KÜRDİSTAN HALK İNİSİYATİFİ NEWROZ STARTINI VERDİ
Duyurular / 09 Mart 2014 Pazar Saat 10:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Halk İnisiyatifi bugünden itibaren Newroz kutlamalarının startını verdiklerini belirterek, "Kürdistan’ın bütün il, ilçe, kasaba, mahalle ve köylerinde kesinlikle Newroz ateşi yanmalıdır. Hiç kimse hiç kimseyi beklememelidir." dedi.

Kürdistan Halk İnisiyatifi bugünden itibaren Newroz kutlamalarının startını verdiklerini belirterek,  "Kürdistan’ın bütün il, ilçe, kasaba, mahalle ve köylerinde kesinlikle Newroz ateşi yanmalıdır. Hiç kimse hiç kimseyi beklememelidir." dedi.

Yazılı bir açıklama  yapan Kürdistan Halk İnisiyatifi,  "Özgürlük mücadelemizin mutlak zafere yürüdüğü ve sömürgeci, soykırımcı  kaderin büyük yenilgi yaşadığı tarihsel bir dönemeçten geçiyoruz" diyerek Kürtlerin Ortadoğu'da özgürlüğün tarihini yazmakta olduğunu belirtti.

İnisiyatif, "Apocu Kürt’ler  Ortadoğu da adeta özgürlüğün tarihini yazıyor. Apocu felsefe ve sistemle kendini yaratan Kürtler; İnsanlığın tarihteki en büyük devrimi olan Neolitik devrimde oynadığı öncü Role denk bir rolü, günümüz  Ortadoğusu'nda  bütün insanlığın mirası olabilecek devrimsel gelişmelerde oynamaktadırlar" diye belirtti.

Newroz startının verildiği açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: "Halkımızın bu gerçekliğini gören hegemon ve işbirlikçi bölge sömürgecileri kimi faşist ve dinci güruhları halkımıza ve demokratik güçlere saldırtmaktadırlar. Aynı merkezden harekete geçirilen bu saldırgan sürüleri bir yandan provokasyon yapmaya çalışırken, bir yandan da halkımızın özgürlükçü direngen duygularını sindirmeye çalışıyorlar. Kürdistan da Huda-par denilen keleci-kontra ajan örgütü eliyle yapılırken, batıda faşist gruplar eliyle yapılmaktadır. Halkımız kesinlikle hassas ve duyarlı olmalıdır. Kesinlikle yapılan saldırılara sessiz kalınmamalı, her saldırıya misli ile cevap vermelidir. Kesinlikle halkımız öz savunma temelinde örgütlenmelidir. Yapılan her saldırının karşılığı ve intikamı mutlaka olacaktır. Halkımız asla ama asla mağdur olmamalı. Mağdur olanlar işbirlikçi münafık ve faşist güruhlar olmalıdır.

‘Önder Apo’ya  Özgürlük’ imza kampanyası çalışmalarına seferberlik ruhu ve özgürlük coşkusu ile katılan başta halkımız, dostlarımız ve yoldaşlarımızı devrimci duygularla selamlıyoruz.

Yine 15 şubatla başlayan Önder Apo’ya ve Kürdistan’a özgürlük hamlesi, Kürdistan Kadın özgürlük Mücadelesi öncülüğünde 8 mart serhıldanları ile yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır. Kürt kadınının özgürlük mücadelesine bu düzeyde öncülük etmesi Kürt devriminin demokratik ve özgürlükçü muhtevasını göstermektedir.  Kürt kadının 2014 8 mart eylemselik ve serhıldanının ulaştığı düzeyi Serhildan ruhu ile selamlıyoruz.

Önder Apo’yu ve Kürdistan’ı özgürleştirme hamlesi ile 2014 Newroz’una girmekteyiz. Her geçen gün artık hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağını göstermektedir. Bu gerçeklik Kürt-Kürdistan ve sömürgecileri için fazlası ile böyle olduğu ortadadır. 2014 Newroz ateşi adeta Önder Apo’yu ve Kürdistan’ı Özgürleştirme ateşi olacaktır. Bu hamle zafere ulaşmadan bu ateş asla ve katta sönmeyecektir. Newroz ateşi Rêber Apo ve Kürdistan özgürleşene dek süresiz büyüyerek devam edecektir.  Bu amacın önündeki bütün engelleri yakarak cehenneme çevirecektir.

Newroz; atamız Kawa’dan günümüze kadar büyük diriliş, direniş ve Serhildan günüdür. Newroz; Dehaq’ın zulüm zihniyetine Demirci Kawa kuvveti ile özgürlük balyozunu indirme günüdür. Newroz; Dehaqlardan, sömürgecilerden ve komploculardan intikam alma günüdür. Newroz; Ortadoğu halklarının talansız, sömürüsüz, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bahar bayramını simgelemektedir.

Hakkı verilen bir serhıldan ve inşa hamlesi ile Önderliği ve Kürdistan'ı özgürleştirme hedefinin gerçekleşebileceğine artık dost düşman herkes inanmaktadır. 15 şubat komplosuna karşı gelişen kitlesel serhildan,  8 Mart kadın serhildanı ile buluşmuştur.  Bu sürecin Newroz’la finale ulaşacağı tartışmasızdır. Ancak 2014 Newroz’u  diğer yıllar gibi sadece yıllın finali olmayacaktır. Devrimimizin zafer ve finalinin Newroz’u olacaktır. Rêber Apo’yu kesinlikle ama kesinlikle Özgürleştirme Mücadelesinde büyük bir sıçrama ve yeni bir başlangıç olacaktır.  Bütün dünya, kendini halkına feda eden Önder Apo’nun özgürlüğü için feda etmeye hazır bir halk gerçekliğine tanıklık edecektir.

2014 Newroz’u Kürt halkı için Devrimci Kawa Newroz’una  dönüşebilir. Bunun imkan ve fırsatları fazlası ile mevcuttur. Kürdistan sömürgecileri her zamankinden daha zayıf ve biçare. Kürt halkı ise Önder Apo etrafında kenetlenmiş ve zafere mutlak kenetlenmiş. Bu yılın Newroz’u kesinlikle tek yılın değil mücadelemizin zafer ve Önderliğimizin Özgürlük yılı olacaktır.

Kürdistan Halk İnisiyatifi olarak; bugünden  İtibaren Önder Apo ve Kürdistan’a Özgürlük şiarıyla Newroz kutlamalarının startını veriyoruz.

Kürdistan’ın bütün il, ilçe, kasaba, mahalle ve köylerinde kesinlikle Newroz ateşi yanmalıdır. Hiç kimse hiç kimseyi beklememelidir. İkişer üçer kişi bir araya gelelim ve Newroz’un kutsal ateşini kasabamızda, köyümüzde yakalım. Bu kutlamalara öncülük yapmak her yurtsever ve Kürt bireyinin varoluşsallıktan kaynaklı temel görevidir.

Büyük merkezlerde gelişecek büyük Newroz kutlamalarına bütün halkımız Serhıldan ruhu ile katılmalı, katılmakla yetinmemeli, doğal çalışanı ve sorumluluk sahibi olarak görmelidir kendini.

Bütün herkes kutlamalara Önder Apo posterleri, partimizin bayrakları ile gelmeli ve ulusal renklerimize kuşanmalıdır. Ve bu süreçte yürütülen Önder Apo’ya Özgürlük kampanyasına bütün halkımız yurtsever olmanın sorumluluğu gereği bulunduğu her yerde bu kampanyanın doğal dervişi ve militanı olmalıdır."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


 

TAGS(ETIKETLER): Kurdistan  Halk  Inisiyatifi  Newroz  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.