Bence Süreç İyi Gitmiyor!
Makaleler / 05 Temmuz 2013 Cuma Saat 06:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP çözüm sürecine stratejik yaklaşmıyor. Bunun için sürece PKK ve Kürt halkını oyalama süreci olarak değerlendirmek istiyor.

Kürt halk önderi Kürt sorununun Demokratik temelde çözülmesi için 21. Mart Amed Newroz’undayaptığı tarihi açıklamasıyla birlikte yeni bir süreç başlatılmış oldu.İki tarafında kendini büyük bir savaşa hazırladıkları bir dönemde Kürt halk önderi bu olumsuz çetin savaş havasını barış havasına çevirdi.Bu süreç başlatılmadan önce ‘silahlar susun fikirler konuşsun’ diyen bir başbakan geri çekilmeye başlar başlamaz yine çözüme hizmet etmeyen o eski zehirli dili kullanmaya başladı. Gezi Parkı’nın yıkım sorununu daha başından itibarendiyalogla çözüme imkân varken başbakanın kibirli tavırlarıyla sorun öyle ağırlaştırıldı ki Kürt sorunun gölgede bırakarak önüne geçti. Türk başbakanı kendisi ve iktidarı için saatlerin hesabını yaparak zaman kaybetmezken mesele Kürt sorunu olunca çok sabırlı davranıyor. Böyle bir dönemde meclisin tatile girmesi debu zihniyetin devamıdır.

Her gün sömürgeci sözcüleri ardı ardına süreç iyi gidiyor diye açıklama yaparken bir tarafta da pratikte bu sürecin iyi gitmesi için hiçbir güven verici adımlar atmıyor,iyi niyetli çaba sarf etmiyor tam aksine ne zihniyette ne sözlerinde ciddi güven vermiyor.

Çözüm süreci başlar başlamaz işgalci TC ve onun hükümeti Kürdistan’da adeta yeniden bir işgal harekete girişmek istemiştir. Mevcut karakol ve kalekollar yetmiyormuş gibi hemen son suratlayeni kalekol inşalarına girişti. Yeni korucu kadrolarını hangi iyi niyetle izah edilebilir.

Kürtlerle yeni bir sayfa açmak isteyen Kürt sorununu çözmek isteyen bir devlet ve hükümet böyle bir yaklaşım içerisine girer mi?Gerillanın geri çekildiği böylesi bir süreçte AKP devletinin geçmişteki Kürt soykırım politikalarını anımsatan bu politikalar ortadayken Kürtler böyle bir şeyi normal karşılaması ve Türk devletinin de böylesi bir durumu anlamaması mümkün mü?

AKP çözüm sürecine stratejik yaklaşmıyor. Bunun için sürece PKK ve Kürt halkını oyalama süreci olarak değerlendirmek istiyor.Son Amed Lice’de yaşananlar bir süredir batı Kürdistan’da süren çatışmaların arkasında Türk devletinin çıkması da AKP devletinin gerçek niyetini ortaya koyuyor.

Son altı ayda yaşanan gelişmeleri insan göz önünde bulundurulduğu zaman Türk başbakanı Tayyip Erdoğan ve hükümetinin Kürt sorunu çözmek için ciddi bir planı ve hazırlığının olmadığı anlaşılıyor.Son Lice olayında bir kez daha ortaya çıktı ki sömürgeci zihniyet hala canlı olup ve ısrarladevrede tutulmaya çalışılıyor.

On yılık AKP iktidarı faşist Türk başbakanın gözünü kör etmiş gibi görünüyor. AKP hiçbir gerçeği görmek istemiyor. Kendi doğruları dışında başka doğruları kabul etmiyor. İkide bir ‘ben yüzde eli oy almışım, mili iradeye saygı duyun’ diyor.Peki, Kürdistan’da ezici bir oyla seçilen belediye başkanlarının AKP’nin yargısı tarafından tutuklanarak zindanlarda rehin tutulması Kürt halkının iradesine saygısızlık olmuyor mu?

Doğru belki bazı noktalarda süreç iyi gidiyor olabilir, çatışma yok, insanlar ölmüyor ama diğer tarafta da cezaevinde yüzlerce Kürt tutsak ölüm sınırında tutuluyor. En önemlisi de Kürt Halk Önderi’nin son görüşmede sağlık sorununun ağırlaşması ve buna rağmen tarafsız bir doktor heyetinin gönderilmiyor olması süreçle ilgili ciddi kuşkular oluşturuyor. Belki sıraladığımız bu gerçeği görmeyen zihniyet için süreç iyi gidiyor olabilir. Ama gerçekçi ve objektif yaklaşan Kürtler için sürecin iyi gitmediği de açıktır.

SömürgeciTürkDevleti ve Ordusu son otuz yıldaKürdistan’da kendileri için adeta kirli savaş merkezine çevirdiler.Şimdide Türk başbakanı Erdoğan ve kurmayları utanmadan Lice katliamıyla ilgili ciddi birşekilde soruşturacağına gidip ahlaksızca sorunu eroin-esrar masallarıyla örtbas etmeye çalışıyor.  Şimdi sormak lazım Kürdistan’da geçmişte görev yapmış ve şimdi de hala görev yapan hangi işgalci Türk generali eroin, esrar, tecavüz, hırsızlık vb. yüz kızartıcı suçlara bulaşmamış ki? Öte yandan PKK’yi yasaklayan, terör listelerine girmesi için her türlü çabayı sarf eden Kürt düşmanlığında Türk devletini geride bırakan Almanya devleti bile 2012 istihbarat raporunda PKK’nin eroinle hiçbir alakasının olmadığını ve bu tür bağımlılık yapan uyuşturucu türü maddelere karşı olduğunu itiraf etmek mecburiyetinde kalmıştır.

Bunlar hepsi olurken gerçekten süreç iyi gidiyor demek,  bir iyi niyetten bahsetmek çok zordur.

Bu nedenlerle bence süreç iyi gitmiyor…
                                       
Amed Dilxwaz

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.