Komalên Ciwan: Apocu Gençlik Sessiz Kalmayacak
Gençlik / 22 Kasım 2011 Salı Saat 10:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümetinin ikinci bir saldırı aşamasına geçtiğine işaret eden Komalên Ciwan Avrupa Örgütü, “Şunu dost düşman herkes bilmelidir ki;

AKP hükümetinin ikinci bir saldırı aşamasına geçtiğine işaret eden Komalên Ciwan Avrupa Örgütü, “Şunu dost düşman herkes bilmelidir ki; Kürdistan’da yaşanan gelişmeler karşısında Apocu gençlik sesiz kalmayacaktır” uyarısında bulundu. Gençlik alanında yoğun bir örgütlenmeye gideceğini de belirten Örgüt, son yıllarda artarak gelişen çeteleşmeler karşıda aktif bir mücadeleyi hedefine aldığını bildirdi. Komalên Ciwan, Kürt gençliğini yeniden kendi özüyle, mücadele değerleriyle buluşmaya, her alanda daha güçlü örgütlenmeye ve onuruna sahip çıkarak mücadeleye atılmaya çağırdı.

Komalên Ciwan Avrupa Örgütü, “Serokatiya me hebuna me ye; dem dema parastina hebune ye” şiarı ile 7-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiği 6’ıncı kongresinin ardından bir bildirge yayınladı. Avrupa’nın dört bir yanından gelen 50’ye yakın delegenin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede, oldukça kapsamlı tartışmaların yürütüldüğü, önümüzdeki bir yıl içerisinde nasıl bir örgütsel mücadelenin yürütüleceği, sürece cevap olabilmek açısından nasıl bir örgütlenmeye gidileceği konuları başta olmak üzere, birçok konunun tartışılarak, kararlaşmalara varıldığı belirtildi.

ÖCALAN’A VE ŞEHİTLERE ADANDI

Kongrenin PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ve şehit gerillalara yüksek bağlılık temelinde gerçekleştirildiği ifade edilerek, “Kongremiz, Baz Mordem, Rüstem Cudi, Alişer Koçgiri, Çiçek Botan ve Çele Şehitlerine admış, bir intikam kongresi olarak tanımlanmıştır” denildi. Başta Öcalan üzerinde devam ettirilen tecrit koşulları olmak özere, son süreçte yaşanan gerilla şahadetlerinin, Kürdistan’da halk ve siyasal temsilcilere karşı yürütülen saldırıların yoğun bir şekilde değerlendirildiği kongrede, siyasal sürecin doğru tahlil edilerek, buna denk bir örgütlülüğün açığa çıkarılması kararlılığına ulaşıldığı ifade edildi.

“AKP AMANSIZ BİR SAVAŞA GİRİŞECEK”

Bu temelde, başta Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler olmak üzere, Kürdistan’ın dört parçasında etkin bir sürece girildiği belirtilen bildirgede, 2012 yılında Kürtler açısından çok daha hareketli ve sıcak gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacağına işaret edildi. Öcalan üzerinde uygulanmakta olan tecrit dördüncü ayına girer iken, AKP hükümetinin Kürt halkına ve gerillalara karşı yürütmüş olduğu imha operasyonlarının devam ettiğine işaret edilen bildirgede, şu ifadelere yer verildi:

“AKP hükümeti ve onun işbirlikçi güçleri hareketimizi bitirme konusunda fikir birliğine ulaşmış bulunmaktadırlar. Zira kendileri gelişen süreci son savaş olarak tanımlamaktadırlar. Şu açıktır ki AKP hükümeti önümüzdeki süreçte başta Önderliğimize yönelik saldırılar olmak üzere, hareketimize ve halkımıza karşı amansız bir savaşa girişecektir. Dört aydır sürdürülen tecrit, Çele’de kimyasal silahlar kullanılarak yapılan katliam, gerilla cenazelerinde halka yapılan saldırılar bu konseptin hangi temelde geliştirilmek istendiğinin işaretidir. Yaşanan tutuklamalar, sürdürülen askeri operasyonlar ve hava saldırıları bunun ilk etabı olmaktaydı.”

“APOCU GENÇLİK SESSİZ KALMAYACAK”

AKP hükümetinin ikinci bir saldırı aşamasına geçtiğine işaret edilen bildirgede, bu noktada Kürt gençliğinin direnişinin anlam kazandığı vurgusu yapılarak, “Şunu dost düşman herkes bilmelidir ki; Kürdistan’da yaşanan gelişmeler karşısında Apocu gençlik sesiz kalmayacaktır. Kongremiz yürüttüğü tartışmalar temelinde önümüzdeki döneme Avrupa gençlik hareketi olarak görkemli bir direniş ve örgütlenme hamlesi ile girme kararlılığına ulaşmıştır” denildi.

“ÇETELER HEDEFİMİZ OLACAK”

Bildirge, örgütün bir yıllık faaliyetlerinin de değerlendirildiği kongrede, Avrupa gençliğinin mevcut çalışma tarz ve temposu ile Avrupa’daki gençliğin ihtiyaçlarına cevap olamadığı özeleştirisinin yapıldığı belirtildi. Bu temelde, “Serokatiya me hebuna me ye; dem dema parastina hebunê ye” şiarı ile geliştirilen eylemsel sürecin bir hamleye dönüştürülmesi kararlılığına ulaşıldığı duyuruldu. Örgütsel büyüme ve yeniden yapılanma süreci olarak tanımlanan bu hamlenin temel hedefinin Öcalan’ın özgürlüğü olarak belirlendiğinin altı çizildi. Bu kapsamda eylemsel bir çizginin yürütülmesi ile beraber, eylemin örgüte evrilmesi gerektiği vurgusu yapılan bildirgede, örgütlenmeye ilişkin şu açıklamalara yer verildi:

“Üniversiteler, liseler ve gençliğin bulunduğu tüm alanlarda örgütsüz bir tek genç bırakılmamalı perspektifi ile örgütsel çalışmaların hızla geliştirilmesi kararlaşmasına ulaşan kongremiz, ayrıca son yıllarda artarak gelişen çeteleşmeler karşıda aktif bir mücadeleyi hedefine almıştır. Sistem eli ile geliştirilen ve her geçen gün onlarca Kürt gencinin yaşamını karartan çeteleşmelere karşı, Kürt gençlerini Önderlik ve parti yaşamı doğrultusunda örgütlemenin önümüzde duran en temel görevlerden birisi olarak önümüzde durmaktadır. Bu kararlılık ve bilinç ile yaratmak istediğimiz politik ahlaki yaşam gerçeği karşısında duran, bu yaşamı bozmaya çalışan, siteme hizmet eden çeteler önümüzdeki dönemde Apocu gençliğin öncelikli hedeflerinden birisi olacaktır.”

Kongrede, Avrupa’da yaşayan genç kadınların örgütlendirilmesi çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiği, Ezidi gençliğinin örgütlendirilmesinden, Avrupa’da mücadele yürüten devrimci, sol, anti-kapitalist, anti-faşist gibi dost örgütler ile ilişki ve ittifak çalışmalarının geliştirilmesi, ortak eylemselliklerin yaratılması gibi birçok konu da tartışılarak karar bağlandı.

KÜRT GENÇLERİNE ÇAĞRI

Bildirgenin sonuç kısmında, Öcalan üzerinde yürütüle tecrit, yaşanan gerilla şahadetleri ve Kürt halkına karşı gelişen saldırılar karşında intikam ile bilenmiş, kararlık ve bilinç düzeyi yüksek bir iddialaşma ile kongrenin sonuçlandığı vurgusu yapılarak, “Kongremiz vesilesiyle tüm Kürt gençliğini yeniden kendi özüyle, mücadele değerleriyle buluşmaya, her alanda daha güçlü örgütlenmeye ve onuruna sahip çıkarak mücadeleye atılmaya çağırıyoruz” denildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.