01 – 10 Ocak 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 17 Ocak 2010 Pazar Saat 11:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Kürtler kolektif haklarından vazgeçmez, gerekirse bu savaş elli sene de beş yüz sene de sürer.

01.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Kürtler kolektif haklarından vazgeçmez, gerekirse bu savaş elli sene de beş yüz sene de sürer. Biz bu haklarımızdan vazgeçmeyiz. Toplum bireylerden oluşur. Toplum olmadan bireylerin tek tek hiç bir anlamı kalmaz. Ancak toplumu olan bireylerin anlamı vardır. Toplum söz konusuysa ve varsa bunların kolektif hakları da vardır. Bir toplum için bireysel haklardan bahsedilemez, toplumun ancak kolektif hakları olur. AKP’nin yaptığı Muaviye İslamcılığıdır. AKP’nin müslümanlığı gerçek müslümanlık değildir.”

             Kürdistan şehirlerinde Kürtler yeni yılı etkinliklerle ve meşaleli yürüyüşlerle karşıladı.

             Amed sokaklarındaki bilboardlara  “Dün Halepçe, Bugün Kelepçe” afişleri asıldı.

             Amed’de Aydın Erdem’i katleden polislerin silahlarından çıkan mermilerin boş kovanları bulunmuş olmasına rağmen olayın failleri hala bulunmak istenmiyor.

             HPG-BİM: “TC ordusu yılın son gününde medya savunma alanlarını saatlerce obüs ve havanlarla vurdu.”

             Pakistan’da yapılan intihar saldırısında 70 kişi öldü 65 kişi yaralandı.

             2009 yılında Irak’ta resmi rakamlara göre 4 bin 497 sivil öldü.

 

02.01.10

             29 Aralık’tan beri meydanları dolduran Batmanlılar bugün de 9 mahallede ortak yürüyüşler düzenleyerek tutuklanan belediye başkanlarına sahip çıktılar. Cizre’de de belediye başkanları Aydın Budak için başlatılan açlık grevi 2. gününe girdi.

             Devlet terörü sonucu tutuklanan BDP’li belediye başkanlarına Şırnak’taki kadınlarda düzenledikleri eylemlerle destek verdiler.

             KESK genel başkanı Sami Evren, BDP’nin Amed il binasını ziyaret etti. “Bir ülkede belediye başkanları tutuklanıyorsa o ülkede darbe yapıldığı anlamına gelir” dedi.

             Şırnak’ta 73 yaşında, gözleri görmeyen Mehmet Atça isimli bir Kürt gözaltına alınarak tutuklandı.

             TC mahkemeleri, Şırnak’ta gerilla cenazesine katılan 5 çocuktan her birine 23 yıldan başlayan ağır hapis cezaları istedi.

             Vedat Türkali: “Sorun çözülmeze Türkiye zavallı bir toplum haline gelir. Türkiye bu sorunu çözmek zorundadır.”

             Irak parlamentosunda 17 Kürt parlamenterler, Türkiye’de Kürtlere yönelik baskıları kınamak amacıyla Türkiye’nin Irak büyükelçiliğine mektup gönderdiler.

             Medya savunma alanlarında 41 gerilla adayı daha eğitim devrelerini tamamlayarak mezun oldular. Gerillaların mezuniyet törenine katılan KCK Yürütme Konseyi üyesi Bozan Tekin, yaptığı konuşmada, “kim hangi dilde konuşuyor ve anlıyorsa o dilde konuşacağız” dedi.

             Faili belli kayıplar için Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde kayıp yakınları eylem yaptı. Özel harp dairesinin arşivlerinin açılması istendi.

             Muş’un Bulanık İlçesi’nde JİTEM elemanı tarafından halkın üzerine ateş açılması sonucu katledilen muhtar Kemal Aycan’ın da göstericilerden biri olduğunu söyleyen Muş Valisi Erdoğan Bektaş, halkın taranarak iki kişinin öldürülmesini meşru göstermeye çalıştı.

             TC devletinin Anayasa mahkemesinin DTP’yi kapatma kararının gerekçesi resmi gazetede yayınlandı. DTP’nin avukatları AİHM’e başvuru süreci başlattı. AİHM, daha önce HEP, DEP, ÖZDEP davalarında TC devletini tazminata mahkûm etmişti. Kapatılan HADEP'le ilgili dava ise devam ediyor. Türkiye, ÖZDEP davasında 70 bin frank, DEP davasında 210 bin Euro, HEP davasında 40 bin Euro tazminata mahkûm oldu. Ayrıca, siyaset yasağı konulan Ahmet Türk, Leyla Zana, Sedat Yurttaş ile Selim Sadak'ın da bulunduğu 13 kişiye toplam 669 bin 500 Euro tazminat ödedi.

             TC içişleri bakanlığının, Kürdistan’daki illerde görev yapan valilerinden ikinci bir emre kadar, 'zorunluluk olmadığı sürece' illerini terk etmemelerini istediği bildirildi.

             Türk ordusu tarafından 2008 yılında terhisine 19 gün kala Şırnak'ta HPG gerillaları ile çıkan çatışma sonucu öldüğü ilan edilen Musa Tikicieri adlı askerin bir çavuş tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

             Eski MİT mensubu Mahir Kaynak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin şüphelere bir yenisini ekledi: "Özal öldü mü öldürüldü mü? sorusuna cevap veremem. Ama o zamanki siyasi şartlarda ölmesi uygundu." dedi. Uçağının düşmesi sonucu 4 askerle birlikte hayatını kaybeden eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ile ilgili ise Mahir Kaynak, "Çoğu kişi kaza dedi ancak bu suikasttı." değerlendirmesini yaptı. Kaynak, Uğur Mumcu'nun iddia edildiği gibi İran destekli kesimlerce öldürülmediğini belirterek, "Kürt meselesindeki tavrı nedeniyle tasfiye edildi." şeklinde konuştu.

             AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat:  “Ocak ayında ‘Açılım’ için yeni yasa tasarıları parlamentoya getirilecek.”

             Bülent Arınç’tan sonra şimdi de TC başbakanı Tayip Erdoğan’a yönelik suikast yapılacağı iddiaları gündeme getirilmeye başlandı.

             TC Genelkurmay başkanlığı: “Özel kuvvetler karargâhında yapılan aramalar durdurulmalı ve alınan belgeler imha edilmeli.”

             Anadolu İslam cumhuriyeti anayasası isimli bir CD posta yoluyla Türkiye meclisindeki milletvekillerine dağıtıldı. CHP’lilerin tepkileri üzerinde meclis başkanının talimatıyla gece vakti milletvekillerinin odalarına gizlice girilerek arama yapıldı.

             5 yıl önce Danimarka’da karikatür kriziyle gündeme gelen 12 karikatüristten birine Somalili biri tarafından saldırı gerişimin de bulunuldu.

 

 

03.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Yol Haritası” henüz verilmezken AİHM bunun Savunmaların bir parçası olduğunu ifade ederek Türkiye’den istedi.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan, 2009 yılını değerlendirdi. 2009 yılının serhıldanlar ve başarılarla dolu geçen bir yıl olarak geçtiğini açıkladı. Mart yerel seçimlerinin büyük bir başarı olduğunu belirten Kalkan, Kürtler’in AKP’nin planlarını boşa çıkardığını ifade etti. Türkiye giden Barış Gruplarının planları boşa çıkaran en bariz bir adım olduğunu ve Kürtler’in yediden yetmişe yıl boyunca büyük bir direniş mücadelesi sürdürdüğünü belirtti.

             İstanbul Taksim meydanında Kürt kadınları iradelerine yapılan baskıdan dolayı oturma eylemi gerçekleştirdiler. Polisler eyleme müdahale ederek bir eylemciyi gözaltına aldı.

             Cizre’de gerçekleştirilen açlık grevi bir basın açıklaması ile sona erdi. Basın açıklamasına belediye başkanları da katıldılar.

             BDP Meclisi toplandı. Toplantının gündemini olağanüstü kongre ve meclis idaresini belirleme oluşturdu.

             BDP’nin Tatwan ve Kerboran’daki ilçe binalarının açılışları serhıldana dönüştü.

             2009 Newroz’unda polisler tarafından dövülen M.K travmaya girdi. Bütün çabalara rağmen sağlık durumunun kötüye gittiğini söyleyen babası maddi olarak da zorlandıklarını belirtti

             Türk medyası Dersim’de HPG gerillalarına yönelik Türk ordusunca operasyon başlatıldığını ve henüz bir çatışma yaşanmadığını ileri sürdü.

             Edirne’de  de bir linç olayı yaşandı. Devrimci öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşları için basın açıklaması yaparken faşistlerin saldırısına uğradı.

             Somali’de çıkan çatışmalarda 47 kişi yaşamını yitirdi.

 

04.01.10

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan: “Çözüm üretmeyen özel savaş remimi çareyi demokratik siyasetin tasfiyesinde buluyor. Bu iktidarını şiddetin devamına bağlayan AKP ve ordunun bir müdahalesidir. Sonuna kadar demokratik siyasette ısrar edeceğiz. Bu parlamento dönemi çok daha çetin olacak. Bunun için en küçük bir imkân bulunursa değerlendirilmelidir. Meclis grubu daha etkin, planlı ve aktif olmalıdır. Ne kadar gizli planlar yapılırsa yapılsın Kürtleri birbiriyle çatıştırma çabası boştur. Güney Kürdistan hükümetini PKK ile çatıştıramazlar. Kürt ulusal konferansını 2010 yılında mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Kontrgerilla tasfiye edilmeden gerçek demokrasi mümkün değildir. Özel harp dairesine yönelik aramalar daha çok bir oyundan ibaret. Geçmişi aydınlatma değil, ortaya çıkacak olanları örtmeye dönük, sistemi korumaya dönük bir aramadır. Bu şekilde aramalar gündemde tutularak Kürt siyasetine yönelik tasfiye girişimleri kamufle edilmek isteniyor.”

             BDP, mecliste grubunu kurdu. Meclisteki BDP tabelaları asıldı. Grup başkanı Muş milletvekili Nuri Yaman olarak belirlenirken, grup başkan vekilliklerine Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak seçildi. BDP ilk grup toplantısını yarın gerçekleştirecek.

             Şırnak’ın Hezex ilçesinde gözaltına alınan 18 kişiden 4’ü çocuk 8 kişi tutuklandı.

             Van’ın Elbak ilçesinde bulunan toplu mezarın açılması için, İHD Van şubesi savcılığa başvurdu.

             2009 yılında Türkiye’de enflasyonun yükseldiği açıklandı.

             TC genelkurmay başkanlığının Özel kuvvetler karargâhındaki “kozmik oda”daki aramaların durdurulması ve alınan belgelerin imha edilmesi istemiyle mahkemeye yaptığı başvuru reddedildi. Aramaların süreceğini ama suça konu belge bilgilerle sınırlandırılması konusunda karar verdi. Bundan sonra aramalar Bülent Arınç’a yönelik suikast girişimine yönelik belgeler aranacak. Bunun dışındaki Kontrgerilla merkezindeki karanlık operasyonlara ilişkin belgeler incelenmeyecek.

             Deniz Feneri, Mehmetçik ve Lösev vakıflarının kurban derilerinde yapılan yolsuzluk da 8 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınıp sonra serbest bırakılan vakıf başkanlarının da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında yakalama emri çıkartıldı.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Türkiye’de darbe ihtimali kalmadı. Muhtıralar dönemi kapandı. Kurumlar arası çatışma yok. Hakime devlet sırrı olmaz. Aramalar hukuka göre yapılıyor. Biz hepimiz bu ülkenin kurucu halkıyız. Bu ülkede tek bir millet vardır. PKK bizim varlık gerekçemizdir diyen bir parti liderine mahkeme ne yapsın. Kapatmak zorundadır.”

             CHP grup başkanı Kemal Anadol: “İktidar partisi Deniz feneri davası için yayın yasağı getirirken genelkurmaya yönelik yapılan aramalar için yayın yasağı getirmedi.”

             Kerkük’te yapılan intihar saldırısında 3 polis öldü.

             Irak’ın Kerbela bölgesinde 23 kişiye ait toplu mezar bulundu.

             Afganistan’da Taliban tarafından yapılan saldırı da 4’ü ABD’li 5 NATO askeri öldü.

 

05.01.10

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık: “Kürt hareketi demokratik çözüm sürecini başlattı. Bu süreci tıkayan da Türk devletidir. Devletin istediği çizgiye gelinmedikçe baskı sürecektir. Siyaset yapanların sabırlı, kararlı, ilkeli bir mücadele yürütmeleri gerekmektedir. Operasyonlarla iradeli Kürt demokratik siyasetinin kökü kazınmak istenmiştir.  Bu operasyonla Kürtlerin önünü açtık demek kadar alçakça bir şey olamaz. Hükümet ve yandaş medya Kürt hareketini zayıflatmak için seferber oldular.”

             BDP mecliste ilk grup toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda AKP’nin tasfiye planına sert tepki gösterildi. Grup başkanı seçilen Nuri Yaman, 2009 yılının demokrasi adına kara bir leke olduğunu söyledi. Nuri Yaman konuşmasının devamında: “Belediye başkanlarının kelepçeli bir şekilde tutuklanması AKP’nin gerçek yüzüdür. Kelepçeli görüntüler Guantanamo kampından farkızdır. İrademizi kırmaya çalışanlara bugün de yarında teslim olmayacağız” dedi.

             BDP grup başkanı Nuri Yaman’ı odasında ziyaret eden sinema yönetmeni Sinan Çetin, “Kendi topraklarımızı bombalıyoruz, kendi çocuklarımızı öldürüyoruz” dedi.

             BDP’li milletvekilleri mecliste yapacakları grup toplantısı öncesinde, BDP’ye yönelik devlet terörünü ve belediye başkanlarının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla, başbakan Tayip Erdoğan’ın odasının önüne, BDP’li belediye başkanlarının ellerine takılan plastik kelepçelerden bırakıldı.

             İstanbul’da Tekel işçileri ve İtfaiyecilerin eylemleri devam ediyor.

             TC devletinin Kürtlere karşı tasfiye terörü devam ediyor. Türkiye ve Kürdistan şehirlerindeki dernek ve evlere yapılan eş zamanlı yapılan operasyonlarda 60 kişi gözaltına alındı.

             BDP’li belediye başkanlarının tutuklanmasına Kürt sanatçılar ve yazarlar Amed Büyükşehir belediyesi önünde basın açıklaması yaparak operasyonları protesto ettiler.

             Türkiyeli aydınlarda yayınladıkları bildirgede Kürtlerin kopuş noktasına sürüklendiği belirtildi.

             Urfa’da kızına Hêlîn Kurdistan ismini veren baba tutuklandı.

             JİTEM elemanı Yıldırım Beğler’in verdiği ifadeler sonucu Silopi’de JİTEM tarafından katledilenlerin gömüldüğü alanların kazılması için yapılan başvuru kabul edildi.

             TC Genelkurmay başkanlığına bağlı Özel harp dairesinde arama yapan hakim Kadir Kaya ve savcılara 8 mermiden oluşan zarflar gönderildiği iddia edildi.

             TC meclisindeki partisinin grup toplantısında konuşan Tayip Erdoğan: “Yargımız hür ve bağımsız olarak görev yapıyor. Meselelerin aydınlatılması için elinden geleni yapıyor. Kurumlar arasında çatışma diye bir şey yoktur. Aramalara genelkurmayın desteği vardır.”

             Deniz Baykal: “İktidarın baskısı karşısında TSK sinmiş durumdadır.”

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devletin yasama, yürütme ve yargı erklerini bir araya getirerek, “kurumlar arasında çatışma yok” mesajı vermek için zirve düzenledi.

             750 ETA tutsağı cezaevlerindeki baskıları protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

             Afganistan’da CIA elemanlarına yönelik intihar saldırısı düzenleyen Taliban üyesinin Ürdün istihbaratında görevli bir ajan olduğu ifade edildi.

 

06.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları hava muhalefeti gerekçesiyle görüştürülmedi.

             İran devleti, PJAK üyesi Fesih Yasemini’yi, Xoy kentindeki bir hapishanede idam etti. 2007 yılından beri İran rejimi 3 siyasi tutsağı idam etmişti.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Cemil Bayık: “Önderliğimizin dış dünyayla ilişkisi en sınırlı düzeye indirildi. TC devleti, kirli bir oyun sergilemektedir. AKP tasfiyede ısrar ettiği sürece 2010 yılı çatışmalı geçecek. Kürtlerin talepleri sır değildir. Demokratik özerklik ve makul çözümdür. Silah bırakma dayatması tasfiye içindir.  Neden bu kadar operasyon yapıyorsunuz demeyenlerin Tokat’ı eleştirmeye hakkı yoktur. Oyalarım, ezerim hesabı gerillanın direnişine çarpar. Kürtler arası çatışma dönemi geride kalmıştır. Kürt siyasi güçleri çözüm için taleplerini ortak bir deklarasyonla ortay koymalıdır.”

             Şırnak’ta katledilen iki HPG gerillasının cenazelerine yönelik TC askerleri tarafından yapılan insanlık dışı uygulamaya İnsan hakları örgütleri suç duyurusunda bulundular.

             Mersin’in Akdeniz ilçesinde Kürt öğrenciler linç edilmek istendi. Manisa’da da Romanlara saldırı girişiminde bulunuldu.

             İzmir’in Bornova ilçesinde Kürt bir manavın sebze ve meyvelere Kürtçe isim vermesi ardından tezgâhına el konuldu, soruşturma açıldı.

             Amed barosu eski başkanı Sezgin Tanrıkulu: “Genelkurmaydaki kozmik odada yapılan aramalar Jitem ve 93 konsepti olarak yapılıyor. Jitem yok demek çok gerçekçi değildir. Genelkurmay tarihiyle yüzleşmekten kaçıyor.

             BDP milletvekili Sevahir Bayındır,  Kürt çocukların cezaevlerinde işkence gördüklerini dile getirdi.

             Afganistan’da CIA üssüne yönelik intihar saldırısı gerçekleştiren ve 7 CIA elemanının ölümüne neden olan kişinin Ürdün istihbaratı aracılığıyla devşirilen Ürdünlü bir doktor olduğu, Türkiye’ye gelip gittiği ve Türk bir kadınla evli olduğu açıklandı.

             İngiltere’den çıkan ve Türkiye’ye gelen buradan da Mısır üzerinden Filistin’e gitmek isteyen “insani yardım” taşıdığı söylenen TIR ve 15 ülkeden insanların da bulunduğu, Fetullahçı İHH yardım kuruluşunun öncülük ettiği konvoyun girişine Mısır polisi izin vermedi. Çıkan çatışmalarda 1 Mısır polisi öldü, 15 kişi yaralandı. Mısır, Ürdün ve TC devletinin dışişleri bakanlığının devreye girmesiyle heyetin geçişine izin verildi.

             Mısır-Filistin sınırında konvoy krizinin olduğu saatlerde Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas Türkiye’ye gitti. Abdullah Gül ile bir araya gelmesi beklenirken görüşmenin iptal edildiği bunun yerine Tayip Erdoğan ile görüştüğü belirtildi.

 

07.01.10              

             İran rejimi tarafından idam edilen Fettah Yasemi için PJAK koordinasyonunu bir açıklama yayınladı. Açıklamada halkın duyarlı olması istendi.

             Aksaray ’da Kürt geçleri yine linç edildi. İki gencin yoğun bakımda olduğu açıklandı. Polisin olayı sadece seyir ettiği açıklandı.

             Linç girişimlerini düzenleyen AKP hükümetinin oyunları deşifre oluyor. Kürt ve Arap çelişkisini örgütleyenlerin polis olduğu açıklandı.

             Manisa’da göçe zorlanan Romanların MHP’li belediye başkanı sebep olduğu açıklandı.

             BDP yaşanan linç olaylarını meclise taşıdı. AKP’nin bu olaylardaki rolü soruldu.

             AKP döneminde zindanlar çocuklarla dolduruldu. Amed zindanında ailelerin gözleri önünde cezaevi müdürü tarafından dayak attı.

             BM Türkiye’de tutuklu olan bütün çocukların serbest bırakılması istendi.

             Türkiye sermayesini silaha yatırıyor. Harcamalara 300 milyon doların ayrıldığı açıklandı. Ancak meclise verilen gensoru gizlilik nedeni ile gündeme alınmadı.

             35 aydın ve sanatçı BDP’ye üye oldular.

             Hakkâri’de dün gece polislerin rastgele ateş etmeleri sonucu iki kişi yaralandı.

             Bursa ve Şemzinan’da baskınlar sunucu 15 kişi gözaltına alındı.

             Temmuz 2009 da Kıbrıs’ta askerlik yapan Davut Yıldırım’ın ölümü ile ilgili bir yeni mektup ortaya çıktı. Bir askerin yazdığı belirtilen mektupta komutan tarafından öldürüldüğü belirtiliyor.

             Manisa Selendi’de yaşan olaylardan sonra ilçede bulunan 70 Roman ilçeden çıkarıldı. Zorla sürgün edildiler.

             TC Başbakanı Erdoğan ve Genelkurmay başkanı haftalık olağan görüşmesini Genelkurmay karargâhında gerçekleştirdiler. Görüşme alışılmışın dışında gerçekleşti.  Gündemde iç güvenlik başta olmak üzere, gündemdeki güncel konuların ele alındığı açıklandı.

             İran Dışişleri bakanı temaslarda bulunmak üzere Irak’a gitti.

             Bursa’da emniyet müdürlüğü ve kaymakamlık hırsızlar tarafından soyuldu.

             Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas ile Erdoğan Ankara’da bir araya geldiler. Görüşmede Filistin liderinin dış kamuoyunda kendilerini savunmasından dolayı Erdoğan’a teşekkür ettiği açıklandı.

             “Kozmik oda”daki sırlar ile ilgili iddialar bugün de gündemdeki yerini korudu. Hakimin genelkurmay başkanından kendisine destek sunulmasını istedi. Kozmik odaya bugün bilgisayara hâkim bir hakimin de adalet bakanlığı tarafından görevlendirildiği belirtildi.

             Tekel işçileri eyleme devam kararından sonra istekleri kabul edilmeze 12 bin işçinin ölüm orucuna gireceği açıklandı.

             Afganistan’da CIA üssüne bir intihar saldırısı eyleminde 8 CIA ajanını öldüren Halil Belavi’nin eşi Defne Bayrak eşi ile gurur duyduğunu ifade etti. Eylemcilinin aslen Filistinli olduğu açıklanıyor.

             Ramadi’de emniyet müdürü evine saldırı düzenlendi saldırıda 7 kişi yaşamını yitirdi.

             Kuzey İrlanda’da UDA adlı silahlı örgüt silahlarını bıraktığını açıkladı.

 

08.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Avukatları haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi.

             TC devletinin “Yargıtay onursal eski başkanı” Sabih Kanadoğlu, Ergenekon sanığı olarak Beşiktaş adliyesine gelerek ifade verdi.

             AKP hükümetinin anayasa değişikliği için referandum da dahil bazı seçenekleri gündeme getireceği iddia ediliyor. Kendi iktidarını güvence altına almak amacıyla Türkiye milletvekilliği ve parti kapatmanın zorlaştırılmasına dönük değişiklikler anayasa değişikliği taslağında yer alacak.

             AKP MYK toplantısı yapıldı. Toplantı sonrasında konuşan Tayip Erdoğan, “Anayasa değişikliği için muhalefet olmazsa milletle çözeriz dedi. Bu süreç bu proje AKP’nin değil devletin projesidir” dedi.

             TC genelkurmay başkanlığı her hafta yaptığı basını bilgilendirme toplantılarını iptal ettiklerini, ihtiyaç duyuldukça basın toplantılarının yapılacağı bilgisi verildi.

             Afganistan’da 7 CIA elemanını öldüren Ürdün asıllı bombacının Türk eşi Defne Bayrak, CIA ve TC polisleri tarafından sorgulandı. “Eşimle gurur duyuyorum. CIA ve Ürdün istihbaratını kullandı” dedi.

             HPG Ana karargâh komutanı Nureddin Sofi:  “Eylemsizlik kararına büyük bir kararlılıkla uyduk. Süreç tek taraflı yürümez. Eğer Önder Apo’nun üzerindeki saldırılar devam ederse gerilla birliklerimiz talimat beklemeyecek. Gerilla 2010 yılında hem onurlu bir barış için hem de büyük bir direniş için hazırdır. Gerillamızı her anlamda hazırlıyoruz.” 

             Van’daki kadınlar TC devletinin Kürtleri tasfiye siyasetine karşı yürüyüş düzenledi.

             DTK Eşbaşkanı Yüksel Genç: “Devlet DTK’yi illegalize etmek istiyor.”

             Avukat Meral Danış Beştaş: “Yanlış haberlerle AKP kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor.”

             İstanbul Barış ve demokrasi platformu ile 19 sivil toplum örgütünün temsilcileri BDP il binasına destek ziyareti gerçekleştirdi.

             Kürt öğrenciler Aksaray’da linç edildiler.

             Van’da onlarca polis tarafından linç edilen Musa Ayhan hala tutuklu bulunuyor.

             Evrensel gazetesinin muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin on dördüncü yılında mezarı başında anıldı.

             İran askerleri iki Kürdü daha sınırda öldürdü.

             Antalya’da 7 Kürt işçi Kürtçe konuştukları için işten çıkarıldı.

             Tekel işçileri AKP genel merkezi önünde eylem yaptı. 42 kişi gözaltına alındı.

             Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 1915 olayları nedeniyle bir grup aydının başlattığı ‘Ermenilerden özür dileme’ kampanyasında suç unsuru bulunmadığına hükmetti.

             Fransa 2009’da 28900 kişiyi sınır dışı etti.

 

09.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ilk makalesi İtalya’da Sosyalistlerin gazetesi ‘İl Manifesto’da yayınlandı. Öcalan’ın Kapitalist modernite ve mücadeleyi konu alan yazısı ilgiyle karşılandı.

             Kürt sanatçıları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaşam koşullarının düzeltilmesi için imza kampanyası başlattı. Eren Keskin, Sinan Çetin ve MKM sanatçıların katıldığı basın toplantısıyla imza kampanyası deklare edildi.

             Demokratik Özgür Kadın Hareketinin 5. konferansı Amed’de başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan BDP Mardin milletvekili Emine Ayna, Türkiye’deki sorunların ana kaynağının Cumhuriyetin demokratikleşmemesinden kaynaklandığını belirtti.

             İstanbul’un Taksim meydanında Demokrasi için birlik hareketinin organize ettiği Kürt Halkının iradesine kelepçe vurulmasına karşı kelepçeli protesto gösterisi düzenledi. Siirt belediye başkanı Selim Sadak’ın katıldığı yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Protesto gösterisine katılanlar ellerine kelepçe vurdular.

             TC devletinin Kürt Halkına karşı yürüttüğü devlet terörü devam ediyor. Türkiye ve Kürdistan’da yapılan operasyonlarda 34 kişi daha gözaltına alındı.

             Mersin ve İzmir’de yapılan kitlesel protesto yürüyüşlerde son dönemlerde Kürtlere ve Romenlere yönelik linç girişimleri kınandı.

             Şırnak’taki katliamlardan sorumlu JİTEM subayı albay Cemal Temizöz ve korucubaşı Kamil Atak’ın da aralarında bulunduğu JİTEM davasında, gizli tanıklardan iki kişi daha baskılar sonucu ifadelerini değiştirdiler.

             AKP hükümeti, PKK’ye karşı istihbarat paylaşımını sağlamak amacıyla “Güvenlik müsteşarlığı” kuruyor. Emniyet, MİT ve Jandarma istihbaratları tek bir çatı altında toplanacak. Bu ay içerisinde konuyla ilgili yasa teklifinin meclisten geçirilmesi bekleniyor.

             CHP’li eski bakanlardan Mehmet Moğultay, kendi etrafındaki CHP’lilerle birlikte Mustafa Sarıgül’ün kurduğu Değişim hareketine katıldı.

             Yunan medyasında yayınlanan bir haberde, 1997 yılında Kırıkkale silah fabrikasında gerçekleşen patlamanın Yunan istihbaratı tarafından yapıldığı iddia edildi.

             Edirne’de CHP’ye ait belediye başkanının odasında bulunan LCD televizyonun içine uzak mesafeden dinleme yapabilen, görüntü alabilen, ortam dinlemesi yapabilen bir sistemin yerleştirildiği açıklandı.

             Edirne’de bir hafta önce basın açıklaması yapmak isterken linç edilerek tutuklanan DHKP-C taraftarı beş kişi için İstanbul’dan gelerek basın açıklaması yapmak isteyen DHKP-C taraftarları faşistler tarafından linç edilmek istendi. Olay sırasında polisin olmaması dikkat çekti.

             TC devleti sınırlarını korumak amacıyla 50 bin kişilik sivil-özel bir güç oluşturuluyor. Polise ağır silah alım yasasının meclisten geçirilmek istenmesinin arkasında da bu neden olduğu belirtiliyor.  Projenin hayata geçmesiyle sınırdaki karakolların kapatılacağı ifade ediliyor.

             Afganistan’da ABD konsolosluğuna roketatarlı saldırı düzenlendi.

 

 

10.01.10

             AKAM adlı araştırma kuruluşunun Kürdistan ve Türkiye’nin yirmi ilinde yaptığı ankete göre, Kürt Halkın çoğunluğunun irade olarak “Abdullah Öcalan”ı gösterdikleri ortaya çıktı.

             Bingöl’ün Genç ilçesi Yayla karakolu yakınlarında gerçekleşen patlama sonucu Ferhat Akuş adlı çocuk yaralandı

             BDP’ye yönelik devlet terörü İstanbul ve Adıyaman’da kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. KCK bayrakları ve “İran asıyor, Türkiye öldürüyor, dünya seyrediyor” pankartları taşındı.

             İzmir’de binlerce kişinin katılımıyla BDP il binasının açılışı yapıldı.

             Bitlis’e bağlı Mutki ilçesinde ilk defa bir Kürt partisinin tabelası asıldı. Yüzlerce kişinin katılımıyla BDP ilçe binasının açılışı yapıldı.

             Amed’de 91 sivil toplum örgütü BDP belediye başkanlarının serbest bırakılması ve operasyonların durdurulması için ortak basın toplantısı düzenledi.

             Eğitim-Sen Amed şubesi Kürdistan’da görev yapacak 30’a yakın öğretmene Kürtçe dil kursu veriyor.

             AKP hükümeti ana okullarda Türkçeyi zorunlu hale getiriyor.

             Türkiye Gladio’sunun tetikçisi Mehmet Ali Ağca 18 Ocak’ta tahliye olacak.

             Darbe günlüklerini yazdığı iddiasıyla Ergenekon soruşturmasına dahil edilen eski deniz kuvvetleri komutanı Özden Örnek’in düşüp kolunu kırdığı iddia edildi.

             Şişli belediye başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketinin yakın bir zamanda partileşeceğini açıkladı.

             Ankara’da gerçekleşen büyükelçiler toplantısından s

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.