Cihan Kırmızıgül'e 33 Yıl Hapis Cezası
Gençlik / 11 Mayıs 2012 Cuma Saat 17:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamuoyunda "Poşu davası" olarak bilinen davada yargılanan Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'e

Kamuoyunda "Poşu davası" olarak bilinen davada yargılanan Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'e 33 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Rejim mahkemesi, Kırmızıgül'e 33 yıl 9 ay hapis cezası verirken, bu cezayı daha sonra indirim maddeleri uygulanarak 11 yıl 3 aya düşürdü.

AKP adaleti Kırmızıgül'ün “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardımcı” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, indirimle 6 yıl 3 ay hapsine, molotof kokteyli atmaktan 5 yıl, indirimiyle 4 yıl 2 ay hapsine ve mala zarar verme suçlamasıyla 12 ay hapsine, indirimle 10 ay infaz edilmesine karar verdi. Kırmızıgül'ün avukatı Fikret İlkiz, kararı temyize götüreceğini söyledi.

Kırmızıgül Türk polisi tarafından 20 Şubat 2010’da bir otobüs durağında beklediği sırada gözaltına alınarak tutuklandı. Gözaltıdan bir kaç saat önce, Kağıthane’de molotoflu bir eylem gerçekleşmiş, polis de Kırmızıgül’ü boynundaki “puşi”den dolayı eylemci olduğu şüphesiyle gözaltına almıştı.

Cihan Kırmızıgül, 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra "Örgüt üyesi olmakla" suçlandığı davanın 23 Mart günü görülen 8. duruşmasında tahliye edilmişti. Tahliyesi ardından ANF’ye konuşan Kırmızıgül, kendisi için gösterilen dayanışmaya dikkat çekerek "Ben de artık dışarı çıkmış biri olarak cezaevindeki arkadaşlara destek vermek isterim. Birçok arkadaşımız hala tutsak. Onların özgürlüğü, uğradıkları haksızlık için bu kez çalışma sırası bende” demişti.

16 Kasım’da yapılan 6. duruşmada, olayda canlı takip yaptıkları öne sürülen 7 polisin yakalama esnasında orada olmadıkları halde tutanağı imzaladıkları ortaya çıkmıştı. Böylece gizli tanığın Kırmızıgül’ü teşhis edemediğini açıklamasından sonra, polisin sunduğu tek kanıt olarak kalan olay yakalama tutanağının da sahte olduğu anlaşılmıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.