ELAZIĞ’DAN 12 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GERİLLAYA KATILDI
Gençlik / 19 Haziran 2014 Perşembe Saat 07:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümetinin gençlere yönelik baskı ve sindirme politikasına tepki olarak Elazığ Üniversitesi’nden gerillaya katılan 12 öğrenci; “Bu savaşta ısrar politikası sürdüğü müddetçe, Kürdistan gençliği yönünü dağlara verecektir” dedi.

AKP hükümetinin gençlere yönelik baskı ve sindirme politikasına tepki olarak Elazığ Üniversitesi’nden gerillaya katılan 12 öğrenci; “Bu savaşta ısrar politikası sürdüğü müddetçe, Kürdistan gençliği yönünü dağlara verecektir” dedi.

AKP hükümetinin son dönemde gençler üzerinde uyguladığı baskı ve sindirme politikalarına karşı Kürdistanlı gençler PKK saflarına katılmaya devam ediyor. Bu politikaları protesto etmek ve özgürlük mücadelesine katılmak amacıyla Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden katılan 53 Üniversiteli gencin ardından Elazığ Fırat Üniversitesi’nden de 12 öğrenci gerilla alanlarında yaptığı basın açıklamasıyla PKK’ye katıldığını duyurdu.

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan gerilla Rojin Adıyaman “Başta Kürdistan ve tüm Dünya halklarını barışa olan özlemimizle selamlıyoruz” diyerek devamla şunları belirtti: “Bilindiği üzere Önder Apo, 2013 Amed Newrozun’da barış ve kardeşlik için tarihi bir adım attı. Buna paralel Kürt Özgürlük Hareketi üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirdi. Ama AKP hükümeti sürecin muhataplarından biri olarak üzerine düşen görevi yerine getirmedi. Ayrıca süreçten istifade ederek Kürdistan’da karakol, kalekol ve baraj yapımlarını hızlandırdı. Bunun yanında Kürdistan gençliğine yönelik kültürel soykırım politikaları da AKP hükümetinin çözümsüzlükteki ısrarını gözler önüne serdi.”

LİCE KATLİAMINA TEPKİ BİZİ DAĞA GETİRDİ

Üniversiteli gençler yaptıkları açıklamada katılma nedenlerinin AKP’nin son dönemde lice’de gerçekleştirdiği katliama ve savaştaki ısrar politikalarına tepki olduğu dile getirdi. AKP’nin bu savaş yanlısı politikalarına gençliğin gerilla saflarına katılarak yanıt vereceğini belirten gençler devamla şunları dile getirdi:

“Son zamanda kamuoyuna yansıyan, çocukların ve gençlerin PKK tarafından kaçırıldığı propagandasına ve AKP hükümetinin Lice’de yaptığı katliama, savaşta ısrar politikalarına karşı tepki olarak Elazığ Fırat Üniversitesinden 12 arkadaş kendi irademizle PKK saflarına katıldık. Buradan AKP hükümetini bir kez daha uyarıyoruz; Bu savaş politikasında ısrar devam ettiği sürece, Kürdistan gençliği yönünü özgür dağlara çevirecek, AKP’ye böyle yanıt verecektir. Bizler buradan demokrasiden yana tüm gençleri Demokratik, Ekolojik, Özgürlükçü bir yaşamın temsilcisi olan PKK saflarında savaşmaya davet ediyoruz.”

Açıklama “Bijî Serok Apo”, “Bi Can, Bi xwîn, Em Bi Te rê Ne Ey Serok” ve “Be Serok Jiyan Na be” sloganlarıyla son bulurken yeni katılan gençlerin yeni gerilla giysileri içerisinde heyecanlı oldukları gözlemlendi. –ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  ELAZIG  DAN  12  UNIVERSITE  OGRENCISI  GERILLAYA  KATILDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.