EN ÇİRKİN ŞEY KADINA EL KALDIRMAKTIR
Serbest Yazılar / 19 Kasım 2014 Çarşamba Saat 12:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü her yerde protestolarla, gösterilerle karşılanıyor. Kadına şiddet gündemleştiriliyor. Kadın erkek tüm toplum bilinçlendiriliyor. Kürt kadınları bu konuda öncülük yapıyor. En başta da Kürt toplumu kadına şiddetin kötü ve insanlık dışı bir tutum olduğunu öğreniyor.

İnsanlık tarihinde ilk önce kadın toplumda daha saygındır. Toplumsal yaşamın, doğal olarak insan yaşamının ilk ortaya çıkışında en büyük rolü kadın oynamıştır. Ana kadın toplumda en saygın otoritedir. Bu tabii ki egemenliğe, baskıya ve sömürüye dayanmayan bir saygınlıktır. Ana bugün bile toplumda insanların değer verdiği bir konumda ise, eskiden tüm toplum için böyledir. Eskiden bu konumda olan kadın, daha sonra toplumsal yaşamda geriye atılmış, şiddete maruz kalan bir cins haline getirilmiştir.

Kadın değerden düşürüldükten sonra sürekli üzerinde şiddet uygulanmıştır. Egemenlik ve iktidar, kadın üzerindeki egemenlik ve şiddetten başlayarak kurumlaşmıştır. Egemenlik ve iktidarın ilk kültürü kadınla kurulan ilişkiden başlamıştır. Erkek, kadın üzerindeki iktidar ve küçük imparator haline gelmiştir. Kadın üzerinde her türlü tasarrufu uygulamıştır. Bu yönüyle kadın tarihi baskı, zulüm ve şiddet görme tarihidir. İlk sömürge toplumdur.  Hala da bu sömürge toplum konumundan çıkmamıştır. En uzun süreli ve en derinleşmiş kölelik ve baskı düzeni kadın üzerinde kurulmuştur. Bu açıdan kadına uygulanan baskı, şiddet ve sömürüye karşı çıkmadan hiçbir sömürü, baskı ve şiddete karşı çıkmanın anlamı olmaz. Tutarlı vicdanlı, demokratik ve özgürlükçü bir insan ilk önce kadın üzerindeki baskıya ve şiddete karşı çıkmalıdır. Tutarlı demokrat, özgürlükçü ve sosyalist olmak bundan geçer. Kadına yönelik şiddete karşı çıkılmadan tutarlı yurtsever olunamaz.

Kadına şiddet en başta da ahlaksız bir durumdur. Kadına şiddet uygulayan herkes kirlenir. Kadına şiddet uygulamak anaya şiddet uygulamaktır. Anaya şiddet uygulayanı toplum nasıl ayıplıyorsa, kınıyorsa kadına şiddet uygulayan da aynı düzeyde kınanmalıdır. Kadına şiddet uygulayanın anasına da saygısı olmaz, topluma da. Dürüstlük, temizlik ve ahlaklı olmak kadına saygı duymakla başlar. Kadına şiddet uygulayanlar dürüst, temiz ve ahlaklı kalamazlar. Kadına şiddet uygulayanlar belki bunun bilince değillerdir, ama kadına şiddetin insanı bu hale getirdiğini bilerek bu tür tutumlardan vazgeçmeli, tövbe etmelidirler.

Kürt Halk Önderi, kadın özgürlüğünün anlamını anlatmak ve kavratmak için “Ulusal ve sınıfsal özgürlükten daha değerlidir” demiştir. Bu gerçeklik bile kadına kalkan elin ne kadar antidemokratik ve özgürlük karşıtı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu açıdan başta Kürtler olmak üzere tüm diğer toplumlar kadına büyük değer vermeli ve kadına yönelik şiddete karşı çıkmalıdır. Kadına yönelik şiddete karşı çıkan erkek değerlidir, toplum değerlidir. En güzel, en değerli toplum; kadına yönelik şiddetin olmadığı toplumdur. Bu açıdan Kürt toplumu güzel ve değerli toplum olduğunu bir de bu yönüyle göstermelidir.

Bugün dünyada kadın özgürlüğündeki gelişme nedeniyle Kürt toplumu hiç olmadığı kadar tanınıyor. Dünyanın en güzel ve değerli toplumu olarak parmakla gösteriliyor. Tüm dünya Kürt kadınını konuşuyor. Kür kadınının özgürlük ve demokrasi tutkusunu konuşuyor. Böyle bir toplumun kadınına el kaldırılabilir mi? Tabii ki kaldırılamaz. Kürt toplumu şiddete karşı olduğunu en güçlü biçimde ortaya koymalı, bu konuda da dünyaya örnek olmalıdır.

Sadece Kürt toplumu değil, tüm Ortadoğu halkları kadın konusunda dünyaya örnek olmalıdır.  İlk insanlık kültürü, ilk toplumsallık Ortadoğu'da yaratıldı. Toplumsallık ve insanlık kültürü esas olarak da buradan dünyaya yayıldı. Bu toplumsallık ve insanlık kültürünün esas yaratıcısı, koruyucusu ve geliştiricisi kadınsa, bugün de kadın Ortadoğu'da bu etkisine ve gücüne kavuşturulmalıdır. Bu topraklar kadına değer vermede dün yaptığı öncülüğü bugün de yapmalıdır. Derin kültürel değerleriyle Ortadoğu halkları bu onurlu duruşu hak etmiştir.

Ortadoğu bugün kadına  olumsuz tutumla tanınmaktadır. Bu algı doğru değildir. Ortadoğu toplumlarında kadının böyle olmadığını göstermek, kadına yönelik şiddeti lanetlemek gerekmektedir. Ortadoğu'nun kadının tarihi ve kökleri temelinde yeniden kendini var etmesi bu algıyı tersine çevirecektir. Kürt kadını bu konuda önemli bir mesafe almıştır. Bugün dünya Kürt kadınının özgürlükçü demokratik duruşunu hayranlıkla izlemektedir. Kürt kadınının duruşu sadece Kürt toplumunun duruşu değildir, Kürt kadını, Ortadoğu kadınını temsil etmekte ve savunmaktadır. Ortadoğu kadın gerçeğinin esasta bu olduğunu haykırmaktadır. Kürt kadını Kürdistan'dan başlayarak tüm Ortadoğu'da kadınları özgürleştirme temelinde tüm dünya kadınlarını, dolayısıyla tüm insanlığı özgürleştirecektir.

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü ve haftasında sadece Kürt kadınları değil, en başta da erkekler kadına yönelik şiddete karşı çıkmalıdır. Kadına yönelik şiddete karşı çıkış, en başta da erkeklerin kendi onurlarını kurtarma mücadelesidir. Kadını özgür olmayan toplumun kendisi de özgür olmaz. Kadını şiddetten, baskıdan kurtulmayan toplum baskı, sömürü ve zulümden kurtulamaz. Tüm erkekleri kadına yönelik şiddete ve baskıya karşı çıkarak kendileri ve toplumları üzerindeki şiddete, baskıyı ve sömürüye son vermeye çağırıyoruz.

 

Cemil Bayık

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): EN  CIRKIN  SEY  KADINA  EL  KALDIRMAKTIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.