'Kürdistan Gençliğinin Çatı Örgütü' İlan Edildi
Gençlik / 24 Şubat 2013 Pazar Saat 10:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YDGH, Kendisini Kürdistan gençliğinin çatı örgütü olarak tanıtan hareket, mahalleler, liseler, üniversiteler başta olmak üzere tüm alanlarda örgütleneceklerini açıkladı.

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDGH) yaptığı bir açıklama ile kuruluşunu ilan etti. Kendisini Kürdistan gençliğinin çatı örgütü olarak tanıtan hareket, mahalleler, liseler, üniversiteler başta olmak üzere tüm alanlarda örgütleneceklerini açıkladı.

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDGH) kuruluşunu ilan ettiği açıklamada Kürt gençliği üzerinde çok sistemli olarak özellikle şu üç yöntemin uygulandığını belirtti.

YDGH, bunları şöyle sıraladı:

“Birincisi; devlet eliyle açtırılan veya açılmasına göz yumulan sayısız fuhuş mekânlarıyla gençliğin ahlaki özünü yitirmesi, fuhuş bataklığına saplanması amaçlanmaktadır.

İkincisi; esrar, eroin vb. birçok uyuşturucu çeşidinin artık okulların kapısında satılabilecek düzeyde yaygınlaşmasını sağlayarak sağlıklı düşünemeyen, uyuşuk, kaygılara boğulmuş bir gençlik yığını oluşturmak hedeflenmektedir.

Üçüncüsü ve en kapsamlısı; Kürt gençliğini cemaat ve tarikatlara yönlendirerek yobaz, kaderci ve kendi toplumsal gerçeğine yabancılaştırılmış bir yığın oluşturulmak istenmesidir. Özellikle gözyaşlarını pazarlayarak içindeki faşist ve Kürt düşmanı yönünü gizlemeye çalışan Fethullah Gülen; açtırdığı yurt, dershane ve okullarla yoksul ve bilinçsiz Kürt gençliğini alçakça kandırarak cemaatine katmaktadır.”

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin zaferin eşiğine geldiği bir aşamada olduğunu belirten YDGH açıklamasında, şöyle devam etti:  “Her ne kadar Erdoğan ve tayfası sanal bir ‘barış süreci’ yaratmaya çabalasa da mücadele deneyimlerimiz zaferin sadece ve sadece görkemli bir direnişle gerçekleşeceğini ortaya koymuştur. Yaz sürecinde gerillanın 4. Hamle dönemi çerçevesinde geliştirdiği devrimci operasyonlar ve zindanlarda gelişen açlık grevi direnişleri sonucunda devletin Önder APO ile görüşmek zorunda kalmasını AKP devletinin bir açılımı gibi ele almak büyük bir gaflettir. Erdoğan’ın takındığı sömürgecilik kibriyle değerlerimize hakaret etmesi bu gaflet durumuna düşenler tarafından iyi ele alınmak zorundadır. En bariz örnek olarak 15 Şubat direnişlerinde çok planlı bir şekilde katledilen Şahin Öner yoldaşa yaklaşım, Faşist AKP devletinin sürece yaklaşımını da ortaya sermektedir. Dolayısıyla biz Kürt gençliğinin Kürt özgürlük mücadelesinin 4. Hamle dönemi perspektifiyle yeni yılda direniş çıtasını yükselterek mücadeleye yüklenmek dışında bir düşüncemiz olmamalıdır."

Tüm tarihsel gelişmelerde gençliğin var olduğunu dile getiren YDGH, gençliğin öncülük bayrağını devralmasının sonucu yakından belirlediğine işaret etti.

YDGH, “İçinden geçtiğimiz tarihsel dönem açısından da bu ihtiyacın gerekliliği açık ve kesindir. Bu kapsamda bizler de ‘genç başladık, genç başaracağız’ diyenlerin mirasına ancak öncü ve devrimci bir gençlik örgütlenmesiyle yanıt olunabileceği bilinciyle Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketini kurduğumuzu tüm halkımıza ve Kürdistan gençliğine ilan ediyoruz" dedi.

AMAÇLAR

YDGH’nin  Kürdistan gençliğinin çatı örgütü olarak mahalleler, liseler, üniversiteler başta olmak üzere tüm alanlarda örgütleneceğinin ifade edildiği açıklamada, hareketin amaçları şöyle sıralandı: 

“-Fuhuş bataklığını kurutarak, uyuşturucu zeminini yok ederek, cemaat sömürüsünü imha ederek, asimilasyon zincirini parçalayarak ahlaki ve politik toplum gençliğine ulaşmak, sömürgecilik bilincini ezerek ‘sömürgeciliği yaşamama ve yaşatmamak’

-AKP ve Gülen işbirliğine dayalı sömürgeciliği ve işgalciliği defederek halkımızı AKP polislerinin zorbalığından ve zulmünden korumak

-Ulusal varlığımıza dönük herhangi bir parçadaki saldırı ve yönelimlere karşı cevap olmak, meşru olan her eylemi gerçekleştirmek

-4. Hamle dönemi perspektifi temelinde zaferi getirecek radikal serhildanları örgütlemek ve öncülüğünü yapmak."

Hareket ayrıca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük ve Kürdistan'a statü kazandırılıncaya kadar direnişten bir an taviz vermeden her geçen an isyanı yükseltmeyi temel amaçları olarak belirlediklerini ifade etti.

EYLEMLER

YDGH açıklamasında Diyarbakır, İstanbul, Mardin, Van, Cizre, Silopi, Siirt ve Adana’da gerçekleştirilen bir dizi eylemi de üstlendi. Bunlar arasında Diyarbakır'da fuhuş yapılan bir yer ile bir PTT bürosuna molotoflu eylem, polis güçlerine yönelik parça tesirli bomba atılması,  30 Ocak tarihinde Cemaatle işbirliği içinde olduğu iddiasıyla bir esnafa yönelik saldırı, SODES kurumunun yakılması ve 10 Şubat'ta kaymakamlık binasına parça tesirli bomba ile saldırı dikkat çekiyor.  Ayrıca İstanbul'da ve diğer kentlerde araçların ateşe verilmesi ile çok sayıda molotoflu ve bombalı eylemlerden bahsediliyor. – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.