Kongra-Gel’den Uzun Yürüyüşe Katılım Çağrısı
Duyurular / 29 Ocak 2012 Pazar Saat 11:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kongra-Gel Başkanı Kartal, uzun yürüyüş vesilesiye Avrupa’daki Kürtlere şu çağrıda bulundu:

Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal, Avrupa’daki Kürtleri “Öcalan’a özgürlük, Kürt halkına statü” şiarıyla Cenevre’den Strasburg’a yapılacak uzun yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. Kartal, “Önderliğimiz ve halkımızın özgürlüğü için, aydınlarımız, Kürt kurumları bu uzun yürüyüşe katılarak her alanda güçlü destek vermeli” dedi.

Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal, şimdiden Avrupa’daki Kürtlerin 2012 yılının en büyük eylemi olmaya aday, İsviçre’nin Cenevre kentinden Fransa’nın Strasburg kentine düzenlenecek olan “Öcalan’a özgürlük, Kürt halkına statü” uzun yürüyüşü vesilesiyle açıklama yaptı.

“FİNAL SÜRECİ’

Kartal yaptığı açıklamada, ABD ve NATO’dan aldığı dış destek ile AKP hükümetinin Kürt halkına ve Özgürlük Mücadelesine karşı topyekûn bir savaş yürüttüğüne dikkat çekerek, ”Mücadelemizin de çözümü dayattığı bu aşama, artık taraflar için son bir final sürecidir” dedi.

‘TESLİMİYET DAYATILIYOR’

Kongra-Gel Başkanı Kartal, Türk devletinin düzenlediği saldırılarla, Kürtlere teslimiyeti dayatarak özgüven ve iradelerini kırmaya çalıştığını belirterek şunları kaydetti:

“Türk başbakanı Erdoğan bu son savaşta sonuç alabilmek için, bir yandan Önderliğimize yönelik tecrit, diğer yandan Kürt halkının bütün direniş mevzilerini etkisiz kılmak amacıyla yaptığı topyekûn saldırılar ile halkımızın özgüvenini ve iradesini kırmak istiyor.

Başta milletvekili ve belediye başkanları olmak üzere Kürt siyasetçilerine, gazetecilerine, avukatlarına ve dostlarına yönelik yapılan toplu tutuklamalar ile Kürt muhalefetini susturmayı ve gerillaya yönelik de kimyasal silahlar ve teknik ile meşru savunma iradesini kırmayı hedefliyor ve bu temelde de Kürtlere teslimiyeti dayatmak istiyor.

Bu amaçla Önderliğimize yönelik yoğunlaştırılmış tecrit 186 gündür devam ediyor ve bu durumu süreklileştirmek için de yasal düzenlemelerin hazırlığını yapıyor. Bu demektir ki Önderliğin içinde bulunduğu tecrit koşulları daha da ağırlaştırılacak ve süreklileştirilecektir.”

‘FİNAL SÜRECİNDE HEYBETLİ BİR DİRENİŞİN ZAMANIDIR’

Öcalan’ın içinde bulunduğu durumun Kürt halkı ve mücadeleleri “son derece kritik” olduğunun altını çizen Kartal, heybetli bir direnişin zamanı olduğunu söyledi. Kartal, “Mücadelemizin geldiği bu tarihi final sürecinde heybetli bir direniş ile çözümü dayatarak, Erdoğan hükümetinin bu topyekûn imha ve soykırım politikalarını boşa çıkartmak suretiyle Önderliğimizin ve halkımızın özgürlüğünü sağlamanın zamanı gelmiştir. Bilinmelidir ki özgürlüğün sağlanması, ancak çok ciddi ve görkemli bir mücadele ile mümkündür” dedi.

Remzi Kartal, Öcalan için her alanda eylem halinde olan halkı selamlayarak, kadın ve gençlerin öncülüğünde başlatılan kampanyalar ve halk serhildanlarının daha da yükseltilmesi, her alanda yaygınlaştırılmasını istedi.

Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD) öncülüğünde ve bazı Kürt kurumlarının da desteği ile 31 Ocak günü Cenevre den başlayıp 18 Şubat günü Strasburg ta bitecek olan “Öcalan’a özgürlük, Kürt halkına statü” uzun yürüyüşüne dikkat çeken Kartal, yürüyüşün bu süreç üzerinde oldukça etkili olacak önemli bir eylem olduğunu kaydetti.

Kongra-Gel Başkanı Kartal, uzun yürüyüş vesilesiye Avrupa’daki Kürtlere şu çağrıda bulundu:

“Önderliğimizin ve halkımızın özgürlüğü için başta BM, AK ve CPT olmak üzere uluslararası kurumları harekete geçirmek için, bu yürüyüşün amacına ulaşması ve kamuoyu üzerinde istenilen etkiyi yapabilmesi için halkımızı, aydınlarımızı, Kürt kurumlarını bu uzun yürüyüşe katılmaya ve her alanda güçlü destek vermeye çağırıyorum.

Halkımızın tüm değerlerine saygısızca saldıran Erdoğan ve Fetullah Gülen ittifakının politikalarını boşa çıkarmak ve Önderliğimize sahip çıkma temelinde, Avrupa’daki halkımızın bu tarihsel süreçte rolünü oynayacağına inanıyor, bu kutsal direnişte halkımıza başarılar diliyorum. “

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA