PKK HALKLAR VE KADINLAR İÇİN YENİDEN DİRİLİŞ VE UMUT HAREKETİDİR
Makaleler / 28 Kasım 2014 Cuma Saat 08:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarih kolay yazılamaz, hele Kürt halkı için bu daha da zor bir olaydır. Kültürel soykırıma mahkum edilmiş biz kadınlar ve Kürtler için tarih yazmak belki de en zor ve en büyük eylemdir. İşte bu büyük eylem PKK tarafından 36 yıldır kan, işkence ve en çirkin komplolara rağmen başarılmıştır.

Ve tabi ki bu büyük eylemi anlamlı kılan en önemli şey, nasıl ki 36 yıl önce insanlık şerefi için yola koyulmuşsa, bugün de aynı yolda devam etmesidir. Bundandır ki bugün Ortadoğu coğrafyasında ve hatta dünyada umudu vaat eden en büyük harketlerden biri haline gelmiştir. Kuşkusuz ki biz bu günlere kolay gelmedik. Başta Önder APO olmak üzere, şehit yoldaşların ve milyonların emeği, inat ve ısrarı bizi bu anlamlı günlere taşımıştır. Herkes yıkım ve savaşı halklara ve kadınlara dayatırken, PKK özgür ve eşit yaşamı inşa etmektedir. Bu anlamda PKK’nin özgür insan, özgür kadın ve özgür ulus olmakta ısrarı ve kararlılığı bir kez daha kanıtlanmıştır. Bugün insanlık milliyetçilik, dincilik, cinsiyetçilik ve bilimcilikle en krizli sürecini yaşamaktadır. Fakat denebilir ki bu konuda Başkan APO’nun sunduğu Demokratik Modernite perspektifi insanlığı köleleştiren sisteme karşı en anlamlı alternatifi oluşturmaktadır. Dolayısıyla PKK artık bir Kürt ulusal hareket değil, insalığın yaşadığı krizi aşmak için de muazzam bir çözüm oluşturmakta. Ve bugün eğer bu hareket en güçlü yıllarını yaşıyorsa bu nedenden dolayıdır. Halklar için kadınlar için baştan beri mücadele verilmiştir.

Son gelişmelerde de görüldü ki, IŞİD’e karşı halkların ve kadınların onurunu koruyan yine PKK’dir. Ve bir kez daha ortaya çıktı ki PKK artık sadece Kurdistanî bir hareket değil bölgesel ve hatta küresel bir öncü rolü üstlenmiştir. Bu nedenle, PKK  olayında artık hiç kimse ve özellikle AKP  hükümeti yanlış hesap yaparak “biz PKK’yi zayıflatırız, tasfiye ederiz, ya da kullanırız” biçiminde ucuz ve boş hevesler peşinde koşmalarının büyük bir gaflet olacağı kesindir. Nasıl ki şimdiye kadar kirli savaş ve zorbalıkla bir yere varılmamışsa bundan sonra da böyle olacağını dost-düşman bilmesi en doğru tavır olacağı kanısındayım. Bu anlamlı günlerin özünü göz önünde bulundurarak halkların ve kadınların yaşadığı soykırımı ortadan kaldırmanın tek yolu vardır ki; o da Önder APO’nun özgürlüğe kavuşması ve çözüm temelinde müzakerelerin başlatılmasıdır. Aksi takdirde oyalama siyaseti PK  hareketini değil AKP hükumeti ve Türkiye’nin geleceği büyük risklerle karşı karşıya bırakacaktır. Ulus develet modeli nasıl ki Ortadoğu’nun birçok ülkesinde bir bir çözüldüyse aynı şey Türkiye için de geçerlidir. O halde yaşanan gelişmeleri doğru temelde değerlendirmek ve gereklerini yerine getirmek herkese tarihi bir sorumluluk yüklemektedir. Özellikle kendini demokrat, barışçıl, kadın özgürlük savunucusu gören herkes ve her siyasi gücün PKK’ye ve yaratılan değerlere sahip çıkması en doğru tutum olacak, çünkü PKK’siz artık hiçbir demokratik güç kendini bu topraklarda garantileyemez. Eğer PKK  bütün saldırılara rağmen ayakta kaldıysa, bu da PKK gerçekliğinin demokratik sosyalizimden ve kadın özgürlükçü mücadeleye dayandığı ve savunduğu içindir. Ve eğer tüm saldılara göğüs germeseydi, bugün inkarcılık, işbirlikçilik, şovenizm ve cinsiyetçilik en üst boyutta yaşanacaktı. Bu anlamda PKK halkların kardeşliği ve kadınların özgürlüğünü en güçlü savunan bir gerçekliğin somuttaki ifadesi oluyor.

Öte yandan bu süreçte “PKK teröristir” diyenler de bu politikalarında yanıldıklarını  gördüler, tarih bir kez daha onları yalancı çıkardı. Ve tam tersi PKK bir insanlık, kadın kurtuluşu ve demokratik ulus hareketi olduğunu bütün dünyaya gösterdi. PKK’nin gösterdiği kahramanlık ve direnişin sonucu insanlık ilk defa halkımıza, halkımız da bu anlamda dünya insanlığına açılımıştır. Artık halkımız çaresiz  bir halk olarak anılmaktan ziyade, umut veren bir halk olarak anılıyor  ve değerlendiriliyor. Bu anlamda eğer insanlık için bir öncülükten bahsedilecekse, bu da PKK’de şekillenen insanlık düşüncesi ve ahlakıdır. Bugün halkımız, insanlık ve kadınlar için PKK’nin bir umut olduğu kesindir. Fakat bu umutların zaferle daha da kesinleştirilmesi en büyük hedefimiz olmalıdır. Eğer sürece PKK’nin bakış açısı, iradesi ve tam anlamıyla yüklenirsek, kazanacağımız kesindir. Bu anlamda PKK nasıl yaşamalı sorusuna insanlık adına en anlamlı cevabı oluştururken şimdi başarıyı kalıcılaştırma zamanıdır.


Zaxo Zagros

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER): PKK  HALKLAR  VE  KADINLAR  ICIN  YENIDEN  DIRILIS  VE  UMUT  HAREKETIDIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.