KCK: Bütün Parçalar Rojava’daki Savunma Seferberliğine Katılmalı
Duyurular / 31 Temmuz 2013 Çarşamba Saat 08:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rojava’da İsa Hüso’nun katledilmesinin tüm Kürtler için tehdit anlamına geldiğini kaydeden KCK, “Rojava devrimi güvenceye alınıncaya kadar tüm Kürtler ayakta olmalıdır. Bu devrime fiili katılım başta olmak üzere tüm Kürtler maddi ve manevi destek seferberliği içinde olmalıdırlar” dedi.

Rojava’da İsa Hüso’nun katledilmesinin tüm Kürtler için tehdit anlamına geldiğini kaydeden KCK, “Rojava devrimi güvenceye alınıncaya kadar tüm Kürtler ayakta olmalıdır. Bu devrime fiili katılım başta olmak üzere tüm Kürtler maddi ve manevi destek seferberliği içinde olmalıdırlar” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, dün Rojava’nın Qamişlo kentinde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Kürt Yüksek Konseyi Üyesi İsa Hüso’ya ilişkin başsağlığı mesajı yayınladı.

Mesajda, İsa Hüso’nun katledilmesiyle Kürtlerin özgür ve demokratik yaşamının hedeflendiği belirtilerek, Rojava Kürdistanı’ndaki kazanımların ortadan kaldırılmaya çalışıldığına dikkat çekildi.

“Cinayet sadece çetelerin işi değildir” diyen KCK, “Suriye istihbaratı, Türk devleti ve bazı işbirlikçi Kürtler de Rojava devrimine karşı yürütülen hain ve uğursuz saldırı kampanyasının arkasındadır” ifadesini kullandı.

İsa Hüso’nun katledilmesi tüm Kürtler için özgür yaşama karşı büyük tehdit ve tehlike olarak anlaşılmalıdır” denilen açıklamada KCK, tüm Kürtleri bir saniye kaybetmeksizin maddi-manevi destek seferberliği içinde olmaya çağırdı.

‘İSA HÜSO’NUN KATLEDİLMESİ İLE SİYASİ İRADE HEDEFLENİYOR’


KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklaması şöyle:

Kürt Yüksek Konseyi Diplomasi Komitesi Üyesi ve kuruluşundan bu yana PYD çalışmalarına katılan İsa Hüso alçakça bir suikast ile katledildi. Bu katliamın sorumlularını şiddetle lanetliyor; ailesine, yakınlarına, Rojava Kürdistan halkına ve PYD’ye başsağlığı diliyoruz. Onun özlemlerinin ve anısının mutlaka özgür Kürdistan ve demokratik Suriye olarak gerçekleşeceğine inanıyoruz.

İsa Hüso’nun katledilmesiyle hedeflenen, Kürtlerin özgür ve demokratik yaşamıdır. Özgür Kürt’e tahammülü olmayan birçok gücün içinde olduğu bir cinayet olduğu anlaşılmaktadır. Kürtlerin Batı Kürdistan'da özgür ve demokratik bir ortamda yaşamı sindirilemiyor. Kürt’ü hep köle görmek istediklerinden Kürt’ün özgür ve demokratik yaşamına öfke duyuluyor. Bu nedenle Batı Kürdistan'da kurumlaşan ve gerçekleşen Demokratik Özerkliğe tahammül edilmiyor. Bir aydır birçok gücün Rojava Devrimine saldırması, Kürt köylerine saldırılıp evlerin yağmalanması, göçertilmesi, yüzlerce sivilin rehin alınıp işkence yapılması tamamen Kürtlerin iradesini kırmaya yöneliktir. İsa Hüso şahsında da bilinçli ve topluma öncülük yapanlar sindirilmek ve Kürtlerin siyasi iradesi dağıtılmak istenmektedir.

‘CİNAYET SADECE ÇETELERİN İŞİ DEĞİL’

İsa Hüso’nun öldürülmesi Rojava Kürdistan'a yönelik amaçları netleştirmiştir. Kürtlerin özgür ve demokratik yaşamına saldırılacak kazanımlar ortadan kaldırılmaya çalışılacaktır. Kürtlere düşmanlıkta devlet, muhalefet ve bölge ülkelerinin ortaklaştığı anlaşılmaktadır. Kürtlere saldırıyla birlikte Suriye'de gerçekleşen halk hareketi ve Suriye'yi demokratikleştirme mücadelesi saptırılmaktadır. Bu nedenle bu cinayet sadece Kürtlere saldırtılan çetelerin işi değildir. Suriye istihbaratı, Türk devleti ve bazı işbirlikçi Kürtler de Rojava Devrimine karşı yürütülen hain ve uğursuz saldırı kampanyasının arkasındadır. Bu gerçeklik de göstermektedir ki, Rojava Kürdistan'ın özgürleştirilmesi ve Suriye'nin demokratikleştirilmesi mücadelesi şiddetli geçecektir. Zaten her büyük devrim karşı devrimcilere karşı amansız bir mücadele ile kazanılmıştır. Rojava Kürdistan devrimi de büyük bir mücadeleyle kazanılacaktır. Zaten Kürt halkının muazzam direnişi bu kazanma iradesini ve azmini ortaya koymaktadır.

‘SAVUNMA SEFERBERLİĞİNE TÜM PARÇALAR KATILMALI’

Rojava Devrimci Güçleri, Rojava halkını bir savunma seferberliğine çağırmıştır. KCK olarak biz de bu savunma seferberliğini destekliyoruz. Bu savunma seferberliğine sadece Rojava Kürdistan halkı değil, tüm parçalardaki Kürtler katılmalıdır. Rojava Devrimini savunmak tüm Kürdistan parçalarının özgür ve demokratik yaşamını savunmaktır. Rojava Devrimine saldırıyla sadece Rojava halkının iradesi değil, tüm Kürtlerin iradesi kırılmak istenmektedir. Bu açıdan Rojava Devrimi güvenceye alınıncaya kadar tüm Kürtler ayakta olmalıdır. Bu devrime fiili katılmak başta olmak üzere tüm Kürtler maddi ve manevi destek seferberliği içinde olmalıdırlar. Çünkü bir parçanın devrimi ve kurtuluşu tüm parçaların devrimi ve kurtuluşudur. Bir parçanın kaybetmesi tüm parçaların kaybetmesidir.

Ömrü Kürt halkının özgür ve demokratik yaşamı için geçmiş büyük yurtsever İsa Hüso’nun katledilmesi tüm Kürtler için özgür yaşama karşı büyük tehdit ve tehlike olarak anlaşılmalıdır. Bu tehdit ve tehlikeye karşı bugünden itibaren tek bir saniye duyarsızlık içine girilmeden Rojava devriminin savunulmasına katılım gösterilmelidir.

Rojava Devriminin fedai direnişini bir daha selamlıyor, İsa Hüso’nun özlemlerinin özgür Kürdistan'ı gerçekleştirmesinin gerekçesi olacağına; Rojava Devrimini yenilmez kılarak İsa Hüso ve tüm şehitlerin intikamının alınacağına inanıyoruz. - ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.