Jit Andıcında Mit’in Muhbir Ağı - Dizi - 1
Dizi Yazı / 25 Temmuz 2013 Perşembe Saat 09:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojhack, Kürdistan’da MİT ve Emniyet istihbaratına çalışan işbirlikçi ajanların listelerinin bulunduğu bir ajandayı ele geçirdi.

Rojhack, Kürdistan’da MİT ve Emniyet istihbaratına çalışan işbirlikçi ajanların listelerinin bulunduğu bir ajandayı ele geçirdi.

Rojhack, Kürdistan’da görev yapan Ergenekon ile bağlantılı olduğu tahmin edilen JİT (Jandarma İstihbarat Teşkilatı) elemanlarının, MİT ve Emniyet İstihbaratına bağlı çalışan ajanların isim-konum ve faaliyetleri hakkında yaptıkları fişleme çalışmalarının not edildiği bir ajandayı ele geçirdi.

Rojhac’in JİT elemanlarının kullandığı bilgisayarlara yönelik gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen ajandanın taranarak bilgisayar ortamına çekilmiş otuz sayfalık istihbarat notlarında, Kürdistan’da faaliyet yürüten MİT ve Emniyet İstihbaratıyla çalışan devşirilmiş-işbirlikçi ajanlar (haber elamanı) deşifre ediliyor.

JİT elemanlarına ait bilgisayarlardan ele geçirilen datalar arasında MİT ve Emniyet İstihbaratının faaliyetlerini fişleyen JİT elemanlarına ait olduğu tahmin edilen rütbe ve sicil numaraları, Mardin ve Diyarbakır’ın bazı yerlerinde çekilen birçok fotoğrafta bulunuyor.

JİT’in tuttuğu fişleme ajandasında Mardin ve ilçelerinde, Van, Batman ve Diyarbakır’da, Cizre, Silopi ve İstanbul’da, Ankara’da  MİT ve Emniyet İstihbaratı içine yerleştirilen JİT’e bağlı ‘muhbir’lerinMİT ve Emniyet İstihbaratının birlikte çalıştığı “haber elemanları” isim ve eşkâlleri ile aktarılıyor.

Ajandada ortaya çıkan bilgiler arasında MİT’in KCK davalarında kullandığı gizli tanıklar bulunuyor. Özellikle Batman KCK davasında Dicle, Gulay ve Gülşah kodlarını kullanan önemli bir gizli tanığın ismi de yer alıyor.

JİT elemanlarının tutuğu ajanda da, Simalka sınır kapısının kapalı tutulmasına yönelik MİT elemanlarının KDP yetkilileriyle yaptıkları görüşme notları, Rojava’daYPG’ye karşı savaştırılan çete guruplarının Güney Kürdistan’daki eğitim kamplarında MİT tarafından nasıl eğitildikleri, Azadi ve El Parti örgütlerinin MİT elemanları ile yaptıkları görüşmeler, MİT’in yönlendirmesi ile Azadi ve El Parti üyelerinin Rojava’daYPG’ye yönelik saldırıları, Amude, Qamışlo ve Afrin provokasyonları; Cephetül El Nusra ile MİT arasındaki ilişki trafiği de ajanda da yer alan önemli bilgiler arasında bulunuyor.

Rojhack’inJİT’e ait bilgisayarlardan elde ettiği ajandanın uygun görülen bölümlerini imkanlar ölçüsünde haber dizisi şeklinde yayınlamaya çalışacağız.


Lekolin.org Haber Merkezi


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA