SURİYE'DE KİMYASAL SİLAHLARI KİM KULLANDI?
Makaleler / 10 Nisan 2014 Perşembe Saat 07:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2013 yılının Ağustos ayında, Suriye rejiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığı ve bunun sonucunda 1800 civarında sivilin hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Kimyasal silah kullanıldığı ve bunca insanın hayatını kaybettiği haberi doğruydu ama kimyasal silahları kim kullanmıştı?

2013 yılının Ağustos ayında, Suriye rejiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığı ve bunun sonucunda 1800 civarında sivilin hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

Kimyasal silah kullanıldığı ve bunca insanın hayatını kaybettiği haberi doğruydu ama kimyasal silahları kim kullanmıştı?

Pulitzer ödüllü ABD’li gazeteci Seymour Hersh, "The Red Line and The Rat Line" (Kırmızı Hat ve Gizli Hat) adlı makalesinde kimyasal silahların Türkiye hükümetinin bilgisi dahilinde kullanıldığını yazmış.

Bu iddiayı daha önce belgeleri ile ortaya koymuştuk. Türk devletinin kimyasal silah kullanma konusunda Kürtler üzerinde uzmanlaştığını da yazmıştık.

Hersh’ün iddialarını doğrulayan haberimizi orijinal haliyle güncelliyoruz.

30 Ağustos 2013 tarihli haberimizdir…

Suriye’ye Müdahale İçin Kimyasal Oyun!

Suriye’nin Şam kırsalındaki Doğu Guta’ ya atılan kimyasal başlıklı silahların ardından ABD, Türkiye ve İngiltere, Fransa öncülüğündeki Avrupa ülkeleri ile Suudi Arabistan, Katar gibi Arap ülkeler, Suriye’ye müdahalede bulunmaya hazırlanıyorlar.

Suriye’nin Şam kırsalındaki Doğu Guta’ ya atılan kimyasal başlıklı silahların ardından ABD, Türkiye ve İngiltere, Fransa öncülüğündeki Avrupa ülkeleri ile Suudi Arabistan, Katar gibi Arap ülkeler, Suriye’ye müdahalede bulunmaya hazırlanıyorlar.

Suriye’yi işgale hazırlanan koalisyon güçleri Esad rejiminin sivil halka karşı kimyasal silah kullandığını iddia ediyor. Fakat son günlerdeki gelişmelere bakıldığında bunun Suriye’ye müdahale için Türkiye’nin başını çektiği uluslararası güçlerin bir oyun olduğu ortaya çıkıyor. Birçok internet sitesinde ortaya çıkan belge ve videolar, Rusya kaynaklı uydu görüntüleri kimyasal silahların Esad rejimi tarafından atılmadığını gösteriyor. Yine Guta’ya atılan kimyasal silahın bilen Sarin gazı olmadığı elde yapılan bir gaz olduğu iddia ediliyor.

Rusya: Füzeleri ÖSO Fırlattı

Rusya’nın ortaya çıkardığı uydu görüntülerine göre Doğu Guta ’ya atılan kimyasal başlıklı füzeler, muhaliflerin kontrolünde bulunan Duma’dan atıldı. Görüntülerden tespit edildiğine göre; füzelerin fırlatıldığı bölge tamamen Türkiye’nin denetiminde bulunan ve Türkiye’den lojistik destek alan muhaliflerin bölgesi. İddialara göre Rusya BM(Birleşmiş Milletler) temsilcisi Vitali Çurkin’in BM Güvenlik Konseyine sunduğu uydu görüntülerine göre Güvenlik Konseyi üyelerinin önceki görüşlerini gözden geçirmek zorunda kaldıkları belirtiliyor.

Katliamda Türkiye menşeli kimyasal gazlar

Bir başka iddiaya göre muhalifler özellikle son zamanlarda Esad güçleri karşısında çok zorlanıyorlardı. Rejimin saldırılarını durdurmadığı takdirde Alevi köylerine karşı kimyasal silahlar kullanacaklarını açık bir şekilde dile getiriyorlar. Ortaya çıkan videolara göre, Muhaliflerin elinde bulunan Kimyasal Gaz yapımında kullanılan ham maddenin Türkiye’den gittiği de açık bir şekilde görülüyor. Bölge kaynakları da kullanılan gazın ham maddeleri Türkiye'den temin edilen ''ev yapımı'' kimyasal gaz olduğu yönünde duyumlar iletiyor.

Öldürülen ÖSO militanlarının üzerlerinde ele geçen görüntülerde ‘ev yapımı’ kimyasal gaz yapımında kullanılan kimyasal hammaddelerin bulunduğu varillerin üzerinde “Kimyasal Üretim ve Satış'' Şirketi TEKKİM-Organize San. Bölgesi Mavi Cad. 8. Sk. No:1 Bursa / Türkiye adresi

Kimyasal Gaz yapımında kullanılan ve ancak özel izinle alınabilen hammadde, Türkiye’nin muhaliflere açık bir şekilde lojistik destek verdiği ve muhaliflerin Türkiye’deki kamplarda eğitim gördükleri defalarca belgelenmişti.

Suriye’ye Müdahalenin Gerekçesi Oluşturuluyor

ABD, İngiltere, İsrail ve Türkiye’nin başını çektiği ‘Gönüllüler Koalisyonu’ Suriye’ye askeri müdahalede bulunmak için muhaliflere attırdıkları kimyasal silah ile son gerekçelerini de oluşturdular. Mısırda yaşananlardan İsrail’i sorumlu tutan Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yine aynı saflarda İsrail’le beraber Suriye’ye girme hazırlığında bulunuyor.

Rojava ’ya Müdahale Hazırlığı

Türk devletinin Rojava karşısındaki tavrı ve El Nusra çetelerine verdiği destek biliniyor. Suriye’ye yapılacak olan askeri müdahaleyi Türk devleti fırsata dönüştürmeye çalışıyor. Suriye’ye müdahale sırasında Türkiye’nin Rojava’ya müdahale ederek YPG’nin elinde bulunan alanları bombardımana tutacağı iddia ediliyor. Türk devleti, Rojava’ya saldırı gerekçesini de yine Suriye’ye yaptıkları gibi “PKK’nın elinde kimyasal silah var” iddialarıyla gündeme getirmeye çalışıyor.

MİT’in (Milli İstihbarat Teşkilatı); “PYD, VX adı verilen sinir gazını temin ederek Kandile gönderdi” haberini yandaş medyasına servis etti. Bu şekilde Türkiye kamuoyunu inandırmaya çalışıyor. Bir süre önce ANF’de yayınlanan gizli bir belgede, Güney Kürdistan’da KDP ve Türkiye istihbarat sorumluları ile ABD, İsrail istihbaratının katıldığı bir toplantıda Türk devletinin Rojava’ya girmesinin senaryoları oluşturulmuş, Rojava'da Türk devletine üç adet askeri üs sözü verilmişti.

Türk devletinin kimyasal silah sicili kabarık

Suriye’de kimyasal silah kullanıldıktan sonra Türk Basını ‘ikinci Halepçe’ manşetleri atarak konuya dikkat çekmek istedi. Suriye’de sivillere yönelik kimyasal saldırıların arkasında bulunan Türk devleti, katliama Halepçe benzetmesi yaparak Suriye’ye yönelik işgal harekatına meşruluk kazandırmaya çalışıyor. Halepçe katliamının arkasında Türkiye ve Avrupa devletlerinin bulunduğunu da hatırlatmak gerekir.

16 Mart 1988’de Güney Kürdistan’ın Halepçe kentine Saddam rejimi tarafından Kimyasal bomba atılmıştı. Gerçekleştirilen bu katliamda 5 binden fazla Kürt katledildi. Irak’ın ABD tarafından işgal edilmesi ardından Saddam Hüseyin tutuklandı. Yapılan yargılamasında Halepçe katliamında kimyasal bombaların Türkiye üzerinden kendilerine ulaştırıldığını, bu katliamda Türk devletinin kendilerine destek verdiğini itiraf etmişti. Saddam’ın itiraflarından oluşan görüntülerde, Türk devletinin isteği üzerine ABD tarafından bu bölüm kayıtlardan çıkartıldı.

Türk devletinin kimyasal bombalarla ilişkisi daha sonraki yıllarda da devam etti.1999 yılında Şırnak'ınBallıkaya(Bîlika) kırsal alanında şu anki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in komuta ettiği bir operasyonda bir mağarada saklanan PKK gerillalarına yönelik kimyasal bomba kullanılmış bu saldırıda 20 PKK gerillası yaşamını yitirmiştir.14 yıl sonra yine aynı isim Necdet Özel, 31 Ağustos’ta AKP darbesi ile Genelkurmay Başkanı yapılır yapılmaz, Ekim 2011 tarihinde Hakkari’nin Çukurca kırsal alanında bulunan Kazan vadisi-GelîyêTiyarê’de, PKK gerillalarına yönelik düzenlenen operasyonda namı meşhur kimyasal Necdet’in talimatı üzerine kimyasal bomba kullanıldı. 36 PKK gerillası bu saldırılarda yaşamını yitirdi.

2 yıl sonra yine aynı Genelkurmay Başkanı Kimyasal Necdet, bu seferde Suriye’de 1800 sivil insanın kimyasal silahlarla öldürülmesinde rol oynuyor.

Şiyar Ardil

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER): KIMTASAL  TURKIYE  EL  NUSRA  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.