Komplo En Başta Da İdeolojik Düzeyde Boşa Çıkarılmıştır
Makaleler / 12 Şubat 2013 Salı Saat 07:51
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderine yönelik komplo 15. Yılına giriyor. Uluslararası komployla bu önderliği etkisizleştirip PKK'yi tasfiye etmeyi düşünenler amaçlarına ulaşamadılar.

Kürt Halk Önderine yönelik komplo 15. Yılına giriyor. Uluslararası komployla bu önderliği etkisizleştirip PKK'yi tasfiye etmeyi düşünenler amaçlarına ulaşamadılar. Bugün her sıkıştıklarında Kürt Halk Önderiyle görüşüp sorunun çözümü için adım atacaklarını söylüyorlar. PKK Ortadoğu siyasi dengelerinde her güç tarafından dikkate alınan bir siyasi aktör haline gelmiş. Kürt Halk Önderinin 20 yıla yakın iç içe olduğu Rojava Kürtleri Ortadoğu'nun en devrimci halkı olarak kendileriyle birlikte Suriye ve tüm Ortadoğu'yu özgürleştirme mücadelesi veriyorlar. Bunun anlamı komplocular yenilmiştir. 

Kuşkusuz komplocular başarısız kaldılarsa bu kendiliğinden olmadı. Kürt halkı komplonun ilk gününden bugüne kadar komploculara karşı kesintisiz mücadele yürüttü. Çok değerli evlatlarını feda etti. Fedai bir karşı koyuşla komplocuların amacına ulaşmasını engelledi. Komploculara inat önderliği ve PKK ile bağını daha da güçlendirdi. “Bê serok jiyan nabe”, “PKK halktır, halk burada” sloganını atarak komploculara cevap verdi. Kürt Halk Önderi İmralı duvarlarına sığdırılamadı. Bu önderliğin dediği gibi dışarıdakiler esaret altındayken kendisi daha özgürdür. Kendini dışarıdan daha fazla özgür hale getirdiğinden egemen sistemlerin tüm şifrelerini çözdü, tarihsel olarak yenilgiye uğrattı. Şimdiye kadar egemen güçlere karşı verilen mücadeleleri kendi şahsında daha anlamlı hale getirdi. Özgürlük ve demokrasi isteyenlerin zaferi şimdiden kesinleşmiştir. Artık pratikleştirilenler ve yazılanlar bu zaferin tarihi olacaktır. 

Kürt Halk Önderi “esaret altına alınmasaydım bugünkü zihniyet patlamasını yaşamayacaktım” diyerek İmralı yıllarını nasıl ele aldığını ortaya koymuştur. komplonun bilince çıkarılması ve yalnızlığın inzivasında özgürlüğün şifrelerini hem Kürtler hem de tüm insanlık için çözmüştür. Kuşkusuz tecrit ve olanaksızlıklar koşullarında belki bazı şeyleri yeterince kapsamlı ve detaylı izah etme imkanı bulamamıştır. Eksik kalan yanlar olmuştur. Ancak o koşullarda bile yoğunlaşma düzeyi ve çözümleme derinliği takdire şayandır. Belki bugün yeterince hakkı verilmiyor. Ancak bu zihniyet devrimi ve paradigma tarihsel rolünü şimdiden oynamıştır. Çünkü artık söylenmesi gereken sözler söylenmiştir; amiyane deyimle macun tüpten çıkmıştır. 

Komploya bu önderliğin yoğunlaşarak zihniyet alanında verdiği cevap sosyalistler tarafından yeterince ele alınmamıştır. İrdelenmesi ve eleştirilmesi yetersiz kalmıştır. Sınırlı bazı eleştiriler de çok kalıpçı düşüncelerin bilinen tekrar söylemlerinden öteye gitmemiştir. Neredeyse bir sosyalist olarak yanlışlıkları cesaretle eleştirmesi yadırganmıştır. Halbuki sosyalistler için ihtiyaç olan, bazılarının içine düştüğü gibi sistem içileşmeden sosyalizm teori ve pratiğine eleştiri getirmek, eksikliklerinin nedenlerini aramak ve gidermektir. PKK Önderi Abdullah Öcalan da bunu yapmıştır. Bu düşünceler mutlaka hakkıyla irdelenecek ve özgürlük savaşçılarının pratiğinde yaşam bulacaktır.

Komplo siyasi olarak yenilgiye uğratılmıştır, ama başarının altında zihniyet devrimi ve yeni ideolojik yaklaşım vardır. zaten ideolojik alanda kazanılmadan siyasal alanda kazanmak mümkün değildir. 

Hiçbir kişi 15 yıllık esaret altındayken bu düzeyde halk ve örgütü üzerinde etkili olamaz. Bu, ancak güçlü bir ideolojik öncülükle yapılabilir. Bu ideolojik öncülüğün siyasi mücadeleyi güçlendirmesi ve sonuç alıcı olmasıyla gerçekleşebilir. Bu açıdan komplonun en başta da bu ideolojik öncülükle boşa çıkarıldığı kesindir. 

Kadınların bu önderliğe ölümüne bağlı olması, bu paradigmanın ve ideolojinin özgürlükçü karakterini ortaya koyar. İlk kölelik ve en derin kölelik üzerinden gerçek özgürlük çizgisini çözümlemek özgürlükçü sosyalizmin en güçlü hale getirilmesidir. Kapitalizmin sadece burjuvazinin üretim araçlarını elinden alarak değil, onun zihniyeti ve yaşam biçimi olan kapitalist moderniteyi tümden reddederek aşılabileceğini ortaya koyan bir zihniyet devrimi söz konusudur. Özcesi antikapitalizmi daha da derinleştiren bir sosyalist zihniyet ile bu komplo boşa çıkarılmıştır. 

Kuşkusuz Türk devleti ve arkasındaki güçlerin Kürt Halk Önderi şahsında gerçekleştirdikleri komplo boşa çıktı. Bu durum komplocu güçlerin yeni komplolar peşinde olmadıkları anlamına gelmiyor. Şimdi de PKK yöneticilerini hedef alan, hatta imha etmeyi hedefleyen bir komplo pratikleştirilmek isteniyor. Bu konuda ABD ile ilişki içinde oldukları gibi, Güney Kürdistan'daki kimi ilişkiler üzerinden de bu yönlü sonuç almak istiyorlar. Mevcut durumda AKP hükümeti en fazla bunun üzerinde duruyor. Başbakan’ın nerede olurlarsa olsunlar bulacağız demesi, bu komplocu konseptin nasıl pratikleşeceğinin itirafı olmaktadır. Bu yeni komplo Kürdistan ve gerilla alanlarıyla sınırlı değildir, Avrupa’daki kadrolar da bu konseptin hedefindedir. Paris’te üç kadının katledilmesi de bu yeni komplo konseptinin ayağı olarak gerçekleşmiştir. 

Bu açıdan komplo ve komploya karşı mücadele devam etmektedir. Kürt halkı ulusal varlığını güvenceye almadan da bu komplo son bulmayacaktır. Bu açıdan Kürt halkının ulusal varlığını güvenceye alan ve özgürlüğünü sağlayan mücadele hiç kesintiye uğratılmadan sonuç alınana kadar sürdürülmelidir.

Hüseyin Ali

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA