ROJ, NUÇE, Biz ve Siz...
Basından Seçmeler / 05 Temmuz 2013 Cuma Saat 08:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bizler ROJ, Nuçe, Mezopotamya tv'leri, özgür basın çalışanları Ape Musa katledildiğinde, bir çoğumuz henüz çocuktuk.

Bizler ROJ, Nuçe, Mezopotamya tv'leri, özgür basın çalışanları Ape Musa katledildiğinde, bir çoğumuz henüz çocuktuk. Diyarbakır sokaklarında gazete dağıtan Haşım Yaşa ile aynı yaştaydık. Onunla aynı sokaklarda gazete dağıtıyorduk. Bir Haşım'dan binlerce Haşım olduk. Gazeteci abi ve ablalarımızı katlettiğinizde, işkence ve zindanlara attığınızda korkmadık. Gazete binalarımızı bombaladığınızda yine korkmadık. Sizin zulmünüze inat gazeteci olmaya karar verdik.

Birçoğumuza yaşam alanı bırakmadığınız için sürgünlere gittik. Sizin gibi olmamak için, gerçeklere ışık tutmak için, sizin emrinizde çalışmamak için yıllarca ülkemizden ayrı kaldık. Ve buralarda da sessiz kalmamayı, kalbimizle, beynimizle kendimize yaşam gerekçesi yaptığımız hakikat için çalışmaya devam ettik. Med'de, Medya'da, Roj'da çalıştık. Kötülük, zorbalık, haksızlık her yerde örgütlü olduğu için, her yerde ve her zaman diliminde mücadele ettik.

Siz, 'Basın özgürlüğü, insan hakları, demokrasi' gibi kavramları çirkin ve ikiyüzlü gerçeğinize maske etmeye çalıştınız. Söz konusu siyasi ve ekonomik çıkarlarınız olunca bunları ayaklar altına aldınız. Güçten yana tutum belirlediniz. Sizin stratejik ve tarihsel siyasi hesaplarınız gereği kapana kıstırılan Kürt halkı adına yapılan her türlü insani, siyasi, kültürel çalışmayı terörize etmeye çalıştınız.

Bizleri dava açarak, tutuklayarak, tehdit ederek, manipüle etmeye çalışarak, kendinize benzetmeye çalıştınız. Korkutarak bildiğimiz yoldan caydırmaya çalıştınız. Hiç birine eyvallah demedik, demeyeceğiz. Her türlü zorbalık ve hukuksuzluğunuza karşı daha fazla çalışarak cevap verdik.

Yorulanlar, gemiyi terk edip gidenler oldu. Ama kervanımız her zaman yoldaydı ve her zaman yolda olacak.

12 Yaşında 13 kurşunla öldürülen Kürt çocuğu Uğur'la, 8 yaşındaki Enes, 13 yaşındaki Ceylan ve binlercesiyle yaşadık. Onların anılarını sadık kaldık.

Sizler tatlı uykunuzdayken biz Roboskili annelerle ağladık, katır sırtında taşınan insan cesetlerini dünyaya duyurduk. Siz kendinizi dünyaya demokrat gibi göstermeye çabalarken biz sizin gerçek yüzünüze teşhir etmeye çalıştık.

Bize, 'Öcalan’ı unutun, eğer ondan bahsetmezseniz size dava açmayız' dediniz. Ama siyasi öngörünüz iki yıl bile sürmedi. Her türlü ekonomik ve siyasi desteği verdiğiniz devlet Öcalan’la müzakere masasına oturmak durumunda kaldı.

'PKK savaşıyor, bu sebeple terörist' dediniz. 'Teröre övücü yayınlar' yapmayın dediniz. Biz kimin 'terör yaptığını, kimin özgürlük mücadelesi' yürüttüğünü anlatmaya çalıştık.

Siz, kameralar önünde, her zaman 'barış ve demokrasi' dediniz. Şimdi, 'niye PKK savaşı bırakıyor' deyip Kürt televizyonları kapatıyorsunuz. Hani savaştan yana değildiniz. Kürtlere barış için mücadele ediyorlar niye 'ceza kestiniz'.

Şimdi siz demokrat biz terörist mi oluyoruz?

'Mahkemelerimiz bağımsızdır' deyip kapalı kapılar arkasında her türlü çirkin tezgahı kurdunuz. 'İhale için mahkeme açıyoruz' deyip kendi hukukunuzu nasıl oyuncağa çevirdiğinizi kendiniz itiraf ettiniz.

Kendi bakanlarınız, diplomatlarınız, Türk bakan ve diplomatlarla bize karşı plan kurarken bizleri de bu senaryoların içine çekmeye çalıştınız.

Size hiç bir zaman inanmadık. Dürüst davrandık ama saf olmadık. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti sizin bu oyunlarınıza gelip bize karşı zafer gösterileri yaptı. Bizler yine gerçeğe ışık tutmaya çalıştık.

Sonuçta bugün bizim çalıştığımız kurumları kapatmaya çalışarak engellenmeye çalışılıyoruz. Bunu yapabilirsiniz. Ama beynimizi ve yüreğimizi asla teslim alamazsınız. Hiç bir zaman sizin emrinize girmeyeceğiz, hiç bir zaman sizin gibi olmayacağız.

Geçmişte de şimdi de sizin maddi ve manevi desteğinize ihtiyaç duymadık. Her yerde olduğu gibi sizin ülkelerinizde de iyi insanlar vardı ve hala varlar. Onların manevi desteği bizim için her zaman değerlidir.

Bizler kumbarasıyla para toplayan çocuklardan dünyanın en güzel hediyesini aldık. Siz onların bundan sonraki yaşamında hep 'lanetle' anılacaksınız.

Şimdi siz bir iki kurumumuzu kapatarak bizi engellemeye çalışıyorsunuz biz milyonlarca insanın maddi ve manevi desteğiyle her koşul ve zeminde daha fazla mücadele etmeye hazırlanıyoruz.

Siz Roboskili annelerin, kardeşlerin ahını; biz onların duasını alıyoruz.

O yüzden siz zayıf, biz güçlüyüz.

O yüzden diyoruz ki; sizin tüm adaletiniz, demokrasiniz, devletleriniz, ve tüm gücünüz sahte.

Siz, kendinizi kandırmaya, zulüm ve zorbalık yapmaya, biz ise hakikatin peşinde yürümeye devam edeceğiz... 

ANF / Amed Dicle

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA