1 Mayıs Demokratik Devrim Güçlerinin Gücünü Ortaya Koymalıdır
Makaleler / 19 Nisan 2013 Cuma Saat 07:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 Mayıslar, 1 Mayıslarda verilen mücadeleler ve ödenen bedeller demokrasi ve sosyalizm açısından çok önemli bir yere sahiptir.

1 Mayıs’a az kaldı. 1 Mayıslar Türkiye emekçileri, sosyalistler ve sol demokratlar için çok önemlidir. 1 Mayıslar, 1 Mayıslarda verilen mücadeleler ve ödenen bedeller demokrasi ve sosyalizm açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bugün Türkiye'de bir demokrasi özgürlük mücadelesi varsa bunda 1 Mayıs günlerinde yürütülen mücadelenin, ayağa kalkan özgürlük, eşitlik ve adalet duygularının payı çok büyüktür. Nasıl ki Newroz Kürdistan ve Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde önemli bir yere sahipse; 1 Mayıs da Türkiye'nin özgürlük mücadelesinde çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye hem 1 Mayısların hem de Newrozların gerçek anlamına kavuştuğu ve gerçek anlamına göre kutlandığı bir ülkedir. Bu açıdan Türkiye'nin demokratik, özgür ve sosyalist geleceğine güvenle bakmak gerekir.

Bu 1 Mayıs’ta Türkiye ve Kürdistan özgür ve demokratik yaşama daha yakındır. Kürt Halk Önderinin 2013 Newrozu’nda yayınladığı mesaj, özgür ve demokratik Türkiye ufkunu net bir biçimde ortaya koymuştur. Mahirlerin, Denizlerin, İbrahimlerin, Kemal Pirlerin, Hakilerin, Agitlerin, Beritanların, Zilanların, Nudaların, Saraların özgürlük, demokrasi ve sosyalizm özlemine yakın olunduğunu müjdelemiştir. Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesinin bu değerlerimizin gücüyle gerçekleşeceğini ve bu değerlerimizin gücüyle Ortadoğu'nun da özgürleşeceğini vurgulamıştır. Demokrasi ve özgürlük güçlerinin bu düzeyde etkin bir güce ulaşmasının sadece bölgede değil, tüm dünyada sosyalizmin de yükselişi anlamına geleceğini bu mesajın özü olarak ortaya koymuştur.

Demokrasi, özgürlük ve sosyalist güçlerinin önü sonuna kadar açılacaktır. Türkiye halkı muhafazakar-ulusalcı ikileminden kurtularak gerçek demokrasi güçlerinin etkin olduğu yeni bir Türkiye doğacaktır. 2013 yılı 1 Mayıs’ı bu yeni Türkiye'nin yüzü olacaktır. Kürt Halk Önderinin başlatmış olduğu süreç esas olarak radikal demokrasi güçlerinin Türkiye'nin siyasal yaşamına müdahil olma imkanını sunmaktadır. Eğer demokrasi güçleri birliğini güçlendirir ve bu sürece etkin müdahil olursa Türkiye'nin geleceğinde esas söz sahibi bu güçler olacaktır. Diğer tüm siyasi güçlerin varlığı konjonktürel olmaktan kurtulamayacaktır.

Bu süreç Kürt Halk Önderinin inisiyatifinde gelişmektedir. Kürt Özgürlük Hareketi ve demokrasi güçlerinin mücadelesi karşısında sıkışan AKP ve Türk devletine Türkiye'nin demokratikleşmesi yönünde adım attırılmaya çalışılmaktadır. Kürt halkının özgürlükçü demokratik güçleri ve Türkiye'nin tüm demokrasi güçleriyle birlikte bu süreç Türkiye'nin demokratikleştirilmesiyle taçlandırılacaktır. Bu yeni ve demokratikleşmeye evrilen Türkiye'de esas olarak sol demokratların etkisi artacaktır. Çünkü bugüne kadarki en etkili demokrasi mücadelesini bu güçler verdiği gibi, bugünkü noktaya gelinmesinde ve yeni sürecin başlatılmasında da bu güçlerin belirleyici rolü vardır.

Bir iki kendine sol diyen güçler dışında tüm sol güçler ve demokrasi güçleri bu sürecin kendilerine ait olduğu, kendileri tarafından sahiplenilmesi ve sonuca götürülmesi gerektiği bilincindedirler. Tabii ki Türkiye'yi demokratikleştirme mücadelesinde geniş yelpazede tüm demokrasi güçlerinin gücünün de harekete geçirilmesi gerekmektedir.

1 Mayısların özlemi olan güzel ve güneşli günler görme imkanı artmıştır. Bu konuda sol ve tüm demokrat güçlerin birliği önemlidir. Bu süreç bir demokratik devrim sürecidir. Her devrim süreci de bir ittifaklar konusu olduğuna göre bu süreçte birlik ve ittifakların önemi her zamankinden daha artmıştır. 2013 1 Mayıs’ı da demokratik devrimin ittifakının sağlandığı, emekçilerin, tüm etnik ve dinsel ezilen toplulukların ve tüm demokrasi güçlerinin gücünün gösterildiği bir gün olmalıdır.

1 Mayıs bu yıl halkların kardeşliği ve demokratik devrim güçlerinin birliğinin ortaya konulduğu bir gün olmalıdır. Devrimci demokrasi güçleri ve radikal demokratlar artık verdikleri emeğin ve ödedikleri bedellerin somut sonuçlarının olacağı bir duruşu ve tutumu ortaya koymalıdırlar. Türkiye'nin demokratikleşmesinde kimin rolü büyük olursa Türkiye ve Ortadoğu'nun geleceğinde de onun-onların rolü büyük olacaktır. O  nedenle Kürt halkının büyük demokratik devrim gücüyle Türkiye'nin sol, demokrat, tüm demokratik devrim güçleri birleşmeli ve ortak hareket etmelidir. Kürt Özgürlük Hareketi'nin her zaman temel müttefiki sol, sosyalist, radikal demokratlarla tüm ezilen etnik ve inanç topluluklarıdır. 1 Mayıs bu müttefiklerin gücünü ortaya koyduğu ve Türkiye siyasetine aktif olarak müdahale ettiği gün haline getirilmelidir.

Kürt Halk Önderinin demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesi sadece Kürtlerin değil, tüm emekçi halkın, etnik ve dinsel toplulukların demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa etme hamlesidir. Bu inisiyatif ve hamleyi böyle anlamak gerekir. Bunun dışındaki tüm anlamalar yanlıştır ve saptırmadır.

Kürt halkı bu yıl da 1 Mayıs meydanlarını doldurmalı, Türkiye'yi demokratikleştirme mücadelesindeki müttefikleriyle 1 Mayıs meydanlarında buluşmalıdır. 1 Mayıs’ta demokrasi güçlerinin gücü gösterilmelidir. 1 Mayıs’ta bu güç gösterilirse bu aynı zamanda sürece radikal demokratik bir müdahale olacaktır ve sürecin karakterini etkileyecektir.

Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin ve Kemal Pirlerin özlemlerini gerçekleştirmek için 1 Mayıs alanlarını dolduralım, halkların kardeşçe yaşadığı demokratik Türkiye'yi gerçekleştirme irademizi herkese gösterelim.

Hüseyin Ali

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.