RADİKAL DEMOKRASİ İTTİFAKI
Makaleler / 17 Aralık 2014 Çarşamba Saat 11:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'de seçim yaklaşıyor. Yaklaştıkça seçim ittifakları ya da seçime partilerin nasıl gireceği tartışılıyor. Programlardan çok, seçim taktikleri, seçim mühendisliği gibi konular gündemleşiyor. Halbuki Türkiye’yi demokratikleştirecek program ve bu program etrafında oluşturulacak demokrasi ittifakının tartışılması gerekir.

Türkiye'de gerçeklerden çok spekülasyonlar gündem oluyor. Şimdi bunlardan biri de HDP’nin seçimde ne yapacağı ve kimlerle ittifak kuracağıdır. Kuşkusuz bu konular önemlidir; doğrudan Türkiye'nin demokratikleşmesini, Kürt sorununun çözümünü ilgilendirmektedir. HDP'nin seçimlere parti kimliğiyle gireceğini açıklaması bir siyasi hamle olmaktadır. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde tarihsel temel bir hamle olduğu açıktır. Bağımsızlarla seçime girme, Türkiye'deki siyasi çıkmazın tekrarı, hatta AKP'nin oyalama politikasının sürmesi anlamına gelirken, parti ile seçime girmek AKP'nin oyalama politikalarına son verip Türkiye'nin gerçek anlamda demokratikleştirilmesi hamlesi olmaktadır. Partiyle seçimlere girmek 5-10 milletvekili fazla kazanmaktan öte, siyasi anlamı olan bir hamledir. Bu açıdan çok doğru karar verilmiştir.

Partiyle seçime girmek, Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak radikal demokratik bir siyasi aktörün devreye konmasıdır. Radikal demokratik bir siyasi güç ve enerji ortaya çıkarılmadan Türkiye'deki siyasi çıkmazı aşmak mümkün değildir. Bu da bağımsızlarla seçime girip HDP’nin 30-35 milletvekili çıkarmasıyla olmaz. Bu durum bir statükonun parçası olmaktan öteye gidemiyor; mevcut siyasal dengeleri ve statüyü kıramıyor. Ancak HDP geniş bir demokrasi ittifakı yapıp partiyle seçime girerse ve barajı aşarsa Türkiye'nin siyasi dengeleri ve iklimi bir anda değişir. Çok geniş bir siyasi yelpazede seçime girildiğinden yüzde 10 barajının aşılması ve radikal demokratik güçlü bir siyasi hareketin ortaya çıkması gerçekleşir. Zaten böyle geniş yelpazede bir ittifakla seçime girildiğinde baraj sorunu kalmaz. Bu geniş ittifakın sinerjisi en az yüzde 15’lik bir oy potansiyeli çıkarır. Bu durumda Türkiye'de hiçbir siyasi güç Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünden kaçamaz.

Böyle bir ittifakı, iktidar karşıtı güçlerle radikal demokrasiyi hedefleyenler yapabilir. Bu açıdan CHP etrafında oluşacak ittifak ne sinerji yaratır, ne de radikal demokratik gelişmelere yol açar. CHP zaten radikal demokratik bir karaktere sahip olmadığından ve hala radikal demokratik adımlara soğuk bir kesim barındırdığından gerçek bir demokrasi ittifakının adresi olamaz. Zaten daha baştan HDP gibi radikal demokrasi güçleriyle ittifak kuramayacağını ilan etmiştir. Bu açıdan demokrasi güçlerinin ya da demokratik karakterde olduğunu iddia eden güçlerin CHP’nin yanında yer alması doğru değildir.

Türkiye koşullarında tüm sosyalistler, radikal demokratlar, sol liberal demokratlar ve etnik ve dinsel topluluklar dahil tüm demokrasi güçlerinin etrafında toplanacağı tek güç HDP’dir. HDP böyle bir güç olduğunu programıyla, siyasi üslubuyla, devlette yaratmak istediği değişim iddiası ve AKP'ye alternatif olabilecek karakteriyle ispatlamıştır.

Radikal demokrasi güçleri AKP ile Fetullahçıların iktidar mücadelesinin bir parçası olmadan kendi radikal demokratik programları çerçevesinde bir seçim ittifakı yaparak Türkiye'nin kaderini, makus talihini değiştirebilirler. CHP ve Fetullahçılar demokratik karakterleriyle değil, AKP karşıtlığıyla bir araya gelebilirler. Ama demokrasi güçlerinin böyle basit bir taraf olması düşünülemez. Gerçek demokrasi güçleri hem AKP'yi iktidardan düşürecek, hem de devleti değiştirip Türkiye'yi demokratikleştirecek bir yaklaşımla hareket ederler. Türkiye'nin tarihsel bir kavşakta olduğu bir dönemde sorumluluk da, demokratlık da, tarihsel görevler de bunu gerektirmektedir.

Cemil Bayık

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): RADIKAL  DEMOKRASI  ITTIFAKI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.