Kürt Öğrenciler 1. Avrupa Kongresi’ni Yapıyor
Gençlik / 05 Mayıs 2013 Pazar Saat 22:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa çapında örgütlenerek kurumlaşma arayışında olan Kürt öğrenciler, 18-19 Mayıs tarihlerinde Köln Üniversitesi’nde 1. Avrupa Kongresi’nde bir araya geliyor.


 
Avrupa çapında örgütlenerek kurumlaşma arayışında olan Kürt öğrenciler, 18-19 Mayıs tarihlerinde Köln Üniversitesi’nde 1. Avrupa Kongresi’nde bir araya geliyor. Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), bu kongreye lise ve dengi okullarda, üniversite ve yüksek okullarda okuyan bütün öğrenciler ile akademisyenlerin davetli olduğunu bildirdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’taki tarihi çağrısı ve KCK’nin 25 Nisan’da geri çekilme ilanını yaptığı açıklaması ile Türkiye’de somutluk kazanan demokratik çözüm sürecinde, Avrupa’daki Kürtler de daha geniş bir örgütlenme ve katılım hedefiyle kongreye gidiyor.

Kongreye katılım çağrısı yapan Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK),  Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmelere dikkat çekerek, “Kürt özgürlük, demokrasi ve diriliş mücadelesi büyük gelişmeler kaydederek ve evrenselleşerek tarihsel bir döneme girmiştir. Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın 21 Martta ilan ettiği barış süreci, Kürt Özgürlük Hareketi, Kürt halkı ve bütün demokrasi güçlerinin de sahiplendiği ‘Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa Etme Hamlesi’ diye nitelendirilerek başlamıştır. Kürdistan’da, Türkiye’de ve dünyada özgürlük, kardeşlik, barışa dair umutlar yaratan bu adım, Kürt sorunun daha güçlü tartışılmasına vesile olmuştur. Bütün toplumsal değişim dönüşüm süreçlerinde olduğu gibi bu sürecin esas motor gücünü yine gençlik oluşturacaktır” dedi.

AVRUPA ÇAPINDA ÖRGÜTLENME

Özellikle öğrencilere böyle tarihsel bir süreçte büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizen kongre hazırlık komitesi, şunları ifade etti: “Dili, kültürü, tarihi ve bütünüyle varlığı ile katliamlardan geçirilen Kürt toplumu, bütün zenginliğiyle ve büyük direnişiyle insanlık tarihinde yerini alıyor. Kendisini yeniden var eden Kürtler, diğer bütün halklarla birlikte demokratik, ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü toplum paradigması ve „halkların kardeşliği“ ilkesine göre birlikte özgürleşiyorlar, özgürleştiriyorlar. Toplumumuzun yaşadığı bu yoğun değişim ve dönüşüm sürecinde Kürdistanlı ve Kürtlerin özgürlük mücadelesine gönül vermiş bütün demokratik öğrencilerin bir araya gelerek tartışmalar yürütmeleri, kararlaşmaları ve Avrupa çapında örgütlenmeleri çok büyük öneme sahiptir.

Avrupa’da uzun süredir yoğun bir Kürdistanlı öğrenci kitlesi bulunmaktadır. Öğrenciler yaşadıkları ülkelerde, okudukları üniversitelerde sosyal, kültürel, eğitimsel, örgütsel-kurumsal sorunlar yaşamaktadırlar. Bir tarafta Kürdistan’da yaşananlar, diğer taraftan Avrupa’daki zorlu koşullar Kürt öğrencilerinin Avrupa çapında bir araya gelerek sosyal, politik ve eğitimsel sorunlarını tartışmalarını, ortak çözüm perspektifi geliştirmelerini ve Avrupa çapında örgütlenerek kurumsallaşmalarını gerektirmektedir.”

Açıklamada, şu çağrılar yapıldı: “Bu çerçevede Haziran 2011 tarihinde 1. Avrupa YXK Konferansı’nda aldığımız karar doğrultusunda, 18-19 Mayıs 2013 Tarihinde Almanya’nın Köln kentindeki Köln Üniversitesinde gerçekleştireceğimiz Kürdistan Öğrenciler Birliğinin 1. Avrupa Kongresine bütün yurtsever demokratik öğrenciler davetlidir. Kongreye, YXK olarak örgütlü olduğumuz Avusturya, Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda’dan delegeler bazında katılırken, İsviçre, İtalya, İngiltere, Polonya, Balkan ülkeleri, Norveç, Danimarka ve İsveç’teki öğrencilere de katılım çağrısı yapıyoruz. Bu kongreye lise ve dengi okullarda, üniversite ve yüksek okullarda okuyan bütün öğrenciler ve akademisyenler de davetlidir.

Toplumların özgürleşmesinde ve demokratikleşmesinde, o toplumun öğrenci gençliğinin büyük sorumlulukları vardır. Bu anlamda Kürdistanlı öğrencilerin YXK 1. Avrupa Kongresinde sorunlarını tartışarak ortak perspektif geliştirmeleri, Avrupa çapında kurumsal çalışmalarını güçlendirmeleri ve Kürt toplumunun yaşadığı özgürleşme sürecine aktif katılımları büyük öneme sahiptir. Bu şiarla Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı öğrenciler ve Kürt halkının özgürlük mücadelesine gönül vermiş bütün demokratik öğrencileri, 18-19 Mayısta aramızda görmek, birlikte tartışarak, kararlaşarak, planlayarak ve pratikleşerek Avrupa çapında örgütlenmeye çağırıyoruz. ”

KONGRE PROGRAMI

Hazırlık Komitesi’nin verdiği bilgilere göre 18 Mayıs günü saat 10.00  ile 19.30 arasında Kürt özgürlük mücadelesinde öğrencileri sorumlulukları, öğrenci hareketi YXK, Avrupa’daki Kürt öğrencilerin durumu, genel olarak Avrupa’daki öğrenci hareketleri ve perspektifler tartışılacak. Ayrıca, karar tasarıları, program ve planlama için çalışma grupları oluşturulacak. Sonraki gün, 10.00 ile 14.00 arasında karar tasarıları, planlama ve bu çerçevede yürütülecek tartışmaların ardından Avrupa Öğrenci Yönetimi oluşturulacak.

Kongre, “Universität KÖLN Albertus-Magnus-Platz 1, 50923 Köln, Almanya” adresinde yapılacak. 17 Mayıs günü buluşma Köln Müllheim’de olacak. – ROJACIWAN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.