Şerzan Kurt Davasında KCK'ye Sarıldılar
Gençlik / 03 Ocak 2012 Salı Saat 08:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şerzan Kurt davasında sanık polisin avukatları, KCK'ye sarıldı, Kurt'un KCK'li olduğunu ima etti.

Şerzan Kurt davasında sanık polisin avukatları, KCK'ye sarıldı, Kurt'un KCK'li olduğunu ima etti. Gerekçeleri ise, tanıklardan biri ile Kurt ailesinin avukatının "KCK Operasyonu" kapsamına alınması.

Üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'un polis tarafından öldürülmesinin ardından açılan davada, sanık polis Gültekin Şahin'in avukatı Kemal Ertuğrul, Kurt'un KCK'li olduğunu ima eden bir dilekçeyi mahkemeye sundu. Polisi bu şekilde cezadan kurtarmayı amaçlayan Ertuğrul'un bu iddiasına dayanak yaptığı gerekçeleri ise, tanık Melike Düz ile avukat Nezahat Paşa Bayraktar'ın "KCK Operasyonu" adı verilen siyasi soykırım operasyonlarına dahil edilmesi.

Polis Gültekin Şahin'in tutuklu olarak Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı Şerzan Kurt davasında, avukat Kemal Ertuğrul sanık polisi kurtarmak için "KCK senaryosu" kurdu.

Sanık avukatı, Adli Tıp Kurumu'nun raporuna itiraz ederken, ilk olarak tanık Melike Düz'ü hedef aldı, Düz'ün 17 Mayıs 2011 tarihinde Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla "KCK üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklandığını belirtti. İtiraz dilekçesinde tanık Düz ile ilgili olarak yer alan ifadeler şöyle:

"Tanık Melike Düz, şu anda da, PKK/KONGRA GEL terör örgütünün siyasi kanadı olan ve yurt içinde serhildan olarak nitelendirdiği sivil itaatsizlik türü eylemlerin tek bir çatı altında koordine edilmesi ve denetlenmesi amacı ile kurulan KCK/TM'ye (Kürdistan Demokratik Topluluğu-Türkiye Meclisi) bağlı olarak yasadışı eylemler düzenleyen terör örgütünün gençlik yapılanması olan DYG-M (Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi) içerisinde faaliyet gösterdiği bahisle Van Emniyet Müdürlüğü tarafından 17.05.2011 günü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2011/528 nolu dosyası ile tutuklanarak Van M Tipi Cezaevi'ne konulmuştur."

YALAN BEYANDA BULUNDULAR

Avukat Ertuğrul'un, sanık polis Şahin'i kurtarmak için hedeflediği bir başka kişi ise, Kurt ailesinin avukatı Nezahat Paşa Bayraktar oldu. Sanık avukatı, Kürt avukatlara yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan Avukat Paşa Bayraktar'ın tutuklandığını dilekçeye yazdı. Sanık avukatları bu iddialarla Şerzan Kurt'un da KCK'li olduğunu ima ederek, öldürülmesine meşruiyet kazandırmak istediler.

DURUŞMA 6 OCAK'TA

Sanık polis Gültekin Şahin'in tutuklu olarak yargılandığı davaya 6 Ocak 2011 tarihinde saat 11.00'de Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

NE OLMUŞTU?

Muğla'da üniversite öğrencisi Şerzan Kurt, 12 Mayıs 2010 tarihinde Kürt öğrencilere yönelik ülkücü saldırı sırasında polisin açtığı ateş ile yaralanmıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan 21 yaşındaki Kurt, 19 Mayıs günü yaşamını yitirmişti. Olayın ardından sanık polis Gültekin Şahin hakkında açılan dava, "güvenlik" gerekçesiyle Eskişehir'e alınmıştı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade veren gizli tanık X, sanık polisin hedef gözeterek yakın mesafeden ateş ettiğini belirtmiş, "Sanık ateş ederken eli sağa sola, havaya hareket etmiyordu, koşarak yukarıdan gelip öğrencilere doğru direkt hedef alarak ateş etti" demişti.-ANF/Eskişehir

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.