KOBANÊ İÇİN SEFERBERLİK
Makaleler / 09 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 20:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün Dersîmli Nuri Dersîmî’nin Kürt gençlerine hitaben söylediği ‘intikam’ günüdür. Eğer kras fistanlı Kobanîli Kürt kadınları bağlılık yeminleriyle YPJ saflarında savaşmaya gidiyorlarsa, 64 yaşındaki Bavê Kawa bu uğurda şehit düşüyorsa, Kürt gençleri tereddütsüz bu savaşa katılabilmelidirler

Son bir hafta içerisinde yaşlısıyla genciyle 17 Kürt insanı özgür Kürd’ün onuru için savaşarak şehitler kervanına katıldılar.

Bu şahadetlerden 16’sı Kobanî-Zormîxer’de, bir arkadaş da Wan’ın Başkale kırsalında işkenceyle şehit düşen Şervan Koçer yoldaştı. Şahadetlerden biri de 64 yaşında ama gençlik ruhuyla savaşan Bavê Kawa’ydı. Düşman ise Uluslar arası Gladio’nun paramiliter gücü DAİŞ ve onun destekçisi AKP devletidir.

Kobanî’de şu anda seferberlik ilan edildi. Bu bağlamda Kürdistan’ın tüm alanlarından gereken duyarlılık ve katılım bekleniyor.

Peki, neden Rojava, Kobanî, neden Kürdistan?

Kürtler, tarihsel toplumda hep görüldüğü gibi, yeni bir kuşatmayla karşı karşıyalar. Nasıl ki MÖ. 3500’lerde Semitikler Aryenlere, Mezrabotan’a saldırdılarsa ve ardından Asur, İskender, Roma, Avrupa, Osmanlılar ve en son ABD’yle devamı geldiyse, şu anda da uluslar arası Gladio’nun paramiliter gücü DAİŞ adıyla saldırmaktadır.

Fakat Kürtler tarihte nasıl Hurri, Nairi, Mitanni, Kassit, Kurmanc olarak direndilerse; dünün Kurti’si, bugünün Kürd’ü olarak hem de özgür Kürd’ü olarak direnmişler ve direneceklerdir.

Kürtler insanlaşmanın, toplumsallaşmanın ilk öznelerinden olup Tel Xalaf kültürüyle tüm dünyaya beşiklik etmenin onurunu yaşayan bir halktır. Bu anlamda yirmi bin yılın en kadim kültürel halkıdır. Meşe ağacının dallarını kesebilirsiniz, fakat kökünden söküp atmak öyle kolay değildir.

Rêber APO, dalları-budaklarıyla insanlık bahçesini gürleştiren, güzelleştiren bu meşe ağacına adını, kimliğini kazandırarak O’nu fazlalıklarından arındırmış, hakikat aşkıyla sulamış, aydınlık fikirleriyle üzerimizdeki kara bulutları dağıtmıştır.

Avukatsız bırakılan Kürtler artık kendilerini savunmakta, özgür toplum sistemini demokratik ulus esprisiyle diğer halklarla beraber yaşamayı esas almaktadır.

Musul, içinde işbirlikçi güç KDP’nin de olduğu uluslar arası ittifaklarla işgal edildi. Bu konuda yapılan gizli toplantılar da tek tek deşifre oluyor.

Burada asıl hedef Rojava’dır, PKK’nin kırk yıllık Kürt varlığı ve özgürlüğü için verdiği emsalsiz mücadeleyi boşa çıkarma istemidir. Çözüm sürecini kendi siyasetine kurban etmek isteyen AKP devleti bir taraftan Ruhani’yle dirsek temasında, diğer taraftan Wan-Başkale’de Şervan yoldaşı işkenceyle şehit düşürmektedir. Amaç, özgürleşen Kürd’ü tekrar köleleştirmekse, bu pozitivist akılların hesaplayamadıkları bir şey var, o da, özgür ruhların artık köleleştirilemeyeceğidir.

Başta KDP, AKP ve Gladio’nun paramiliter güçleri akıllarını başlarına almalıdır. İslamiyet’le zerre kadar alâkası olmayan, insanlığın başına sosyal bir virüs gibi salınan bu DAİŞ çetelerini yaralandıklarında tedavi eden Türk devleti, gün gelir kendi yarasını saracak doktor bulamayacaktır.

Bazen tarih bir an’da, toplum bir kişi’de yansımasını bulur. Mevcut durumda Kobanî’de somutlaşan Özgür Kürd’ün onur savaşıdır. Ve bu savaş tüm onurlu, namuslu Kürtlerin savaşıdır. Kobanî’de ilan edilen seferberlik de tüm Kürtlerin seferberliğidir.

Bu anlamda “Roj roja namusê ye, rumetê ye” diye bir söz vardır Kürtçede. Başta Kürt gençleri olmak üzere tüm halkların onurlu genç kız ve erkekleri bu seferberlik ruhuyla katılmalı, sömürgeci siyasi sınırları yıkıp, Rojava halkının yanında olmalıdır.

Köylerde, şehirlerde, üniversite kapılarında, devlet memuru olma arayışında, kafeterya köşelerindeki tüm Kürt gençleri onurlarına sahip çıkmak istiyorlarsa bu seferberliğe katılmalıdırlar.

Gün Dersîmli Nuri Dersîmî’nin Kürt gençlerine hitaben söylediği ‘intikam’ günüdür. Eğer kras fistanlı Kobanîli Kürt kadınları bağlılık yeminleriyle YPJ saflarında savaşmaya gidiyorlarsa, 64 yaşındaki Bavê Kawa bu uğurda şehit düşüyorsa, Kürt gençleri tereddütsüz bu savaşa katılabilmelidirler. Gençler Botan’a Özgür Vatana diye sloganlaştırılmış gerçeklik şimdi Rojava’da somutlaşmıştır. Botan artık Rojava’dır, Özgür vatan burasıdır ve bu vatan kendisini savunacak evlatlarını beklemektedir.

Özgürleşen Kürtler direnecektir! Kobanî direnecektir! Bavê Kawa direnip şehit düştüyse, onur sahibi olan onun evlatları, Kürt gençlerimiz de direnecektir. Kürt anaları silah kuşanıp direniyorsa, Kürt kızlarımız elbette ki bu direnişe tereddütsüz katılacak ve direnecektir. Ve bu direnişle birlikte 21. Yüzyıl Kürtleri, Halkların özgürlük devrimine şahitlik edecektir.

 

Mizgîn AGIRÎ

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.netwww.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER): KOBANE    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.