Fırat İzgin'in Mektubu: ‘Bedenimi Halkım İçin Ateşe Veriyorum’
Gençlik / 13 Aralık 2011 Salı Saat 13:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüştürülmemesini protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren Fırat İzgin'in cenazesi,

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüştürülmemesini protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren Fırat İzgin'in cenazesi, Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Gülveren (Bahvar) Köyü'nde toprağa verildi. İzgin'in ardından bıraktığı mektupta, "Öncelikle Sayın Abdullah Öcalan ve bütün Kürdistan halkından izin alarak bu eylemi gerçekleştiriyorum. Ben şimdi bedenimi ateşe veriyorum ama unutulmasın ki bunu halkım için yapıyorum" dedi.

Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Gülveren (Bahvar) Köyü'nde PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi protesto etmek için dün bedenini ateşe veren Midyat Aziz Önen Lisesi 1. Sınıf öğrencisi Fırat İzgin (15), önce Midyat Devlet Hastanesi'ne ardından Mardin Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Ailenin iddialarına göre, Mardin Devlet Hastanesi'ne alınmayan İzgin'in Mardin Özel Park Hastanesi'ne getirildiği ve burada saatlerce bekletildi.

Gece saatlerinde yaşamını yitiren İzgin'in naaşı, otopsi için Mardin Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Otopsi işlemlerinin ardından İzgin'in cenazesi, Gülveren Köyü'ne götürüldü. Köydeki cenaze törenine, Kızıltepe Belediye Başkanvekili Şerife Alp, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP il ve ilçe yöneticileri, MEYA-DER temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Köyün girişinde kadınlar tarafından zılgıtlarla karşılanan İzgin'in cenazesini okul arkadaşları omuzladı. Köy mezarlığında dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından İzgin'in cenazesinin yanına sarı kırmızı yeşil flamalar konuldu. Defin işleminin ardından Fırat İzgin'in kaldığı odada bulunan mektubu, Midyat Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Akay tarafından okundu.

İZGİN’İN BIRAKTIĞI MEKTUP

İzgin'in son mektubu ise şöyle: "Öncelikle Sayın Abdullah Öcalan ve bütün Kürdistan halkından izin alarak bu eylemi gerçekleştiriyorum. Ben şimdi bedenimi ateşe veriyorum ama unutulmasın ki bunu halkım için yapıyorum. Barışın sesi olmak istiyorum. Bedenlerini ateşe veren arkadaşlarımız gibi… Hiç kimsenin üzülmesini istemiyorum. Mezarımı Kürdistan bayrağıyla süsleyin. Bütün Kürdistan halkı ve gerillaları sevgi ve sayı ile kucaklıyorum."

Mektubun okunmasının ardından kitle saygı duruşunda bulunarak, "Şehit namirin" sloganları attı. Törende konuşan MEYA-DER temsilcisi Ramazan Kalkan, aileye başsağlığı diledi. "Bugün bir kez daha yüreğimizden bir parça eksildi" diyen Kalkan, "Genci yaşlısı bütün gidenlerin acısı aynıdır. Kürt gençlerinin mücadeleye bağlılığı her ne kadar bu eylemi onaylamasak bile bağlılıklarını böyle gösteriyorlar. Kürt halkına yönelik geliştirilen tecride karşı en büyük direnişi gösterdi" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kitle, Gülveren taziye evine yürüdü.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.