HDK Gençliği: Üniversiteler Bizimdir
Gençlik / 30 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 16:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara Gençliği, üniversitelerde yaşanan soruşturma ve tutuklamalara ilişkin

Üniversitelerde yaşanan soruşturma ve uzaklaştırmalara dikkat çeken HDK Ankara Gençliği, Türkiye’de, yaşamın her alanında hükümetin anti-demokratik uygulamalarının zirve yaptığını ve bu insanlık dışı uygulamaların fütursuzca uygulandığı sancılı bir süreç yaşandığını ifade etti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara Gençliği, üniversitelerde yaşanan soruşturma ve tutuklamalara ilişkin Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

“Soruşturmalar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz“ yazılı pankartın açıldığı açıklamada sık sık “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek“, “Faşist rektör üniversiteden defol“ sloganları atıldı. Hatay, Adana’dan katılım oldu.

HDK Ankara Gençliği adına açıklama yapan Burcu Çiçek, Türkiye’de, yaşamın her alanında hükümetin anti-demokratik uygulamalarının zirve yaptığını ve bu insanlık dışı uygulamaların fütursuzca uygulandığı sancılı bir süreç yaşandığını ifade etti.

Çiçek, şöyle konuştu: “Kendine dikensiz bir gül bahçesi yaratmak adına, hiçbir muhalefete geçit vermek istemeyen hükümet, en ufak bir demokratik talebe bile tahammül etmemekte, gözü dönmüş bir tavırla saldırmaktadır. 12 Eylül darbesi ile hesaplaşma yalanı arkasında timsah gözyaşları dökerek anayasayı tekellerin ve kendi hâkimiyeti için değiştiren AKP hükümeti, darbe ürünü olan kurumlara ise kendi kadrolarını yerleştirmiştir. YÖK’ü, kaldırmak ve onla hesaplaşmak şöyle dursun; sermaye çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirerek, öğrenciler üzerindeki baskı ve sömürü aracı olarak kullanmakta; soruşturma, okuldan uzaklaştırma ve yükseköğretim kurumlarından çıkarma terörü ile daha da saldırganlaşmaktadır.”

Üniversitelerde uygulanan soruşturma ve tutuklama teröründe mağdur edilen öğrencilere sunulan gerekçelerin, sermayedarların ve onların temsilcilerinin yükselen öğrenci gençliği mücadelesinden ne kadar korktuklarının bir ifadesi olduğunu belirten Çiçek, “Cihan Kırmızıgül’e poşi taktığı için 11 yıl hapis cezası veren, 600 den fazla öğrenciyi tutsak eden ve binlerce öğrenciyi saçma sapan gerekçelerle okullardan uzaklaştırıp yıldırmaya çalışan zihniyet kendini Mustafa Kemal Üniversitesinde de pervasızca göstermektedir” dedi.

Çiçek, şunları kaydetti: “MKÜ Tayfur Sökmen kampüsünde sadece bu dönem; 8 Martı kutladıkları için 21 Öğrenciye, Halepçe katliamını protesto ettikleri için 73 öğrenciye, sadece rektörlük binasının karşısında oturduğu için 28 öğrenciye, akıllı kart adı altında, satılan, öğrenci kimlik kartını kredi kartına dönüştüren ve alınması zorunlu kılınan kartları protesto eden 17 öğrenciye, yine akıllı kartı olmadığı için yemekhaneye giremeyen ve kendi sofrasını kuran 25 öğrenciye soruşturma açılmış; uyarı, kınama, 1dönem,1 yıl ve yükseköğretim kurumlarından çıkarma cezaları ile eğitim hakları engellenmiştir.

İskenderun Mühendislik Fakültesinde sadece bu dönem; Roboski katliamını protesto ettikleri için 15 öğrenciye soruşturma açılmış ve hepsine uyarı cezası verilmiş, üniversitede poşi taktığı için faşist bir öğrenci tarafından okul içerisinde silahlı ve sözlü saldırıya uğrayan arkadaşlarının yanında olup fakülte içerisinde demokratik haklarını kullanarak bu olayı basın yoluyla duyuran 65 öğrenciye

soruşturma açılmış ve bu 65 öğrenciden 7’si Yükseköğretim kurumlarından çıkarma, geri kalan 56 öğrencinin hepsine de 1 ve 2 şer dönem uzaklaştırma cezası verilmiştir. Yine aynı fakültede akıllı kartları almak istemeyen ve bu düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmak için okul dışında bildiri dağıtan öğrencilerin 4 üne soruşturma açılmış 2’si yükseköğretim kurumlarından çıkarma 2’side 1’er dönem uzaklaştırma cezasına çarptırılarak eğitim hakları engellenmiştir.”

Bu dönem 200, geçmiş dönemlerle birlikte 500’e yakın öğrenciye demokratik haklarını kullandıkları için cezalar verildiğini ve cezaların Hatay’la sınırlı olmadığını söyleyen Çiçek, Mersin Üniversitesi’nde 100 öğrenciye soruşturma açıldığını belirtti ve mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ekledi.-Ankara

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA