L'Humanité: Kürtlere Korkunç Bir Baskı Uygulanıyor
Dış Basından / 23 Şubat 2012 Perşembe Saat 15:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransa’nın en eski gazetelerinden biri olan L'Humanité, Türkiye’de Kürtler korkunç bir baskı uygulandığını belirterek,

Fransa’nın en eski gazetelerinden biri olan L'Humanité, Türkiye’de Kürtler korkunç bir baskı uygulandığını belirterek, “Ankara’nın baskısı tüm barışçıl çözümlere kapıyı kapatıyor” diye yazdı.

Diyarbakır ve Van’dan haberi geçen Komünist gazetenin muhabiri Pierre Barbancey, Fransız Komünist Partisi (PCF) ile Ulusal Komünist ve Cumhuriyetçi Dernek’in (Anecr) Türkiye’ye gönderdiği delegasyona dikkat çekti.

“Kim Kürdistan’ı merak ediyor?” diye soran Barbancey, “Türkiye’nin bu bölgesinde ordu tam bir cezasızlık içerisinde hareket ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de sivillere yönelik vahşete tepki gösterdiği bir sırada, kendi birlikleri aralıksız bir şekilde Kürt halkının haklarına saygı duyulmasını isteyen herkesi öldürerek ve hapse atarak bastırıyor” ifadelerini kullandı.

Gazete, “Baskı korkunç” diyerek, BDP’li bir kadın yetkilinin “Kimyasal silah bile kullanıyorlar” şeklindeki açıklamasını aktarıyor. Yetkili “Tıpkı Halepçe’deki gibi” derken, gazete “Bir farkla: Avrupa Birliği, burada işbirlikçi bir duruş içinde” diye ekliyor.

İKTİDARIN TEK YANITI BASKI

2009’dan beri aralarında kadın, çocuk ve 140 seçilmişin olduğu 6200 Kürdün tutuklandığını belirten gazete, bu sayının her hafta yeniden güncellendiğine işaret ediyor.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, “Her ne kadar dışarıda tersini iddia etse de hükümetin Kürt sorununu çözme konusunda hiçbir niyeti yok” diyor. Kürtlerin demokratik bir devlette demokratik bir otonomi için net önerilerde bulunduğunu söyleyen Demirbaş, aynı zamanda tüm farklı kültürler ve dinlerin kendilerini özgürce ifade edebileceği, anadil ve siyasi özgürlüklerin kurumlaştığı yeni bir anayasa önerilerine de dikkat çekti. Demirbaş, “İktidarın tek yanıtı baskı operasyonlarının başlatılması oldu” ifadelerini kullanıyor.

Gazete 2009’dan bu yana 2 bin kişinin PKK saflarına katıldığını ifade ediyor. BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Bu 21. Yüzyılda silahların yerini tartışmalara bırakması gerekiyor. Ne yazık ki Türk hükümeti bunu istemiyor” diye belirtiyor.

2005’TEN BERİ DEVLET BASKISI ARTTI

İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, “2005’ten bu yana devlet baskısı arttı” diyor. Kürtler baskı konusunda ise yaşam hakkının ihlal edildiğini söyleyen Bilici, “İşkence devam ediyor. Türkiye’de ifade özgürlüğü halen yok” şeklinde konuşuyor. Gazete ihlallere ilişkin raporların Fransa dahil, yabancı büyükelçiliklere gönderildiğine işaret ediyor.

Sadece Kürtler değil, Erdoğan politikasına muhalefet eden herkesin kovuşturulduğunu ve hapse atıldığını kaydeden gazete, cezaevlerindeki gazeteciler ve sendikacıları hatırlatıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şube Başkanı Yılmaz Berki, “Biz barış, özgürlük ve demokrasi için mücadele ediyoruz, bizim mücadelemiz Kürtlerinki ile kesişiyor böylece” diye belirtiyor.

FRANSA TÜRKİYE İŞBİRLİĞİNE TEPKİ

PCF ve Anecr heyetinin geçen hafta bölgede temaslarda bulunduğunu hatırlatan gazete, sadece tanıklık etmek değil, harekete geçmek için bu ziyaretin gerçekleştiğini söyledi. PCF-Kürdistan Kolektifi adına Sylvie Jan, Fransa ile Türkiye arasındaki işbirliğine tepki göstererek, bu işbirliği sonucu Fransa’da da çok sayıda Kürdün gözaltına alındığına dikkat çekiyor.

Jan, PCF’nin ulusal sekreteri Pierre Laurent’in Roj TV yayınının durdurulmasını Fransa’da protesto eden tek parti temsilcisi olduğunu hatırlatıyor.

Osman Baydemir’in “Burada gördüklerinizi kendisinize saklamayın” mesajının heyet tarafından tam algılandığını ifade eden gazete, PCF yönetim kurulu üyesi Danielle Lebail ve Marsilyalı komünist seçilmiş Joël Dutto’nun “Militanların tümü bu davayı sahiplenecek şekilde çalışacağız” şeklindeki yanıtını aktardı.

Senatör Michel Billoux ve Avrupa parlamenteri Marie-Christine Viergeat, Anecr’in tutuklu vekilleri desteklediğini ve “koruyucusu” olduğunu belirti.-Paris

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.