Depremde Yitirilen Canların Sorumlusu Kim?
Basından Seçmeler / 28 Ekim 2011 Cuma Saat 10:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7 ay önce dönemin AKP'li belediye başkanı şimdiki AKP'li Milletvekili Fatih Çiftçi hakkında ilçede bulunan çok sayıda şirketin,

Van'ın Erciş İlçesi'nde meydana gelen depremde çok sayıda binanın yerle bir olması 7 ay önce dönemin AKP'li belediye başkanı şimdiki AKP'li Milletvekili Fatih Çiftçi hakkında ilçede bulunan çok sayıda şirketin, "İmara aykırı yapılaşmalara izin veriyor, görevi kötüye kullanıyor, evrakta sahtecilik yapıyor" iddialarını içeren soruşturma taleplerini güçlendirdi. Sadece 3 katlı yapılara izin verilmesi gereken ilçede, yeni yapıların çoğu 7-8 kat ve yıkılan binaların da bunlar olması, şirketleri doğruluyor.

Van'ın Erciş İlçesi'nde meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem sonucu yıkılan binaların imara aykırı yapılaşmalar olduğu iddia ediliyor. Özellikle son dönemde yapılan binaların yerle bir olması ve hemen yanı başındaki eski yapıların ayakta durması da söz konusu iddiaları doğruluyor. Jeoloji Mühendisleri Odası'nın "Erciş yerleşim alanı alüvyon ve gevşek zeminden oluşuyor. Depremde zemin, su gibi dalgalanıyor. İmara aykırı binaların yapılması da bunun üstüne gelince işte tablo bu oldu" sözleri belediyenin kaçak yapılaşmaya nasıl göz yumduğunu gözler önüne seriyor. Birinci deprem bölgesinde olan ve sadece 3 katlı yapılaşmalara izin verilmesi gereken Erciş'te çok sayıda 6,7 ve 8 katlı binaların bulunması vahameti gözler önüne seriyor.

'İmara aykırı yapılaşmalara izin veriyor' iddiası

Daha önce ilçede bulunan AL-BA Grup Limited Şirketi, Endam Mühendislik Limidet Şirketi, Dörtyol İnşaat Limited Şirketi, Age Yapı İnşaat Limited Şirketi, Çağıltı Limited Şirketi, Erciş Harita Mühendislik Limited Şirketi, Dostlar Emlak ve AL-BA Hazır Beton Limited Şirketi'nin 15 Mart 2011'de hakkında soruşturma açılması için savcılığa başvurduğu AKP Van Milletvekili ve Erciş eski Belediye Başkanı Fatih Çiftçi hakkında İçişleri Bakanlığı soruşturmaya izni vermemişti. Bu da "İktidar suçun ortağıdır" yorumlarına neden oluyor. Söz konusu şirketlerin "yolsuzluk, görevi kötüye kullanma, imar mevzuatına aykırılık ve evrakta sahtecilik yaptığı" iddiasıyla hakkında soruşturma açılmasını talep ettiği Çiftçi ise, 12 Haziran genel seçimlerinde milletvekili seçilerek dokunulmazlık zırhına büründü.

İnşaat alanında faaliyet yürüten firmalar suç duyurusu dilekçelerinde, Çiftçi'nin kardeşi A. Çiftçi'nin ve gayri resmi ortaklarının keyfi olarak yasalara aykırı uygulamalar yaparak, bundan menfaat temin ettikleri yönündeki bilgi ve belgeleri savcılığa sunmuştu. Dilekçelerde, Çiftçi'nin belediye başkanlığı süresince ailesinin mal varlığının katlanarak arttığına dikkat çekilerek, kamu yararı gözetmeksizin kendisine ait tarım alanlarını ilçe planında ticari alan olarak gösterdiği, ruhsatsız işyeri çalıştırdığı, mevcut planda 3 kat olan binaların keyfi olarak 6 kata çıkarıldığı, yine şehir planında park ve otopark olarak görülen yerlere binaların yapıldığı belgelerle sunulmuştu. Depremde yıkılan binalar ise söz konusu binalar oluyor.

Şirketlerin 2009 yılından bu yana plansız alanlara ifraz izni verilmediğini, ancak söz konusu Çiftçi'nin kardeşi A. Çiftçi olunca durumun değiştiğini, kardeş Çiftçi'nin Çınarlı Mahallesi'ndeki 573 nolu parseli haricen satın alarak ifraz ettirip ve bununla büyük bir rant sağladığını belirtmesi söz konusu mahallede yıkılan binanın "acaba ifraz ettirilen arsanın üzerine kurulan bina mı yıkıldı" şüphelerine neden oldu. Yine Salihiye Mahallesi'nde olup planda park ve yol olarak geçen yerin A. Çiftçi tarafından benzer biçimde satın alınarak ifraz edilip ranta dönüştürüldüğünün ileri sürülmesi ve söz konusu bu mahallede de yıkılan binaların olması yine şüphelere şüphe katıyor.

LPG istasyonuna hiçbir kurala uyulmadan ruhsat izni verildi

Depremin vurduğu ve çok sayıda kişinin kayıp verildiği Vanyolu Caddesi'ni de dilekçelerinde işleyen şirketler, "İmar izni olmayan Van Yolu Mahallesi 78 ada 31 nolu parselde petrol ve LPG istasyonun hiç bir kurala uyulmadan ruhsat izni verildiğini belirterek, herkesin para ile imara aykırı yapılaşmasına göz yumulduğunu ifade etmesi dikkat çekti. Belediyenin, yapı ruhsatlarında alınan harçlar, kanun ve yönetmeliklerinde belirlediği limitlerin çok üstünde ve adaletsizce davrandığına, kendilerine yakın akraba ve zihniyetteki kişilere küçük meblağlar ödetirken, farklı görüşteki kişilerden yüksek miktarlar talep edip yurttaşları buna zorladığını da ileri süren şirketler, benzer bir uygulamanın yapı kullanım izin harçları için söz konusu yapıldığı belirtildi. Vergi Dairesi'ne ödenmesi gereken harçların ise Çiftçi talimatıyla belediyenin hesabına yatırıldığı iddia edildi.

Belediye başkanlığında, son 7 yıldır yapılan tüm ihalelerin 3 şirkete verildiğine, tarım alanı olarak tahsis edilen çok sayıda alanın imar tadilatı ve ifraz izni verilerek satıldığına, şirketlerin A. Çiftçi'nin ortaklığıyla kurulan şirketler olduğuna dikkat çekilen suç duyurusu dilekçesinde, son 6 yıl içinde yapılmış ihaleler, imar değişiklikleri, yapı ruhsatları ve alınan harçların incelenmesi istendi ancak soruşturma dahi açılmadı.

7 ay önce verilen dilekçenin ardından özellikle oturma izni verilmeyen ve depremde yerle bir olan Kışla Caddesi üzerindeki TEDAŞ binasının yerle bir olması ve çok sayıda kişinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirmesi, "İnsan yaşamı bu kadar ucuz mu" dedirtti. İlçede, TEDAŞ binasının oturma izni olmadığı konusunda hemen hemen bilgi sahibi olmayan yurttaş bulunmazken, belediyenin nasıl buna izin verdiği ise merak konusu.

İnşaat mühendisleri ise Van Belediyesi'nden yapı ruhsatı almak için defalarca gidip geldiklerini ve her şeyi kurala göre uygulamadıkları takdirde yapıya ruhsat verilmediği yönünde bilgi verirken, bunun Erciş Belediyesi için geçerli olmadığını kaydediyor. Mühendisler, belediyenin önüne konulan dosyanın hemen doğru düzgün incelemeden geçirilmeden yapıya ruhsat verildiğini ileri sürüyor. Mühendisler 3 kat hakkı bulunan Erciş'te yapı müteahhitlerinin kat artırımı için tadilat adı altında belediyeye başvurduğunu ve iznin encümenlerin vereceği karara bağlı olduğunu ifade ederek, "Burada ikna söz konusu, eğer encümenler müteahhit tarafından ikna edilirse ya da 'memnun edilirse' fazla kata ruhsat verme işleminin hemen gerçekleştiğini" belirtiyor.-DİHA

Abdurrahman Gök/Van

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.