HDP YENİ BİR TÜRKİYE’DİR
Makaleler / 19 Haziran 2014 Perşembe Saat 08:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hafta sonu Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresini yapacak. Türkiye'nin tüm halklarını, etnik ve inanç topluluklarını, toplumsal kesimlerini, sivil toplum örgütlerini, kadın ve gençliğini kapsayacak bir kongre olacaktır. İlk defa tüm Türkiye'yi kapsayacak bir parti Türkiye siyasetinde etkili bir biçimde yer alacaktır. Türkiye'de diğer partilerin tümü bir kısım sosyal kesimi ya da etnik ve inanç topluluğunu dışlıyordu. Bazı kesimleri dışlayan politikalar izliyordu.

Hafta sonu Halkların Demokratik Partisi (HDP) kongresini yapacak. Türkiye'nin tüm halklarını, etnik ve inanç topluluklarını, toplumsal kesimlerini, sivil toplum örgütlerini, kadın ve gençliğini kapsayacak bir kongre olacaktır. İlk defa tüm Türkiye'yi kapsayacak bir parti Türkiye siyasetinde etkili bir biçimde yer alacaktır. Türkiye'de diğer partilerin tümü bir kısım sosyal kesimi ya da etnik ve inanç topluluğunu dışlıyordu. Bazı kesimleri dışlayan politikalar izliyordu.

Başbakan her konuşmasında “Diğerleri Türkiye partisi değil, biz Türkiye'nin her yerinden oy alıyoruz” diye böbürlense de AKP Türkiye'nin çok önemli toplumsal kesimlerini dışlamaktadır. Kuşkusuz her parti tüm toplumsal kesimlerin çıkarını savunamaz. Bizim vurguladığımız, demokratik olma iddiasında olan partilerin sömürücü ve baskıcı bir zümre dışında her toplumsal kesime seslenecek bir karakterde olması gerektiği konusudur. Ama AKP ve CHP böyle partiler değildir. Demokrasi ihtiyacı olan ve demokratik toplum içinde yer alabilecek bazı kesimleri dıştalamaktadırlar. Bu nedenle her ikisi de Türkiye'nin tüm temel sorunlarını çözecek karaktere sahip değildirler.

HDP, tüm Türkiye halkına seslenen, Türkiye'nin tüm temel sorunlarına çözüm projesi olan tek partidir. Demokratik ulus ve demokratik toplum partisidir. Örgütlü toplumsal güçlere dayanan gerçek demokratik bir partidir. Kuşkusuz bazı partiler de böyle bir iddiada bulunmaktadır. Ancak mevcut durumda Türkiye siyasetinde etkisi olan partiler içinde HDP gibi demokratik toplumcu bir parti yoktur. Bu yönüyle Türkiye'nin en temel ihtiyacı böyle bir partidir. Su, hava, ekmek kadar zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Eğer HDP kendini iyi örgütler ve tanıtırsa Türkiye halklarının umudu haline gelir.

Türk devleti ve hükümeti bu gerçeği gördüğü için HDP’nin güçlenmesini istemiyor. Türk devleti HDP güçlenirse Türkiye'nin mevcut paradigmasının çökeceğini görüyor. HDP, yeni bir Türkiye projesidir. Herhangi bir konuda politika değişikliği öneren bir partiden ziyade, yeni bir Türkiye yaratmayı hedefleyen bir partidir. Bu Türkiye'de öteki kalmayacak, her toplumsal kesim kendi olarak özgür ve demokratik yaşama kavuşacaktır. Zaten Türkiye'nin temel sorunu, her toplumsal kesimin kendi olarak kabul edilmemesidir. Sözde kabul edilse de tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek kimlik, tek dil, tek inanç, tek tek denilmektedir. HDP ise tüm renkleriyle yeni bir Türkiye'yi hedeflemektedir. Bu nedenle her gün tek tek diyen Erdoğan HDP’yi düşman ilan etmiştir. Kuşkusuz bu tekçi devlet zihniyetinin düşmanlığıdır. AKP hükümeti CHP ve MHP ile ağız dalaşı içinde ülkeyi yönetme kolaylığını sürdürmek istemektedir.

Biz devletin HDP karşıtlığını anlıyoruz; HDP’nin Türkiye genelinde etkili olmaması için devletin derinliklerinde örgütlenen saldırıları da anlıyoruz. Ancak Türkiye'de bazı sol güçlerin ve Kürdistan'da kendine yurtsever demokrat diyen bazılarının HDP’ye soğuk bakmalarını ve HDP karşıtı propaganda yapmalarını anlamıyoruz. Ne herhangi bir sol kesim HDP içinde eriyecektir, ne de Kürt demokratik hareketi böyle bir partide varlığını kaybedecektir. Kimi sol kesimler ve bazı yurtsever demokratlar kendilerinin böyle bir parti içinde erimelerinden kaygı duyuyorlarmış. İki taraf da saçmalıyor desek abartmış olmayız. Halbuki bu proje hem solu hem de Kürt demokratik hareketini güçlendirecektir. Çünkü gelinen noktada her ikisinin güçlenmesi için birbirine ihtiyacı vardır. Bu iki hareket birbirini tamamlayıp güçlendirmezse her ikisi de tıkanma yaşamaktan kurtulamayacaktır. Birinin zayıf, diğerinin biraz güçlü olması bu gerçekliği değiştirmez. Çünkü Türkiye'yi demokratikleştirecek ve Kürt sorununu çözecek olan böyle bir siyasi harekettir. Bunu gerçekleştirebilecek kapasiteye ulaşmadan hiçbir kesimin kendi öngördüğü siyasi projesini başarıya ulaştırma şansı yoktur. Bunu anlamamak, yaşadıkları siyasi tarihten hiçbir sonuç çıkarmamak ve aptalları oynamaktır.

HDP, hem Türkiye solunu hem de Kürt sol demokrat hareketi güçlendirecektir. Çünkü Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünü isteyenlerin böyle bir siyasi partiye sahip olmaları gerekir. Yoksa sabah akşam mevcut Türkiye rejimini kötülemek ya da kültürel soykırımcı diye suçlamak bir sonuç vermez. Siyasal mücadelede sonuç almak sadece doğruları dillendirmekle olmuyor; doğru araç, yol ve yöntemler devreye sokulmadan sonuç alınamıyor.

HDP projesi Türkiye halkları için bir şanstır. Bu nedenle herkes sorumlu davranmalıdır. Bu partiyi daraltmak, bu projeyi boşa çıkartmak ağır bir tarihi sorumluluk yükler. Bu parti ne bir Kürt demokratik partisidir, ne de sadece bir grubun sol demokrat partisidir. Bunlar dahil Türkiye'nin tüm sol ve demokrat kesimlerinin kendisini içinde bulduğu bir partidir. Ne hiçbir toplumsal kesim ve siyasi görüş bu proje içinde eriyecek, ne de kendini dayatacaktır. Tüm farklı toplumsal güçler, kimlikler, siyasal görüşler ortak bir program etrafında bu partinin içinde yer alacaktır. Ortak program, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve tüm sorunların bu demokratikleşme içinde çözülmesini kapsayacaktır.

Türkiye'de demokrasi isteyen tüm toplumsal kesimler, sol demokrat güçler, etnik ve inanç toplulukları HDP çatısı altında birleşmeli, Ortadoğu kaosunda Türkiye'yi demokratik özgürlükçü bir seçenek haline getirmelidir. 

Cemil Bayık

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  HDP  YENI  BIR  TURKIYE  DIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.