Goran Sürpriz Peşinde
Gençlik / 19 Şubat 2010 Cuma Saat 10:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak genel seçimlerine sayılı günler kala, Federal Kürdistan’da seçimlere girecek listeler arasında rekabet iyice arttı.

Irak genel seçimlerine sayılı günler kala, Federal Kürdistan’da seçimlere girecek listeler arasında rekabet iyice arttı. Seçim öncesinde tansiyonun her geçen biraz daha yükseldiği Güney Kürdistan’da Noşirvan Mustafa öncülüğündeki Goran Listesi yine sürpriz yapacak gibi gözüküyor.

2009 seçimlerinde değişim sloganıyla rüşvet, yolsuzluk ve ranta son diyerek özellikle YNK’nin kalesi durumundaki Süleymaniye’de beklenmedik bir başarı sağlayan Goran Listesi, şimdi de Irak seçimlerinde aynı başarıyı sağlamak istiyor.

Her ne kadar değişim sloganıyla sahneye çıksa da,Goran listesi  geçen bir yıl içerisinde Federal Kürdistan bölgesinde halkın beklentilerine büyük oranda cevap olamadı. Halkta hayal kırıklığı yaratsa da, KDP ve YNK’ye duyulan tepki, Goran’ın eksikliklerinin ön plana çıkmasına engel oldu. Mevcut durumda KDP ve YNK’nin izlediği yanlış politika, demokrasiyi işletmemeleri, kadının statüsüz bırakılması, işsizlik, gelir adaletsizliği, çevre tahribatı gibi toplumsal etkenler, halkı alternatif partilere yöneltti.

Aslına bakılırsa 2003 yılında ABD’nin Irak’a müdahalesinden sonra, KDP ve YNK’nin rakipsiz olması, zaman içerisinde bu iki partiyi halktan soyutladı. Muhalefetin olmaması, iki partinin kendilerini rakipsiz görmesi, her iki partiyi halktan soyutlayan en önemli etkenler olarak ön plana çıktı. Ardından iki parti yetkilileri arasında alenen büyük yolsuzlukların görülmesi, halkı iyice sorgulamaya sevk etti.

Yaşanan bu durumlardan sonra halk farklı alternatifler üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Halkın tepkilerini ve nabzını iyi ölçen Noşirvan Mustafa bu koşullar altında yeni bir yapılanmaya gitti.

Mevcut durumda kurulu sisteme en iyi alternatif PÇDK’dir. Federal Kürdistan’daki her çevre bu görüşü dile getiriyor. Geçen yılki seçimlere PÇDK’nin Hiva Listesi’ne seçim yasağı getirilmesinin en önemli nedeni buydu. PÇDK geçen yılki şokla tekrar karşılaşabileceği kaygısı ve Kürtlerin Bağdat’ta güçlü olmasını sağlamak için oyların bölünmemesi gerektiği düşüncesiyle Irak genel seçimlerine katılmama kararı alması, en fazla Goran Listesi’ne yarayacak gibi görünüyor.

Çünkü Kerkük, Musul, Diyala, Xanekin, Şengal vb bölgelerde Federal Kürdistan hükümetine halkın ciddi düzeyde tepkisi mevcut. Bu yerlerin statüsünün tartışmalı olması, yerel hükümetin bu bölgelere ilişkin izlediği yanlış politika sonucunda oyların KDP ve YNK’nin Kürdistan Listesine verilmesini engelleyen en önemli etkenlerdir.

Statüsü tartışmalı olan bu bölgede yaşayan Kürtlerin büyük çoğunluğu kendileri için en büyük umut olarak PÇDK’yi görüyorlar. Ancak PÇDK’nin seçimlere katılmama kararı alması, buradaki oyların Goran’da toplanacağı düşüncesi hakim. Hatırlatmak gerekir ki, Goran YNK’nin değişim isteyen kanadını temsil ediyor. Yani zihniyet ve anlayış olarak YNK’den pek bir farkı yok, tek farkı görece daha şeffaf bir yönetim biçimini istemesidir. Buna rağmen halk arasında sempati toplaması, halkın dürüst ve samimi yetkililere duyduğu ihtiyacın ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Belirtilen nedenlerden ötürü Kerkük, Musul, Diyala, Xanekin ve Şengal’de Goran Listesi blok oy alacağa benziyor.

Ayrıca geçen seçimlerde YNK’yi Süleymaniye’de büyük hezimete uğratan Goran Listesi’nin bu başarısından büyük cesaret alan halk, bu seçimlerde Hewler’de de aynı şekilde yaklaşabilir. Geçen seçimlerde Goran’a oy veren halkın başına olumsuz bir durumun gelmediğini gören Hewler, Diyana bölgesinde yaşayanlar bu seçimde kaygıya girmeden Goran’a yönelebilir.

Dahası Goran Listesinin ilk defa Duhok ve Zaxo gibi yerlerde seçim çalışmalarına başlaması, büyük sürpriz yapabileceği algısını güçlendiriyor. Yüzlerce araçla konvoy halinde Behdinan bölgesinde seçim çalışmalarını yürüten Goran, buralardan da önemli oy oranına ulaşabilir.

Goran’ın bu çıkışı elbette ki YNK’yi ciddi düzeyde rahatsız ediyor. Nitekim YNK’nin Goran rahatsızlığı 17 Şubat akşamı uç düzeyde ortaya çıktı. Goran’ın mitingine silahlı saldırı yapacak kadar ileri giden YNK’nin izlediği bu politika önümüzdeki dönemde daha farklı gerginliğe yol açacağa benziyor. Kendilerini YNK’nin anti terör timi olarak tanıtan silahlı kişilerin açtığı ateş sonucunda en az 5 kişinin yaralanması durumun vahametini göstermeye yetiyor.

YNK ve Goran arasında var olan gerginliğin daha nerelere uzanabileceğinin yoğunca tartışıldığı bu dönemde, ipin ucunun kaçırılmaması gerektiği düşüncesi her çevreye hakim.

Mevcut gerginliğin nedeni, YNK’nin tabanını önemli oranda kaybedecek kaygısı yaşamasıdır. Eğer bu seçimde beklendiği gibi Goran yeni bir sürpriz yaparsa, KDP ile YNK ittifakı büyük yara alabilir, hatta bozulabilir. İttifakın bozulması YNK’nin marjinalleşmesi, hatta tasfiyesiyle sonuçlanabilecek bir süreci doğurması kaçınılmazlaşabilir.

Görünen o ki, Goran yavaş yavaş YNK’nin saltanatına son verme stratejisini basit ama akıllı adımlarla hayata geçiriyor. Öngördüğü stratejiyi sonuca götürmeyi başarabilirse, önümüzdeki dönemde YNK’nin yerine KDP ittifakında Goran’ı görmek sürpriz olmaz.

Şahan Dicle

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.