KON-KURD'dan Brüksel'deki Eylem İçin Çağrı
Duyurular / 21 Eylül 2011 Çarşamba Saat 14:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD) PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve özgürlüğünün sağlanması için 23-24 Eylül günleri Brüksel’de,

Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD) PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve özgürlüğünün sağlanması için 23-24 Eylül günleri Brüksel’de, Avrupa Birliği kurumları önünde yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulundu.

13 yıldır ağır fizik ve psikolojik işkence altında tutulan Öcalan’ın, son iki aydır avukatları ve ailesiyle görüştürülmediğini hatırlatan KON-KURD, tüm alanlarda olduğu gibi Avrupa’daki Kürtlerle kurumları için de, bu durumun büyük kaygı ve öfke konusu olduğunu duyurdu. Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümü için büyük çaba gösteren Öcalan’a yönelik bu uygulamanın, AKP’nin Kürt halkına ve soruna bakışını ve niyetini bir kez daha ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, bunun Kürt soykırımında ısrar, savaş, inkâr ve imha sürecinin derinleştirilmesi anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Öcalan’ın Kürt halkının varlığı ve özgürlüğünün sağlanmasının yanında, Kürt ve Türk halklarının özgür ve eşit temelde barış içinde bir arada yaşamasının teminatı olduğuna vurgu yapan KON-KURD, bu nedenle bu duruma karşı direnmenin, başta Kürtler olmak üzere tüm Türkiyeli yurtseverler için bir varlık-yokluk meselesi olduğunun altını çizdi. Kürdistan’da olduğu gibi Avrupa’daki Kürt halkı, kurumları ve dostları olarak da, Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşulları oluşturulana kadar mücadelelerini yaygınlaştıracakları mesajını veren KON-KURD, bu amaçla kendilerine bağlı Belçika Kürt Dernekleri Federasyonu (FEK-BEL) tarafından organize edilen, 23-24 Eylül günleri AB kurumları önünde yapılacak oturma eylemi ve mitingi için çağrıda bulundu. Avrupa genelinden tüm Kürt ulusal demokratik kurumları, sanatçı, aydınlar başta olmak üzere, tüm Kürdistanlılarla dostlarına seslenen KON-KURD, en kitlesel ve aktif düzeyde eyleme katılmasını istedi.

AVRUPA KONSEYİ VE AVRUPA BİRLİĞİ’NE ÇAĞRI

Ayrıca başta Öcalan’ın durumuyla birebir muhatap olan İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) olmak üzere, Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi kurumlarıyla, Türkiye’nin aday üye olduğu Avrupa Birliği kurumlarına seslenen KON-KURD, Birleşmiş Milletler ve diğeri ilgili uluslar arası kurum, örgüt ve güçlere de, Öcalan şahsında Kürt halkına yönelik sözkonusu devlet terörüne, hukuksuzluğa, ahlaksızlık ve vicdansızlığa müdahale çağrısında bulundu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   
   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA