IUSY: Kürt Halkının Özgürlüğüne İnanıyoruz
Gençlik / 28 Ekim 2012 Pazar Saat 08:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası alanda bünyesinde 144 siyasi partiyi bulunduran IUSY Akdeniz Komitesi, Türkiye'deki ilk kez Diyarbakır'da gerçekleştirdiği ve iki gün süren "2012 yılı Akdeniz Toplantısı"nı tamamladı.

Enternasyonal Sosyalist Gençlik Birliği (IUSY), "Kürt halkının özgürlüğüne inanıyoruz. Bu baskıları uygulayan ülkeler, Kürt halkının politik, ekonomik ve kültürel haklarını garanti altını almalı ve baskı politikalarından vazgeçmelidir" çağrısında bulundu.

Uluslararası alanda bünyesinde 144 siyasi partiyi bulunduran IUSY Akdeniz Komitesi, Türkiye'deki ilk kez Diyarbakır'da gerçekleştirdiği ve iki gün süren "2012 yılı Akdeniz Toplantısı"nı tamamladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya IUSY Genel Sekreteri Beatriz Talegon, Akdeniz Komitesi Sözcüleri Ben Schöneck ve Emma Karlsson yanı sıra İspanya, Mısır, Irak, İran, İsrail, Lübnan, Fas, Filistin, Almanya, Norveç, Tunus ve İsveç'ten temsilciler katıldı. Toplantının ardın IUSY Akdeniz Komitesi temsilcileri tarafından toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, 4 parçaya bölünmüş olan Kürt halkına dikkat çekilerek, şu değerlendirmede bulunuldu: "Kürt halkının demokrasi ve özgürlük sorunu var. İran, Suriye ve Türkiye'deki Kürtler yüzyıldan fazladır çeşitli baskılara maruz kalıyorlar. Kürtlerin temel hakları olan insani, siyasi ve kolektif hakları inkâr ediliyor. Irak'taki Kürtler her ne kadar özerkliğe sahip olsalar da bölgenin geri kalan kısmında onların hakları ihlal ediliyor. Türkiye'de nüfusun yüzde yirmisi Kürtlerden oluşmasına rağmen, binlerce Kürt seçilmiş insan hakları ve siyasi temsilci ve gazeteci hapsedilmiş durumda. Suriye' de binlerce Kürt'ten yüzlercesi vatandaşlık ve kimlik haklarından yoksunlar, ayrıca Suriye'deki Kürtler çeşitli şekillerde doğrudan baskıya maruz kalıyorlar. Kürtlerin dillerini konuşmaya, kültürlerini yaşamaya ve kendilerini toplum içerisinde Kürt olarak tanıtmasına izin verilmiyor. İran'daki Kürt gazeteciler, rejimi eleştirdiği ve fikirlerini açıkladığı için şuan ölüm cezasıyla karşı karşıyalar."

'Kürt halkının talepleri tanınsın'

Bildirgede, kurum ve kuruluşlara Kürtlerle dayanışma çağrısında bulunarak, "Biz Enternasyonal Sosyalist Gençlik Birliği olarak Kürt halkının özgürlüğüne inanıyoruz. Bu baskıları uygulayan ülkeler, Kürt halkının politik, ekonomik ve kültürel haklarını garanti altını almalı ve baskı politikalarından vazgeçmelidir. Biz bu yüzden bütün üye kurum ve kuruluşların Kürtlerin demokrasi ve adalet mücadelesine katılma ve bu çerçevede Kürtlerle dayanışma içerisinde olması çağrısında bulunuyoruz. Kürt halkının talepleri tanınmalıdır" denildi.

2012 yılında uluslararası arenada İsrail ve Arap dünyasındaki çatışmanın üzerinde en çok durulan konu olduğunun belirtildiği bildirgede, "Çatışmanın kalbinde ise İsrail' in Filistin'i işgal etmesi duruyor" denildi. Bildirgede, uluslararası toplumun bu çatışmaya bir son vermek için tarihi bir sorumluluğu olduğuna işaret edildi. Bildirgede, "Biz bütün üye kurum ve kuruşlara kendi ülkelerinde Filistin'in devlet olarak tanınması konusunda kamuoyu oluşturma çağrısında bulunuyoruz" diye belirtildi.

'Demokrasi ve özgürlük çağı başlayacak'

IUSY sonuç bildirgesinde, Arap baharında tüm halkların özgürlük, demokrasi ve insan hakları mücadelelerinin desteklenmeye devam edileceği belirtilerek, "Suriye'deki demokrasi ve insan hakları devriminin bütün üyelerimizce desteklenmesini istiyoruz, ayrıca 21 yüzyıl diktatörlerinin sonu olacak, demokrasi ve özgürlük çağı başlayacaktır" diye kaydedildi. – Diha

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.