Almanya'da Kürt Gençlerini Ajanlaştırma Faliyetleri
Gençlik / 06 Ocak 2013 Pazar Saat 15:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YEK-KOM, ajanlaştırma faaliyetlerinin NRW, Berlin, Baden-Württemberg, Bayern, Aşağı Saksonya, Bremen ve Hamburg eyaletlerinde de yaşandığını duyurdu.

Geçtiğimiz ay Almanya'nın Hessen eyaletinde istihbaratın Kürt gençlerini ajanlaştırma girişimlerinin deşifre edilmesinin ardından konuyu araştıran YEK-KOM, ajanlaştırma faaliyetlerinin NRW, Berlin, Baden-Württemberg, Bayern, Aşağı Saksonya, Bremen ve Hamburg eyaletlerinde de yaşandığını duyurdu.


Özgür Politika gazetesi 21 Aralık günkü sayısında Almanya’nın Frankurt, Darmstadt, Fulda ve Hanau kentlerinde polis ve istihbaratın, özellikle oturumu sorununa rağmen aktif olan Kürt gençlerini ajanlaştırma avını deşifre etmişti. Gazeteye konuşan mağdurlar, ajanlığı ret ettiklerinde polisin bu kez "Kürtlerin eylem ve kurumlarından uzak durun" baskısı yapmaya başladığına dikkat çekmişlerdi.

Skandalın deşifre edilmesinin ardından Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM) ülke çapında bir araştırma başlattı. Araştırmanın sonuçlarını basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuran YEK-KOM, sadece Hessen'de değil Kürt aktivistlerin birçok eyalette de istihbarat ve polisin kıskacında olduğunu bildirdi. Kürt göçmenlere yasa dışı metotların uygulandığına dikkat çeken YEK-KOM şu bilgileri verdi:

"Almanya çapında üye derneklerimizle yaptığımız görüşmelerin neticesinde skandalın sadece bir eyalette sınırlı olmadığını anladık. İç istihbarat kurumu olan Anayasayı Koruma Örgütü'ne bağlı birimler özellikle Kuzey Ren Vestfalya (NRW), Berlin, Baden-Württemberg, Bayern, Aşağı Saksonya (Niedersachsen), Bremen ve Hamburg eyaletlerinde Kürt gençlerini ajanlaştırmaya çalıştığını tespit ettik.

'Size Alman vatandaşlığı vereceğiz' veya 'Oturum sorununu çözeceğiz' gibi ahlaksız tekliflerle Kürt aktivistler tuzağa düşürülmek isteniyor. Vaatleri kabul etmeyenler ise güvenlik birimleri baskı ve tehdit seçeneğini devreye koyuyor. Yasa dışı bu uygulamaların insanlığın temel hak ve prensiplerine de ters düştüğünü hatırlatmak istiyoruz."

'İSTİHBARATIN KİRLİ GEÇMİŞİNİ BİLİYORUZ'

9'u göçmen 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Nazi hücresi NSU'nun Anayasayı Koruma Örgütü'yle ilişkisine dikkat çeken YEK-KOM şu tespiti yaptı: "Aralarında 2 Kürt göçmenin de bulunduğu bu insanların katledilmesine istihbarat sessiz kalmıştır. Ama nedense Neonazi yapılanmalara duyarsız kalan güvenlik birimleri Kürtlerin bütün demokratik çalışmaları hakkında bilgi sahibi olması şaşırtıcıdır."

Almanya'da yaşayan Kürtlerin çoğunun Türk devletinin baskısından dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını vurgu yapan YEK-KOM devamla şu tepki gösterdi: "Benzer uygulamaları Kürtler ülkelerinde de gördü. Orada da Türk güvenlik güçleri Kürt köylülerine kendi halkına karşı silah almaya, onları koruculaştırma ve ajanlaştırmaya çalışmıştı. Fakat bunu kabul etmeyip Almanya'ya sığınan Kürtlerin burada da benzer uygulamalara maruz kalması düşündürücüdür."

Ülke çapında 72 üye derneğiyle Almanya'da en fazla örgütlü olan Kürt kurumların başında gelen YEK-KOM, açıklamasının sonunda Anayasa Koruma Örgütü'nün Kürtlere yönelik bütün ajanlaştırma girişimlerini kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi. – ROJACIWAN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.