine Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Hakkâri kırsalında 9 HPG’linin yaşamını yitirmesine neden olan askeri operasyonu protesto etmek amacıyla „Kara Bayram“ ilan ederek bayram programını iptal etti. Tüm Kürt kurumlarına siyah bezler asıldı. Bölge’de de bayram günü yurttaşlar evlerinden çıkmayarak protestoya katıldı.

Başbakanlık yoğundu

Başbakanlık, dün Erdoğan’ın askeri ve siyasi kurmaylarının yanı sıra İran ve ABD’nin Ankara büyükelçilerini de ağırladı. İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour dün sürpriz bir şekilde Başbakanlık’a geldi. Başbakan Recep T. Erdoğan’ın da Başbakanlık’ta olması bu ziyaretin önemini daha da artırdı. Ancak Büyükelçi Hosseinpour’un Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’la bir araya geldiği öğrenildi. Bahman Hosseinpour yaklaşık yarım saat kaldıktan sonra Başbakanlıktan ayrıldı.

Hosseinpour’un hemen ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın bir konuğu daha vardı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Riccardione de Başbakanlık’a gelerek, Bekir Bozdağ ile görüştü.-Yeni Özgür Politika

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.