Halk İnisiyatifi'nden 'Özgürlük Nöbeti'ne katılım çağrısı
Duyurular / 12 Mayıs 2012 Cumartesi Saat 09:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Halk İnisiyatifi, BDP’li kadınlar tarafından Diyarbakır ve Ankara’da gerçekleştirilecek ‘Özgürlük Nöbeti” eylemine katılım çağrısında bulundu.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, BDP’li kadınlar tarafından Diyarbakır ve Ankara’da gerçekleştirilecek ‘Özgürlük Nöbeti” eylemine katılım çağrısında bulundu. İnisiyatif, ‘Özgürlük Nöbeti’ eyleminin 13 ve 14 Mayıs günlerinde iş bırakılarak okulları boykot etme eylemleri ile desteklenmesini istedi.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Diyarbakır ve Ankara’da yapılacak olan "Özgürlük Nöbeti" eylemine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yaşanan siyasal gelişmelere dikkat çekilen açıklamada, "Özgürlük finali olarak ele alınan 2012 yılı 8 Mart, Newroz sürecinde sömürgeci güçler ve onun savaş imparatoru olan AKP faşizminin tüm terör, baskı ve yasaklamalarına rağmen, halkımızın gösterdiği direniş tarihi bir direniş olup tüm halkların özgürlük mücadelesine büyük bir ivme kazandırmıştır" denildi.

AKP hükümeti ile ‘arka bahçesi’ cemaatçilerin ‘çirkef ve ahlaksızca’ baskı ve sömürülerine dikkat çekilen açıklamada, "Pozantı Cezaevi'ndeki çocuklarımız şahsında yapılan taciz ve tecavüzle bir halkın onuruna, geleceğine kast etmiştir. Halkımıza ve çalışanlarımıza dönük siyasal soykırım operasyonlarıyla her alanda halkımızın direngen ve onurlu direnişini kırmak, sindirmek istemektedir" denildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekilen açıklamada, Öcalan üzerinde 290 gündür devam eden tecrit-izolasyon ‘ahlaksızca’ uygulama olarak tanımlandı. Öcalan üzerindeki tecridin “İnsanlıktan çıkan ucubeleşen AKP faşizminin eliyle her gün daha da katmerleştirildiği” belirtilen açıklamada, “Bu kirli politika topyekûn halkımızın geleceğine, özgürlüğüne ve 37 yıllık biriken emek, yaratılan değerleri hedeflediğini bilerek her anı mücadele gücüne dönüştürmeliyiz" vurgusu yapıldı.

Halk İnisiyatifi, açıklamanın devamında BDP’li kadınların, “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için diyalog ve müzakerenin başlatılması” talebi ile 13-14 Mayıs’ta Diyarbakır ve Ankara’da gerçekleştireceği “Özgürlük Nöbeti’ eylemine katılım çağrısında bulundu.

Tüm Kürdistanlı ve devrimci demokrat Türkiyeli kadınlara “özgürlük maratonuna gücümüze güç katarak katılma” çağrısında bulunan Kürdistan Halk İnisiyatifi, başta gençler olmak üzere, kadın, işçi öğrencileri, 13-14 Mayıs günü iş ve okula gitmeyerek, “Newroz ruhu ile direnişe katılarak Önder Apo’nun özgürlüğüne kilitlenmeye” çağırdı.-Amed

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA