ODTÜ'de PKK Bayrakları Dalgalandı
Gençlik / 10 Mayıs 2013 Cuma Saat 17:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ODTÜ'de her yıl geleneksel olarak yapılan 'Devrim yürüyüşü'ne on bine yakın öğrenci katılırken, ODTÜ stadyumuna PKK bayrağı dikildi. 
ODTÜ'de her yıl geleneksel olarak yapılan 'Devrim yürüyüşü'ne on bine yakın öğrenci katılırken, ODTÜ stadyumuna PKK bayrağı dikildi.

ODTÜ'de 1968 yılında Hüseyin İnan, Taylan Özgür, Alpaslan Özdoğan ve Mustafa Yalçıner tarafından üniversitenin stadyumuna yazılan "Devrim" yazısının yıldönümü nedeniyle ODTÜ kampüsünde yürüyüş yapıldı. ODTÜ'de her yıl geleneksel olarak yapılan 'Devrim yürüyüşü' bu yıl da binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Başta ADYÖD, HDK ODTÜ, SGD, Öğrenci Kolektifleri, SDH, Genç-Sen, Emek Gençliği, Anarşistler, TKP, eşcinseller olmak üzere Ankara'daki diğer üniversitelerden gelen öğrenciler de renkleriyle, bayraklarıyla, flamalarıyla yürüyüşteki yerini aldı. Kampüsün 3'lü Amfi ve Fizik Bölümü önünde bir araya gelen öğrenci toplulukları, yürüyüş öncesinde yaşamını yitiren devrimciler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından öğrenciler, aralarında PKK saflarında yaşamını yitirenlerin de bulunduğu Türkiye devrimci hareketi önderlerinin isimlerini tek tek okuyarak yoklama yaptı. Bütün öğrenciler okunan isimler karşılığında gür bir sesle "yaşıyor" diye haykırdı.

Yürüyüş öncesinde öğrenciler adına açıklama yapan Derya Koca isimli öğrenci, baskının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, "İstanbul'da Kürt öğrenci Kahraman Kaya faşistlerce bıçaklanarak öldürüldü. Eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim isteyen öğrenciler hangi gün tutuklanacağını düşünerek tamamlıyor tahsilini. Hapishanelerdeki siyasi tutsakların sayısı on binlerle hesaplanıyor. Ağır hasta tutsaklar tahliye edilmiyor. Devlet terörü Türkiye'de faşist çetelere devrimci ve demokrat avına çıkma yetkisi verirken, Kürdistan'da Hizbul-kontra'yı kolluk kuvvetlerinin himayesi altına alıyor. Devlet eskisinden daha saldırgan. 18 Aralık'ta ODTÜ'den başlayarak Türkiye'nin kentlerine dalga dalga yayılan direnişimiz Kürdistan'daki mücadeleyle buluşuyor. Direnen ODTÜ'lüler olarak bu kavganın her anında vardık, varız, var olacağız" dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler kortejler eşliğinde Devrim Stadyumu'na doğru yürüyüşe geçti. "ODTÜ direniyor devrime yürüyor" ortak pankartının yanı sıra, "Barışın sesi olup barışı haykıracağız", "Riya şehid riya me ye", "Bê Serok aşitî şaşitî ye", "Dağın sözü göğün gücü var" pankartları taşındı. Öte yandan ADYÖD'lü öğrencilerin taşıdığı pankartta, Ferhat Kurtay, Haki Karer, İbrahim Kaypakkaya'nın posterleri de yer aldı. Birçok dövizin taşındığı yürüyüşte sık sık, "Eşitlik, kardeşlik, Kürt ulusuna özgürlük", "Her der Dicle, her der berxwedan", "Kahrolsun kapitalist modernite", "Her yer Dicle her yer direniş", "Devrimci tutsaklar onurumuzdur" ve "Şehit namirin" sloganları atıldı.

Kampus içinde gerçekleşen yürüyüşün ardından öğrenciler, ODTÜ kampusü içinde bulunan Devrim Stadyumu'na giriş yaptı. Kortej, stadyumda bulunan öğrenciler tarafından alkışlarla karşılandı. Öğrenciler daha sonra stadyumun çimlerinde mumlarla "Devrim" yazdı. Daha sonra HPG gerillası kıyafetiyle stadyuma çıkan iki genç yüzlerini puşiyle kapatarak, PKK bayraklarıylü stadyumda yürüdü. Daha sonra ODTÜ devrim stadına PKK bayrağı dikildi.

Devrim yürüyüşünün ardından stadyumda düzenlenen etkinlikte Grup Kibele ve Kardeş Türküler sahne aldı. Her iki grubun ezgileriyle öğrenciler gece geç saatlere kadar halay çekti. Etkinlik, söylenen ezgilerle son buldu. – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.