35 Genç Gerillaya Katıldı
Gençlik / 03 Kasım 2011 Perşembe Saat 14:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’nda eğitimlerini gören 35 gerilla adayı düzenlenen bir törenle mezuniyet belgelerini aldılar.

Gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’nda eğitimlerini gören 35 gerilla adayı düzenlenen bir törenle mezuniyet belgelerini aldılar. Törende konuşan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, devlet “yok etmek için tüketmek için saldırdıkça, katliama hız verdikçe Kürt halkının dirildiğini ve PKK’nin büyüdüğünü” söyledi.

Gerilla alanlarında “Şehit Erdal Akademisi” bünyesinde yürütülen eğitimler kapsamında 35 gerilla adayı gerçekleşen askeri törenle diplomalarını aldı. Törene KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan’ın yanı sıra çok sayıda gerilla komutanı da katıldı.

KALKAN: KRİTİK BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

Kalkan tören sırasında yaptığı konuşmada mezun olan eğitim devresinin çok kritik bir süreçte gerçekleştiğini belirterek, “Bütün arkadaşlarımız, özgürlük hamlemizin zirveye ulaştığı bir süreçte diplomalarını aldılar, ant içtiler. Büyük, kutsal, zorlu bir mücadeleye katılacaklar. Bu mücadelenin en sıcak ortamlarında yer alacaklar. Eğitimden aldıkları sonuçları gittikleri her yerde başarıyla gerilla mücadelemize taşıyacaklar ve Önder Apo’nun, Kürt halkının, HPG ve YJA-Star’ın çok değerli zafer kazanan savaşçıları olacaklar” dedi.

KATLİAMA KARŞI PKK BÜYÜYOR

Kürt özgürlük hareketine ve Kürtlere karşı devam eden imha saldırılarına dikkat çeken Kalkan sözlerine şöyle devam etti: “Tabi bizi savaşmak zorunda bırakan gericiliğe de şunu diyoruz; intikamdan söz ediyorlar, katliamdan söz ediyorlar, PKK’yi ve Kürt halkını bitirmekten söz ediyorlar. Ağababaları sözde fikir üreticileri Kürtlerin yok olması için elinden geleni yaptığı gibi ABD sokaklarında yemlendiği gibi birde tanrıya duada bulunuyor. Biz onlara şunu söylüyoruz. Bu gerçekten zorlu bir bilmece, yok etmek için tüketmek için saldırdıkça, katliama hız verdikçe Kürt halkının dirildiğini, PKK’nin büyüdüğünü, gerillanın daha güçlü, daha savaşkan olduğunu gördükçe affedersiniz kuduruyorlar. Fakat onlar açısında çare yok. Ya dış görünüşlerine, şekillerine uygun bir insanlık yapısı kazanacaklar ya da Kürt halkının yürüttüğü, Kürt gençliğinin yürüttüğü bu kutsal mücadelenin ateşi içerisinde yok olup gidecekler. Parçalanıp, dağılıp tarihin çöp sepetine atılacaklar. Bunun dışında onlar açısından da başka bir yol yoktur.”

Kürt gençlerinin gerilla saflarına katılım amacının gelişen saldırılara karşı bir cevap olduğunu ve bir direniş halinde olduklarını ifade eden Kalkan devamla, şöyle konuştu: “Bu devremiz, çabalarımız Kürt gençliğinin, kızlarının, oğullarının özgürlük mücadelesini yükseltmek için, önder APO’yu özgürleştirmek, Kürdistan’ı, Kürt halkını özgürleştirmek, demokratik özerkliği inşa etmek için gerillaya koşma tutkusu, sömürgeci güçlerin saldırganlığına verdiğimiz en somut cevap oluyor.

Önemli bir mücadele döneminden geçiyoruz. Savaş her yerdedir. Topyekûn bir savaş halindeyiz. Düşman saldırıyor ve daha da saldıracağa benziyor. Bizim de gerilla olarak, Önderlik olarak direnişimiz sürüyor.”

SINIRÖTESİ OPERASYONA GÜÇLERİ YOK

Türk ordusunun sınır ötesi operasyonu yapmayı gücü olmadığını belirten Kalkan şunları ifade etti: “Sınırı geçtik geçiyoruz, dediler geçemediler. Aslında öyle bir güçleri yok. Güçleri olsaydı çoktan geçerlerdi. Sonuç alacaklarına inansalar, güvenseler sınırı geçelerdi. Savaşma güçleri zayıftır. Türk ordusunda komutan olarak, er olarak savaşma gücü yok. Aslında defalarca yenildiler. Fakat üstten yönetim, dışarıdan Amerika ve NATO Kürtlere karşı savaşın diye dayatıyor. Ordu savaşmak zorunda kalıyor. Orduya bıraksalar hiç savaşmaz.”

ORDU ÇOK YIPRANMIŞ, YENİLMİŞ DURUMDA

Türk devletinin topyekun bir saldırı halinde olduğuna söyleyen Kalkan şöyle konuştu: “En başta İmralı’da Önder Apo’ya dönük saldırıyor. İmralı’daki ağırlaştırılmış tecrit ve işkence durumu üç ayı geçti. Bu arada sadece bir kere kardeşi görüştü. Onun dışında hiçbir avukat görüşü olmadı. Tabi ki baskı uyguluyorlar. Önder Apo dedi ‘şantaj politikası uyguluyorlar ve bununla asla benden taviz koparamazlar.’ Şantaj yapıyorlar ki taviz koparsınlar, geri adım arttırsınlar. İnsanlık dışı bir baskıyı Önderlik üzerinde yürütüyorlar. İşte görüyorsunuz demokratik siyasete dönük operasyonlar artarak devam ediyor. Yine yüzden fazla kişiyi gözaltına almışlardı. Her gün onlarca kişiyi tutukluyor yüzlerce kişiyi de gözaltına alıyor. Halk üzerinde faşist polis terörü çoktur. AKP ‘çocuk da olsa kadın da olsa gereğini yapılması’ talimatını polise vermiş durumda. Askeri operasyonlar bütün teknik güce dayalı olarak sürüyor. En çok tekniğe, hava saldırılarına dayanıyorlar. Uçaklara, helikopterlere, toplara dayanarak saldırıyorlar. Top atışı sınır üzerinde devam ediyor. Eğer güçleri yeteceğine inansalar, savaşçı olsalar çoktan Medya Savunma Alanlarına saldıracaklardı. En zayıf yerleri askeri alanlarıdır. Ordu çok yıpranmış yenilmiş durumda. 15 Ağustos’ta dört general birden istifa etti, kaçtı yani. Daha iki yıl görevi varken, görev yürütmesi gerekirken görevi bıraktı kaçtı. Sürdüremedi savaşı, dayanamadı savaşın gücüne. Şimdi kimyasal silah kullanan birini getirmişler o ben yaparım diyor. Mevcut haliyle ABD’den diğer yerlerden aldıkları teknik güçle gerillayı darbelemek istiyorlar.”

AKP VAN DEPREMİNİ KULLANMAYA ÇALIŞTI

Van’da yaşanan depreme rağmen AKP hükümetinin saldırılarının devam ettiğine dikkat çeken Kalkan şöyle dedi: “Bu arada bir de Van depremi yaşandı. Deprem konusu da tartışılıyor. Mevcut mücadele ortamında biraz zorlayıcı oldu. Fakat şunu gördük, AKP hükümeti doğal afete rağmen iç mücadeleyi durdurmadı. Onu kendi siyasi çıkarı için kullanmaya çalıştı. Onu fırsat bilerek Çukurca’daki operasyonları yoğunlaştırdı. Askeri saldırılarını arttırdı, her yere hava saldırıları yaptı. Zağros’ta saldırmadığı yer kalmadı.”

Kalkan’ın konuşması sloganlarla son bulurken, gerilla adayları da diplomalarını alarak pratik alanlara doğru yola koyuldular. -ANF

Demhat Tolhıldan/Behdînan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.