Kürt Gençleri Sosyal Ağda Aktifleşiyor
Gençlik / 10 Mayıs 2012 Perşembe Saat 09:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt gençleri sokaklarda olduğu gibi, internet üzerinde de giderek daha aktifleşiyor.

Kürt gençleri sokaklarda olduğu gibi, internet üzerinde de giderek daha aktifleşiyor. Sosyal ağda güçlü bir gençlik katılımı gözlenirken, panel organize ediyorlar, yeni sitelerini kuruyorlar ve Kürt özgürlük mücadelesine sempati kazandırıyorlar. Her ne kadar ana dillerinde yazılı olarak iletişim kurmadaki eksiklik endişe kaynağı olmaya devam etse de, Avrupa’daki sosyal, politik ve dijital yaşamda her zamankinden daha görünür durumdalar.

Yaşları 18 ila 20 arasında değişen üç genç Kürt kadını, Evin, Zana ve Zelal. Paris ve Strasbourg çevresindeki köylerde yaşayan bu net-vatandaşları da Kürt özgürlük mücadelesine kendi cephelerinden katkı sunuyorlar. Birbirlerini internet yolu ile tanıdıktan sonra 24 Mayıs 2010’da Jin Jiyan Azadî (JJA) adıyla bir internet sitesi kurmuşlar.

Kendilerini takma isimleriyle tanıyorlar. Nedeni sorulduğunda, “okuyucuyu kişi üzerinde değil de amaçlar ve düşünceler üzerine odaklandırmak için anonim kalmayı tercih ettiklerini” söylüyorlar.

Kendi kuşaklarındaki birçok genç gibi onlar da sosyal medyaya ilk olarak blog sayfası açarak katılmışlar. “Ancak biz daha ileriye gitmek istedik” diyen genç kadınlar, daha geniş bir kitleye ulaşmak için JJA’yı kurmaya karar verdiklerini belirtiyorlar.

Sosyal ağdaki aktiviteler

Fransa’da Kürt gençlerinin takip ettiği başka siteler de var. Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Fransa Kürt Öğrenciler Birliği (UEKF) gibi öğrenci gençliğe daha çok hitap eden sitelerin yanı sıra, Kürt gençliği ve Kürt gündemine ilişkin yayınladığı haberleri ve Kürt medyasından aktardığı çevirilerle daha geniş bir gençlik kitlesine ulaşan Rojaciwan, Azadnews, Arjin Kürt Gençlik Derneği (Association de la jeunesse kurde Arjîn) ve Komalen Ciwan gibi internet üzerinde aktif olan gruplar var.

Sosyal ağlar, Kürt sorunu etrafındaki dezenformasyon ve manipülasyonları kırmak için önemli bir rol oynuyor. Baskıcı hükümetlerin bilgi üzerindeki hegemonyasının bilincinde olan gençler, Kürt medyasından takip ettikleri haberleri Fransızcaya çeviriyorlar ya da kendi haber ağlarını oluşturarak bilgileri sosyal medya üzerinde dağıtıyorlar.

Rojaciwan gibi siteler, tanınmış Kürt şahsiyetlerinin katılımı ile güncel ve tarihi sorunları etrafında canlı tartışma programları da organize ederken, başka siteler kültürel aktiviteler öneriyor ya da Kürt sorununu daha iyi anlamak için kültürel haber ve tanıklıklar yayınlıyor. Bununla birlikte, Kürtlerin tarihsel ve güncel talepleri ve tepkileri doğrultusunda, uluslararası kamuoyunda duyarlılık oluşturmak için Twitter ve Facebook gibi sosyal medyada kampanyalar başlatıyorlar ve Avrupa’da Kürt derneklerinin organize ettiği gösterilere katılım çağrılarında bulunuyorlar.

JJA kurucusu üç genç kadın, temel amaçlarının Kürt kültürü ve tarihi konusunda bilgilendirmek olduğu ifade ediyor. “Kuşkusuz, gerektiğinde bazı hassas konularda ateşli ve hırslı bir şekilde tartışıyoruz” diye ekliyorlar.

“Başta Kürt gençleri olmak üzere halkımızı hangi din, mezhep ve siyasi görüşten olursa olsun birlik ve dayanışmaya” çağırdıklarını söyleyen genç kadınların, “Biz Kürdüz ve benzerliklerimizin farklılıklarımızın önüne geçmesi gerekiyor. Bu mantık çerçevesinde biz bölgeciliği lanetliyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Her ne kadar özellikle Güney ve Kuzey Kürtleri arasında halen bazı güvensizlikler olsa da Kürdistan’ın dört parçası arasında son yıllardaki sosyal, ulusal ve politik yakınlaşma, sanal ortama da yansımasını buluyor.

Daha radikaller ve Türkiye ile bağları zayıf

Sanal ortamda da gençlerin Kürt sorunu konusunda daha radikal oldukları gözlenirken, Türkiye ile bağlarının da kendilerinden önceki kuşaklara göre çok daha zayıf olduğu görülüyor. Aralarından birçoğu Avrupa vatandaşı ve yaşadıkları ülkelerin dilleriyle konuşuyorlar. Ancak Türk rejimin devam eden baskıcı politikaları Batılı işbirlikçi devletler üzerinden onların da peşini bırakmıyor. Sadece Fransa’da 2007’den beri onlarca genç gözaltına alındı.

Rejimin tarihsel inkârcı ve asimilasyonist politikalarının etkileri de Kürt gençlerinin günlük yaşamlarına etki etmeye devam ediyor, zira sürekli eylem halindeki aktif bir gençlik profili sözkonusu olmasına rağmen, Kürtçe okuma yazmadaki yetersizlik ciddi bir kaygı kaynağı olmayı sürdürüyor.

“Bizim amacımız gençleri bir bütün olarak Kürt davasıyla ilgili hale getirmektir” diyen JJA kadınları, “Ve sadece Kürtler de değil” diye ekliyor. Çalışmalarında belli bir düzey yakaladıktan uzun vadede temel amaçlarının bir daha “Kürt mü?”, “O nedir?”, “Tanımıyorum” gibi soruları ortadan kaldırmak olduğunu söylüyorlar.

JJA’yı büyük bir paylaşım ağına dönüştürmek ve enstitüleşmek istediklerini ifade eden üç genç kadın “Gelecek yıllarda JJA, başta Kürt toplumunda kadının yeri olmak üzere Kürt kültürü, ahlakı ve değerlerini öne çıkaran bir enstitü olacak” diyor.

Eslê xwe ji bîr neke keça min'

Bununla birlikte birçok gencin özgürlük mücadelesi karşısındaki ilgisizliğinden de yakınan Evin, Zana ve Zelal, “Onları daha ilgili, aktif ve bütünlüklü olarak görmek istiyoruz. Nereden geldiklerini bilmeliler, büyük anne ve babaları ile konuşmalılar, kim olduklarını öğrenmeli ve etrafındakilere anlatmalılar. Son olarak, hangi yolu izleyeceklerinin bilincinde olmalılar zira Kürdistan’ın geleceği gençliğin ellerindedir” şeklinde konuşuyor.

Evin ve Zana ile birlikte “adalete susadıklarını ve özgürlüğe aç olduklarını” söyleyen Zelal, şöyle noktalıyor: “Annem bana her zaman şunu söylerdi: 'eslê xwe ji bîr neke keça min' (Kızım aslını unutma)”

Maxime Azadi-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.