İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GENELGE: EL NUSRA’YA DESTEK VERİN
Belgeler / 26 Eylül 2013 Perşembe Saat 11:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devleti ve hükümetinin Rojava Kürdistan’ında katliam yapan El Nusra’ya destek verdiği; İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Hatay valiliğine gönderdiği genelge ile ispatlandı.

AKP hükümeti ve Gülen Cemaati, Rojava’da kadın ve çocukların kafalarını kesen, kestikleri kafalarla yolları kapatan El Nusra çetelerine verdikleri destek, sitemizin ele geçirdiği yeni bir belge ile ispatlandı. Aynı genelgenin Mardin, Urfa ve Antep valilerine de gönderildiği belirtiliyor.

Sitemizin ele geçirdiği gizli ibareli İçişleri Bakanlığı’nın Hatay Valiliğine 15/03/2013 tarihinde yazdığı, 21714546-47201 (81340)  224-5825/42438 sayılı ve 2013/12 sıra numaralı Genelge, AKP hükümetinin El Nusra ile ilişkilerini bütün açıklığı ile ortaya koyuyor.

MİT’in El Nusra mücahitleri

Bugüne kadar sitemizde yayınladığımız bütün haber ve analiz yazılarında AKP hükümeti ve Gülen cemaati ve kurumlarının Suriye ve Rojava’da ‘Allah-u Ekber’ nidalarıyla insanların kafasını kesen çetelere destek verdiğini, MİT’in bu katliamları gerçekleştirdiğini duyurmuştuk.

TC. İçişleri Bakanlığının Hatay Valiliğine gönderdiği genelgenin giriş kısmına yazılan El Nursay’a verilen desteğin gerekçesinde; “Milli İstihbarat Teşkilatımız denetiminde…” vurgusu yapılarak Rojava’da Kürtlere karşı savaştırılan çetelerin MİT’in denetiminde “mücahitler” olduğu, DYP’ye karşı savaştırıldığı belirtilerek bu çetelerinde “… ağırlıkta Çeçen ve Tunuslulardan oluşturulduğu genelgede ifade ediliyor. 

 

Rojava’da YPG tarafından ölü-yaralı, sağ olarak ele geçirilen El Nusra çetelerin çoğunluğunun Çeçen, Tunus ve diğer Arap devletlerinden getirilenler olduğu Ronahi TV ve ANHA minha haber ajansında yayınlanan görüntülerle ortaya çıkmıştı.

İçişleri bakanlığının Hatay valisine gönderdiği genelge ile Türkiye üzerinden geçtikleri artık herkes tarafından bilinen MİT’in ‘çakma mücahitlerine’ Hatay’dan geçişlerinde “gerekli desteğin sağlanarak, güvenliklerine ve konunun gizliliğine…” özen göstermeleri talimatı veriliyor.

 

Türk devletinin ‘bölgesel çıkarları’ için kafa kesen çetelere tam hizmet

MİT, Türk devletinin “bölgesel çıkarları” için kiralık çetelerine Rojava’da katliam yaptırırken, Gülen cemaati, Huda-Par ve AKP hükümetinin kurumları tarafından kara ve havayolu ile Hatay’a gönderilen çetelerine tam hizmet verilmesi için genelge yayınlatıyor.

Genelge de, Hatay ilinin Rojava’ya saldırılar için stratejik bir önemde olduğu, El Nursa ve Irak Şam İslam Devleti isimli çetelere lojistik sağlanması, eğitimleri-yaralıların tedavisi ile İslam adına kelle kesen MİT’e bağlı ‘mücahitlerin geçişlerinin buradan yapılacağı belirtilerek ilgili mercilerin bu işle görevlendirildiği, vali ile koordineli olarak çalışacakları yazıyor.

Kelle kesen çeteler Diyanet İşleri ve Kamu misafirhanelerinde ağırlanıyor

Rojava’da katliam yapan çetelere destek veren İHH, Özgür Der gibi Gülen Cemaati, Huda-Par ve AKP’ye bağlı derneklerin, kuruluşların isimlerini bir süre önce sitemizde yayınlamıştık.

Bu listeye şimdi de devlete ait kurumlar ekleniyor. İçişleri bakanlığının genelgesinde, “konum itibariyle” vurgusu yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı, çetelerin barındırılması, lojistik aktarımında dışardan dikkat çekmeyecek kurumlar arasında yer alıyor. Genelgeden anlaşıldığı kadarıyla bugüne kadar çeteler ile ilgili faaliyetlerin Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden yapıldığı ortaya çıkıyor.

Özellikle Rojava’daki savaşın şiddetlendiği son aylarda Hatay sınırları içindeki Diyanet İşleri misafirhaneleri ile Polis ve Öğretmenevleri, Maliye, DSİ ve Üniversite misafirhanelerindeki geliş-gidiş yoğunluğunun nedeni de genelge ile açığa çıkıyor.


 

Lekolin.Org Haber Merkezi


Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.